"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bu Warren Buffett Ev Satın Alma İpucunu İzlemeli misiniz?

Bir gayrimenkul yatırımcısı olarak, nakit ile mülk satın alma fikrine aşina olabilirsiniz. Tabii ki, bu herkes için bir seçenek değil. Ancak, bugünün piyasasında doğrudan bir ev satın almak için elinizde yeterli paranız varsa, bu senaryo size iyi hizmet edecektir.

Bir satıcı piyasasında olduğumuz gerçeğiyle yaşıyoruz. Bu, satıcılara seçici olma ve nakit teklifleri alıcı finansmanına bağımlı olanlara tercih etme hakkı veriyor.

Ancak bildiğiniz gibi, tek gelirli bir mülke çok fazla nakit bağlamak, bir gayrimenkul yatırımcısı olarak yapmak istemeyeceğiniz bir hatadır. Bunu yapmak, portföyünüzü oluşturmak için diğer fırsatları kaybetmek anlamına gelebilir. Ve nakit teklifler bugün kral olabilirken, bir ev satın almak için farklı bir yaklaşım benimsemek isteyebilirsiniz - bu strateji yatırım devi Warren Buffett'in güçlü bir yatırım aracı.

Dışarı çık ve bu satın alma işlemini finanse et

Bu günlerde, ipotek oranları 2021 yılından daha yüksek. Ve bu nedenle, bir gelir mülkü arıyorsanız, bir mülkü finanse etmek için hala çok para ödeyebilirsiniz.

Aslında, Warren Buffett'ın kendisi 30 yıllık ipoteğin büyük bir savunucusudur. Hatta bir finans sitesine verdiği 2017 röportajında, onu "dünyanın en iyi enstrümanı" olarak adlandıracak kadar ileri gitmişliği bulunuyor.

Alıcılar için, 30 yıllık ipoteğin çekiciliği (Türkiye'de en fazla 240 ay), daha kısa vadeli bir kredinin izin verebileceğinden daha düşük aylık ödemeler alabilmekten kaynaklanmaktadır. Bir gayrimenkul yatırımcısı olarak, aylık ödemelerinizi daha düşük tutmak size de fayda sağlayabilir, çünkü bu, maliyetlerinizi karşılamak için yeterli kirayı yönetebilmenizi daha olası kılar.

Ancak 30 yıllık bir ipotek imzalamanın yararı, oranlar dalgalandıkça (sabit olmayan ipotek kredisi) onu yeniden finanse etme esnekliğinde de yatmaktadır. Veya Buffett'in dediği gibi, 30 yıllık bir ipotekle tek yönlü bir yeniden müzakere alırsınız. 

Does Warren Buffett house really worth only $31,500?
Buffett tüm hayatı boyunca bu evde yaşadı.

Warren Buffett'a Göre Ne Zaman Ev Alınır?

Bir ev satın almak, muhtemelen çoğu insanın yapacağı en önemli finansal işlemdir. Birçoğu için bu amaç, tasarruf etmelerinin nedenidir ve bir ev satın alabilmek, herhangi bir yaşamdaki en önemli finansal dönüm noktası olarak kabul edilir.

Ancak Warren Buffett'a göre, yatırımcılar uzun vadeli hedeflerini planlarken bu hedefe bakmalılar.

Buffett, bir ev satın almayı hedeflemek yerine, 1998 Berkshire Hathaway yıllık toplantısında hissedarlara, yatırımcıların önce servet yaratmayı hedeflemeleri gerektiğini ve yalnızca para geldiğinde bir mülk satın almaya bakmaları gerektiğini söyledi.

  • Ev ne zaman alınır

Buffett, bir ev satın almak için en iyi zaman konusunda Oracle of Omaha'dan tavsiye isteyen genç bir izleyicinin sorusunu yanıtlayarak şöyle yanıt verdi:

"Sadece bir hikaye anlatacağım, o da evlendiğimde 10 bin dolarımız vardı ve Susie'ye dedim ki, "Şimdi, biliyorsun, iki seçenek var, bu sana kalmış. Ya tüm sermayemi tüketecek ve beni temizleyecek bir ev satın alabiliriz ve bu, aletlerini elinden almış bir marangoz gibi olur. "Ya da bunun üzerinde çalışmama izin verirsin ve bir gün kim bilir, belki aksi durumda olacağından biraz daha büyük bir ev bile alırım." Yani bu noktada çok anlayışlıydı. Ve 1956'ya kadar bekledik. 1952'de evlendik. Ve bir ev almaya karar verdim - yaklaşık olarak -- ön ödeme net değerimin %10'u kadar olduğunda, çünkü gerçekten sermayeyi kullanmak istediğimi hissettim."

Ancak Buffett daha sonra, "satın almak istediğiniz eviniz varsa", "dışarı çıkıp muhtemelen işi bitirmeye" inandığını söylemeye devam etti.

  • Senin durumuna bağlı

Yatırım ve finansal yönetimdeki her şey gibi, Buffett'in yorumları da kelimenin tam anlamıyla uygulanmamalıdır. İlk evinizi almaya karar verdiğinizde, tamamen kendi ihtiyaçlarınıza göre hareket etmelisiniz.

Ve tabii ki mali durumunuz.Bir ev satın almak için, aylık gelir, mülkün fiyatı ve faiz oranları gibi dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Bu tür yatırım sorunlarına asla tek beden uyan bir çözüm yoktur.

Bununla birlikte, Buffett'in konuyla ilgili görüşlerini ve eylemlerinin örnek olayını görmek ilginç. Hepimizin bildiği gibi, Buffett tüm hayatı boyunca aynı evde yaşadı, bu yüzden bir ev alabilecek durumdayken gördüğü ilk mülke atlamak yerine doğru fırsatı bulmayı beklemeye değermiş gibi görünüyor.

Warren Buffett Explained the Secrets of His Success. Most People Just  Ignore Them | Inc.com

İşini bilen bir adamı dinleyin

Warren Buffett, gayrimenkul yatırım gurusu olarak pek tanınmaz. Aksine, hisse senedi toplama cesareti ile tanınır. Ama yine de, Buffett gibi biri tavsiye verdiğinde, onu almakta fayda var. Ve bu nedenle, portföyünüz için başka bir gelir mülkü için pazardaysanız, nakit ödeme sizin için bir seçenek olsa bile, onu finanse etmeyi düşünmek zarar vermez.

Unutmayın, bir eve bağlamadığınız herhangi bir para, GYO'lar (gayrimenkul yatırım ortaklıkları) gibi farklı mülklere veya diğer araçlara yatırım yapabileceğiniz paradır. Aslında, bir sonraki gelir mülkü satın alımınızı finanse etmek, bir yatırımcı olarak daha çeşitli bir portföyü korumanıza yardımcı olabilir ve nihayetinde, size kazandıran servet oluşturma fırsatı, bir ipotek için değerinden daha fazla bir faiz ödemenizi sağlayabilir.

DİĞER HABER
25 Mart 2022