"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bunları Nasıl Düzeltebilirsiniz? Müteahhitlerin Web Sitelerinde Yaptığı 10 Hata

İnşaat şirketiniz için bir web sitesine sahip olmak bir zorunluluktur, ancak birçok müteahhit web sitesi kötü inşa edilmiştir ve hatalarla doludur, bu da onları pazarda büyük ölçüde etkisiz hale getirir.

Proje geliştiriciler için hazırladığımız bu makalemizde, proje web sitelerinde yapılan en yaygın 10 hatayı ve bunların nasıl düzeltileceği konusunda tavsiyeler bulunuyor.

1. Mobil Uyumlu Değil

2000'li yılların başlarında web sitesine giren inşaat ve özel ticari müteahhitleri, muhtemelen o zamandan beri web sitelerine dokunmadılar. Bu web siteleri genellikle çok eskidir ve bu da ziyaretçilerin etkileşim biçiminde ve Google'dan gelenler gibi arama motoru sıralamalarında sorunlara neden olabilir. 

Web siteniz mobil uyumlu ve duyarlı değilse, muhtemelen kötü bir kullanıcı deneyimi sunar. Kötü bir kullanıcı deneyimi sunan web siteleri de iyi sonuçlar almaz.

Duyarlı bir web sitesi, kullanıcının mobil cihazı için kendini otomatik olarak yeniden boyutlandırabilen bir web sitesidir. İster iPhone'da, ister Android'de, tablette, dizüstü bilgisayarda veya masaüstünde olsun, duyarlı bir web sitesi daha çekici ve kullanımı daha kolaydır. Web sitenizi oluşturmak için bir web geliştiricisi tutuyorsanız, sitenin mobil uyumlu olmasını isteyin. Daha eski bir web siteniz varsa, site hızını optimize etmek bazen uygun maliyetli olmayabilir. Bu durumlarda sitenin yeniden inşa edilmesi gerekir.

2. Yanlış Başlık Etiketlerini Kullanıyor

İnşaat müteahhitliği web sitelerinde gördüğümüz en yaygın hatalardan biri, kötü veya yanlış yazılmış meta başlık etiketleridir. Başlık etiketiniz, web sitenizin (veya web sayfanızın) ne hakkında olduğunu açıklayan arama motoru sonuç sayfalarında görünen şeydir. Aynı zamanda, web sitenizin varlığının ve içerik materyalinin arama motor botlarını aramasının ilk göstergesidir.

En yaygın iki başlık etiketi hatası, "Ana Sayfa" gibi başlıklara sahip ana sayfalar veya "Yıldız İnşaat Şirketi" gibi şirket adıyla aynı olan ana sayfalardır. Bunların hiçbiri şirketinizin neyle ilgili olduğunu ve daha da önemlisi hizmetlerinizi nerede sunduğunuzu açıklamak için Google'a güçlü sinyaller göndermez. Başlık etiketleriniz her zaman hizmetinizi ve coğrafi bölgenizi içermelidir. Örneğin: "Antalya, Alanya İnşaat Şirketi."

3. Yeterli Sayfa Yok

Müteahhit web siteleriyle ilgili çok yaygın bir diğer sorun, şirketin sunduğu her hizmeti listeleyen bir hizmetler sayfasıdır. Bu, arama motorlarına web sitenizin ne hakkında olduğunu göstermez ve arama yapanların size ihtiyaç duyduklarında sizi bulmasını zorlaştırır.

Daha iyi bir strateji, sunduğunuz her hizmet için web sitenizde ayrı sayfalar oluşturmaktır. Bu daha fazla zaman alır, ancak arama sonuçlarında daha fazla görünüm elde etmenin çok daha etkili bir yoludur.

Örneğin, ticari bir inşaat şirketiyseniz, ticari kiracı inşası, ofis tadilatı, depo iyileştirmeleri vb. gibi tamamladığınız belirli proje türleri için ayrı sayfalara sahip olmak isteyebilirsiniz.

4. Düşük Kaliteli Fotoğraflara Sahiptir

Web siteniz, en iyi çalışmanızı sergileyen ilgi çekici fotoğraflara sahip olmalıdır. Büyük projeler üzerinde çalışıyorsanız, sizin için birkaç fotoğraf çekmesi için profesyonel bir fotoğrafçı kiralamaktan çekinmeyin; bu paraya değer ve web sitenizdeki görselleri büyük ölçüde iyileştirebilir.

Güçlü görseller, güvenilirliğinizi artırmanıza yardımcı olur, daha güvenilir/şeffaf görünmenizi sağlar ve potansiyel müşterilerin işinizle gurur duyduğunuzu bilmesini sağlar. Ancak sadece bir "fotoğraf galerisi" sayfası oluşturup buna bir galeri demeyin. Fotoğraflarınızı belirli bir proje veya proje türüne göre düzenlemelisiniz.

Ardından, ofis alanını yeniden şekillendirmek isteyen bir ziyaretçi sitenize gelirse ve ofis tadilat sayfanıza gelirse, tamamladığınız benzer projelerden bir dizi fotoğraf görürler. Bu tür bir organizasyon, çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

5. Yavaş Yükleme Hızlarına Sahiptir

Daha düşük seviyeli platformlarda (genellikle tembel web geliştiricileri tarafından) oluşturulan eski web sitelerinin veya web sayfalarının dezavantajı, inanılmaz derecede yavaş olabilmeleridir. Günümüzde mobil cihazlarda bu kadar çok kullanıcı olduğu için web sitenizin çok hızlı yüklenmesi çok önemlidir.

