"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bu Piyasada En İyi Sensin

En iyi sensin, öyle değil mi? Eğer öyle olduğuna inanmıyorsan bu mesleği bırakmalısın. Gayrimenkul danışmanlığı rekabetin son derece yüksek olduğu bir sektör ve sadece en iyilerin ayakta kalmasına izin verecek kadar tehlikeli bir ormanın kanunları ile çalışıyor. Bu sektörün kanunlarından biri de şu: Kendinizi övmeyi öğrenin ve tüm dünyanın sizin en iyisi olduğunu öğrenmesine izin verin.

Bu sektör son derece kirli ve tehlikeli. Temelinde bir satış sektörü ve satış ile ilgili her alanda oldukça acımasız. Savaşı kazanarak ormanın hakimi olan ise nasıl satış yapması gerektiğini öğrenen, yeteneklerini sivrilten ve kendini geliştiren saldırgan bir danışman olacaktır.

En iyi olduğunuzu söyleyip durmak demek küstah ve böbürlenen biri olmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu işi yapmak için en iyi olduğunuzu tüm dünyaya ve müşterilerinize anlatmak istiyorsanız bunu kimseyi irite etmeyecek şekilde yapmalısınız. Saygın, zarif ve nazikçe...

Tüm koşuşturmanın temelinde herkesin tek bir amacı var: Fayda sağlamak

İnsanlara kendinizi tanıtmanın ve hatırlatmanın olabilecek en iyi yolu onlara ne kazandırdığınızı ve onların danışmanı olarak nasıl faydalar sunabileceğinizi anlatabilmektir. İnsanların şu sorulara cevap vermesini sağlayacak şekilde kendinizi ifade edebilmelisiniz: Seni diğer rakiplerinden ayıran şey ne? Onlardan neden daha iyisin? Başkalarının alamadığı hangi sonuçları alacak yeteneklere sahipsin?

Bu amansız piyasada ayakta kalmak istiyorsanız görünürlüğünüzü kaybetmeyin ve daima dikkat çekin. Sadece sunduğunuz ürünler ile değil kendinizle de fark yaratabilmeli, başkalarında olmayıp da yalnızca sizde olanın ne olduğunu, neden sizi tercih etmeleri gerektiğini anlatarak öne çıkabilmelisiniz.

Sizinle konuşan insanlara sizde farklı bir kıvılcım olduğunu, başkalarında olmayıp da sizde olan özel bir yeteneği görebilmeliler. Rakiplerinizden öne geçmek için bunu göstermekten ve hissettirmekten kaçınmayın.

Bu iddiali ifadelerden sonra hiçbir üstün özelliğiniz olmadığını düşünerek karamsarlığa kapılabilirsiniz. Ancak bir takım kilit soruları sorarak aslında sahip olduğunuz fakat sizin dahi farketmediğiniz özellikleriniz olduğunu görebilirsiniz. İnsanın kendini keşfetmesi başarıya giden yolda katetmesi gereken en önemli engellerden biridir. Kendinizi tanıyın ve derinlerde yatan kabiliyetlerinizi keşfederek onu öne çıkartmaktan, kendinizle gurur duymaktan utanmayın.

İş öyle pahalı elbiselerde değil üreten akıldaymış meğer... Matematiğin taçsız kralı Grigori Perelman 

Yeteneklerinizi öğrenmek istiyorsanız kendinize şunu sormakla başlayabilirsiniz:

Bir Evi Ortalama Kaç Gün Elimde Tutuyorum?

Bu soru son derece önemli. Satıcılar bir evi kaç günde elinizde tuttuğunuzu, bu sayede diğerlerinden daha hızlı olup olmadığınızı öğrenmek, sizi ölçmek isteyecektir. Bunu veriler ile destekleyerek kağıda dökün ve müşterinize gurur duyarak arz edin. Şaşkınlık ve hayranlık içinde olacaktır.

Ortalama Satış Fiyatları Liste Fiyatının Yüzde Kaçı?

Sattığınız evlerde liste fiyatları ile satış fiyatları arasındaki korelasyon ne kadar yüksek ve rakamlar birbirine ne kadar yakın ise yetenekleriniz o denli gelişmiş demektir. Liste fiyatının %93’üne satabilen bir danışman elbette ev sahibinden ciddi indirimler talep etmiş ya da verileri hiç sunamamış bir danışmandan kesinlikle bir kaç adım önde olacaktır.

Rakiplerimin Sunamadığı Hangi Hizmetleri Sunabiliyorum?

Bölgeyi ne kadar biliyorsun ve bölgeyle ilgili çalışmaların ne kadar içindesin? Bölge ahalisine sunabileceğin ilave hizmetler ve bağlantılar mevcut mu? Ev taşıma, tadilat gibi ekstra konularda desteğinize güvenebilir miyim? Banka konusunda sunduğunuz desteğin boyutu nedir? Hizmetlerinizin bir paketi ya da listesi mevcut mudur? Evimi satmak için sanal tur kullanacak mısınız? Teknolojiden nasıl istifade ederek diğer danışmanlardan daha farklı ve hızlı biçimde evi satmayı düşünüyorsunuz? CRM kullanıyor musunuz ve veri tabanlı teknolojilerden yararlanarak hedef kitleye doğrudan ulaşabiliyor musunuz?

Tüm bu soruların cevapları sizi hep bir ya da bir kaç adım daha öne çıkaracaktır. Yeteneklerinizi keşfedin. Şayet sizi öne çıkaran bir kabiliyetiniz yoksa o halde durmayın ve edinin. Onu da yapacak şevkiniz ve motivasyonunuz yoksa o halde size bu acımasız sektörde iyi şanslar dileriz. Çünkü şansa epey ihtiyacınız olacaktır.

DİĞER HABER
09 Ocak 2023