"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bu Tek Kelimeyi Daha Etkili İletişim Kurmak İçin Kullanmayın

Hemen çözemeyeceğiniz bir problemden daha sinir bozucu ne olabilir? Tüm sihirli yanıtlara sahipmiş gibi davranan ve sizin için halledebilecek bir iş arkadaşı.

Kimse senden yardım istemedi Ahmet.

Her şeyi bilen biri olmak beş yaşındayken sevimli olabilirdi ama şimdi bir profesyonelsin. Bir meslektaşınıza ne yapması gerektiğini söylemek, aşağı yukarı ona ne yapmaları gerektiğini ve daha spesifik olarak sizin ne yapacağınızı söylemektir. Daha da fazlası, tavsiyeniz istenmemişse ancak yine de direktiflerin ana hatlarını veriyorsanız gerçekten çok sıkıcısınız.

Danışman arkadaşlarınızla daha az çekişmeli bir şekilde iletişim kurmak için, birisi açıkça "Ne yapmalıyım?" diye sormadığı sürece "yapmalısın" ifadesini kullanmaktan kaçının. Bu soru size özel olarak sorulmadıysa ama yine de eğitici tavsiyeler vermiyorsanız, ofiste göz yuvarlamalarına ve inlemelere neden olan o kişi olarak adlandırılabilirsiniz çünkü çok “yardımcısınız” ve davranışlarınız başkalarını gerçekten aramaktan caydırabilir. Kimse kendisine ders verilmesinden hoşlanmaz. Bu, iş arkadaşları, eşler, arkadaşlar, müşteriler vb. için geçerlidir.

Improving communication in the workplace | DeskTime Blog

Bazı tavsiyeleri paylaşmak için içini ısıtan bir dürtü hissediyorsanız, bunun yerine yorumlarınızı aşağıdaki yollardan biriyle göndermeyi deneyin:

"Denedin mi…?"

Tavsiyenizi bir soru olarak sunarak, meslektaşınızın kendi başına cevap vermesine ve mevcut durumu hakkında konuşmasına izin veriyorsunuz. Bir soru sormak aynı zamanda doğrudan bir ders vermeye atlamadan yardım edecek kadar önemsediğinizi de ima eder.

“Bunu geçmişte yaptım ve benim için çalıştı.”

İş arkadaşınızla biraz ilgili olun. İş arkadaşınıza sizin de orada olduğunuzu göstermek için neyin işe yaradığına dair bir hikaye anlatın. Daha önce benzer bir durumla nasıl başa çıktığınızı ve nasıl başardığınızı paylaşarak sempati ve empati gösterin.

"Yardım etmek için yapabileceğim bir şey var mı?"

Evet, aslında yardım teklif etmeden önce yardım edip edemeyeceğinizi sorun. İş arkadaşınızın ne yapması veya yapmaması gerektiğini açıklamak yerine, basit bir nezaket gösterin ve teklifi uzatın. Belki hayır diyebilirler, ama sorun değil. Sadece soracak kadar umursadığını bilmek, düşündüğünden daha faydalı olabilir.

İnsanlara ne yapmaları veya yapmamaları gerektiğini söylemeden tavsiye vermek mümkündür. Sonuçta bu senin işin değil. 

DİĞER HABER
15 Mart 2022