"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bugünkü Emlak Piyasasında Emlakçılık Yapmaya Başlasak, Ne Yapardık?

Müşteri odaklı bir pazarda emlak danışmanı olarak görmezden gelemeyeceğimiz bazı alanlar var. Ne satarsak satalım kahve, bilgisayar, araba, ev hepimiz tüketici ile ilgileniyoruz. Özellikle ev gibi pahalı bir satın alma için yüksek hizmet beklentisi olan potansiyel müşterilerle ilgileniyoruz.

Birisi bize para verse ‘’Yeni Bir Gayrimenkul Şirketi Kurmaya Başla’’ dese ne yapardık. Bu yazımızda biraz hayal kuralım ve basit bir aracılık sistemi için neler yapabilirdik, buna odaklanalım.

Çevrimiçi Varlık Ve Etkileşim

Emlak danışmanlığı (web sitesi, sosyal medya vb.) için tipik çevrimiçi ayak izine bakıldığında müşterinin mutlaka bilgi alması gerektiği açıktır. Halen emlak konusuna odaklanmış ve modası geçmiş özelliklere ve tasarıma sahip, (üstelik rekor kıran danışmanların da aralarında bulunduğu) kaç tane emlak web sitesinin olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

Bunu gerçekten müşteri odaklı emlak siteleri ile karşılaştırın. İnsanlar burada sadece gezinmiyor bu tür siteleri ziyaret etmeyi seviyorlar. Bir web sitesini ziyaret etmek, aradığınız bilgiyi kolayca bulmak ve işlemi tamamlamak önemlidir. Site sahibi içinse ziyaretçinin bundan sonra da takip ettiği bir site olmak, amaca ulaşmaya çok yaklaşmak anlamına gelir.

An Open-Office Survival Plan - WSJ

Teknoloji Şirketleri Neden İnovasyon İçin Aracı Kurumlara Yöneliyor?

Aracı kurumlar ve teknoloji uzmanları arasındaki simbiyotik bir ilişki vardır. Bunun sebebi; Web sitemizi ve sosyal medyamızı, markamızın çevrim içi ayak izinin bulunması ve evlerin, arsaların, yerel işletmeler vb. ile ilgili bilgilerin araştırılması için en iyi yer olarak konumlandırmak isteğimizdir. Biz olsak içeriğimizi çok sayıda kaliteli fotoğraf ile beraber sergilerdik. İçeriğimizde bilgilendirici videolar ve modern grafikler kullanırdık.

Trafiği webdeki mülklerimize çekmek için tamamen entegre bir pazarlama stratejisine sahip olurduk. Bunun anlamı çevrimiçi trafiği arttırmak için para harcardık demektir. Böylece mümkün olan en tutarlı görsel deneyim için her şeyin sorunsuz bir şekilde akmasını sağlardık.

Birisi çevrimdışı reklamımızı, emlak sitemizi, Facebook sayfamızı gördüğünde, şirketimizin sadece emlak konuları ve evler için değil, aynı zamanda tüm yerel bilgiler için de gidilecek bir yer olduğunu bilmelidir. Sonra bizi nasıl bulduklarına bakmaksızın elde ettikleri deneyimin tutarlı olduğundan emin olmalıydık.  

Şurası bir gerçek ki, ziyaretçinize içerik anlamında tutarlılık sunmuyorsanız, yalnızca yatırımınızı değil, etkilemeye çalıştığınız kitlenin ziyaretini de tehlikeye atarsınız. İçerik konusunda kesinlikle emlakbroker.com ile ilgili işbirliği yapar, rekabette bize üstünlük sağlayacak benzersiz stratejiler geliştirirdik.

Son olarak çevrimiçi mecralarımızdan herhangi birinden gelen herhangi bir iletişime hemen cevap verirdik.

Eğer bütün bu parayı ziyaretçi trafiği ve iş dünyasını yönlendirecek kusursuz zevkli ve pozitif bir deneyim yaratmak için harcıyorsak, işlemin sonunu kontrol etmeliyiz ve müşterilerimize verdiğimiz yanıtın doğru olmasını sağlamalıyız. Ziyaretçiler emlak markamızla ilk kez karşı karşıya kaldıkları için bu konu oldukça önemlidir.

  • Söylemesi yapmaktan kolay? Olabilir.

  • Pahalı? Muhtemelen

  • Gerekli? Kesinlikle

Emlak ofisi ve danışmanların çok küçük bir yüzdesi, tüm bunları doğru yapıyor. Bu yüzden her zaman bu kavramları benimseyen ve içselleştiren kişilerin, rekabette ileriye atlamak için bir önemli bir fırsat yakaladıklarını düşünüyoruz.

A Manifesto to End Boring Meetings - WSJ

Çevrimdışı Varlığı Ve Etkileşim

Son zamanlarda bir Apple mağazasında, bir Starbucks dükkanında, bir otel veya bir araba galerisinde bulundunuzsa, muhtemelen tasarımın zarifliği, teknoloji kullanımı, kablosuz bağlantılar ve kullanım rahatlığı açısından benzerlikleri fark ettiniz demektir.

Emlakçılar mülklerini satışa koyarken, ofislerinin nasıl göründüğüne çok fazla önem vermiyorlar. Biz sadece evleri değil, ofisimizi de sergiliyoruz. Müşterilerin iş yaptıkları mekanlar hakkında belirli beklentileri vardır. Yeni açacağımız emlak şirketimizde daha küçük ofisler, daha az özel ofisler ve daha fazla topluluk alanı oluştururduk. İç dekorasyon ve teknolojiye yoğun bir şekilde yatırım yapardık. Müşteriler bu hizmeti beklerler ve bu sadece yeni nesil danışmanlar için değil, aynı zamanda konunun önemini anlayan yaşlı deneyimli danışmanlar için de harika bir işe alım aracıdır.

Ofisimiz çok açık davetkar bir lobi alanında bulunurdu. Müşterilerimizi karşılayan bir resepsiyonist veya bir konsiyerj olurdu. Ofise ve konsiyerje müşteriler her zaman ulaşabilmeliler. Konsiyerj müşterilerin yeni listelerini göstermeye çalışan bir danışmanın baskısı olmadan mahalleler hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacak şekilde eğitilirdi. Belki de bu konsiyerj bölgesindeki yerel işletmelerin indirim kuponlarını ofis ziyaretçilerine sunabilirdi.

Hiç kimse bunların çoğunu düşünmüyor!

Kapanış Sonrası Müşteri Ve Ev Sahibi Katılımı

Birçok emlakçının veya emlak ofisinin herhangi bir satış sonrası pazarlama yapmadığı bir dünyada, müşteriye yakın bir yerde bulunmalıyız. Katılımı farklı kılabileceğimiz bir alanda kendimizi müşterilerimize göstermeliyiz. Sadece bize büyük bir komisyon kazandırdıkları için değil, aynı zamanda arkadaşlarına ve ailelerine anlatmaları ve yeni bir harekete geçme zamanı geldiğine tekrar bize dönmelerini sağlamak için bunu yapmalıyız.

Yani yeni bir emlak komisyonculuğu yapmaya başlasaydık. Size en önemli önceliğimizin müşteri tutma ve portföyümüze ev sahibi katmak olacağını garanti edebiliriz. Emlak şirketimiz, müşterilerin gerçekten satın almayı isteyip istemediklerine ve müşterilerle nasıl ilgilenileceğine odaklanmalıdır.

Satış bittikten sonra da müşterilerle düzenli, olarak iletişim halinde olmalıyız, onlara mülkleri hakkında önemli bilgiler sağlamalıyız.

  • Arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri bilgileri,

  • Anlaşmalı yerel işletmelerin sağladığı özel indirim bilgileri,

  • Gelecekteki satın almalar için gerekli bilgileri,  

  • Kendilerini eğitmek için kullanabilecekleri bilgileri sağlamalıyız.

Bunu hem çevrimiçi, hem de çevrimdışı olarak yapmalıyız. Müşteriler bir satın alam işlemi için hazır olduklarında ev satışlarına veya arama işlemlerine nereden başlayacakları sorusu olmaz. Ve bu yaklaşımı benimsemeyenler arasında kesin bir üstünlüğe sahip oluruz.

Kolay Bir Yolculuk Değil

Bu önerilerden bazılarının, özellikle de eski bir şirkette ne kadar başarılı olabileceğini tam olarak bilemiyoruz. Bununla birlikte şu müşteri odaklı fikirlerin tümünü hemen uygulamaya koymak imkansız görünse bile bunların bazılarının, zaman içinde nasıl yapılabileceğine bakmaya değer olduğunu düşünüyoruz.

DİĞER HABER
20 Ocak 2023