Fotoğrafların hızlı yükleme hızları için optimize edilmesi gerektiğinden, özellikle harika bir fotoğraf koleksiyonunuz varsa, bu bir müteahhit için zor olabilir.

Bununla ilgili yardım için, web sitenizin hızını kontrol etmek ve daha hızlı hale getirmek için öneriler almak üzere Google PageSpeed ​​Insights aracını (developers.google.com/speed/pagespeed/insights/) kullanın. Bunlar genellikle doğası gereği biraz tekniktir, bu nedenle web geliştiricinizden bunları uygulamasını isteyebilirsiniz.

6. Google Analytics'ten Veri Kullanmıyor

Çoğu müteahhit, web sitelerinin kaç ziyaretçi aldığı, hangi sayfaların en popüler olduğu, ziyaretçilerin nereden geldiği, ziyaretçilerin hangi cihazları kullandığı vb. hakkında hiçbir fikri yoktur. Google Analytics, herhangi bir web sitesinde hızla uygulanabilen ücretsiz bir araçtır ve size ve web geliştiricinize, iyileştirmeler yapmanın ve çevrimiçi pazarlamanızdan daha fazla sonuç çıkarmanın zamanı geldiğini öğrenmenize yardımcı olacak önemli ölçümler sağlar.

Kaydolmak ücretsizdir (analytics.google.com/analytics/web/) ve başlamak yalnızca 5 dakika sürer.

7. İletişim Formlarında Gerekli Ayrıntılar Eksik

Birçok yüklenici web sitesinde, eğer varsa, temel iletişim formları bulunur. İletişim formunuz ayrıntılı olmalı ve bir müşteriye yardımcı olabilmek için gerçekten ihtiyacınız olan bilgileri istemelidir. Yalnızca bir ad, e-posta ve telefon numarası istemek yerine, potansiyel müşterilerinizden daha fazla ayrıntı isteyin.

“Projede aradığınız özellikler?” gibi iletişim formu alanlarını dahil etmeyi düşünün. "Hangi şehirdesiniz?" veya "Bize ailenizden bahsedin." Potansiyeliniz ciddiyse, genellikle sizden ne istediklerini açıklayacaklardır.

Bir projeyle gerçekten ilgilenen hiç kimse, bu ayrıntıları yazmadan formu göndermeyecektir. Ve bir proje sahibi olarak, o proje liderliğini takip ettiğinizde size zaman kazandıracak kritik bilgilerle donanmış olacaksınız.

8. Mikrodata Uygulamıyor

Şema işaretlemesi veya "mikro veriler", birkaç web geliştiricisinin web sitelerine eklediği bir şeydir, ancak bu, bulmacanın çok önemli bir parçasıdır. Mikro veriler, işletmeniz hakkında arama motorlarına ayrıntılı bilgi gönderen küçük kod parçacıklarıdır.

Bu ek bilgiler, web sitenizin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Genel müteahhit, çatı ustası, tesisatçı ve/veya ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme gibi mikro verilerle işaretlenebilecek ayrıntılar, işletmenizin türünü içerir.

Ayrıca iş iletişim bilgilerini, çalışma saatlerini, kabul edilen ödeme yöntemlerini ve proje tipi fiyat aralıklarını da ekleyebilirsiniz. Bu, web sitenizin daha teknik bir yönüdür, bu nedenle web geliştiricinizden sizin için şema işaretlemesini uygulamasını istemek en iyisidir.

9. Hizmet Alanlarını Açıkça Tanımlamıyor

Çoğu inşaat veya müteahhitlik şirketi belirli bir coğrafi bölgede hizmet sunmaktadır. Tek bir şehir, bir metro alanı, birden fazla ilçe, bir mahalle veya birden fazla bölge olabilir. Hizmet alanınız ne olursa olsun, bulunduğunuz bölgeleri web sitenizde listeleyin.

Kapsanan alanları listelemek için en iyi uygulama, hizmet verdiğiniz her şehir, ilçe veya mahalle için bir sayfa oluşturmaktır. Bu, yeni inşaat projeleri için arama yapan müşterilerin belirli bir alanda hizmetlerinizi aradıklarında sizi bulmalarına yardımcı olur ve onlara net bir gösterge gönderir.

10. Uygun Bir Eylem Çağrısı Yok

Ziyaretçilerinizin web siteniz aracılığıyla sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırmalısınız. Bir ziyaretçinin telefon numaranızı ve iletişim bilgilerinizi bulmak için web sitenizin en altına gitmesinin kolay olduğunu düşünebilirsiniz, ancak öyle değil.

Etkili harekete geçirici mesajlar, ziyaretçileri hemen harekete geçmeye teşvik eder. İdeal olarak, web sitenizin üst kısmında bir telefon numaranız olmalı ve insanların sizi hızlı bir şekilde arayabilmesi için mobil cihazlarda tıklanabilir olmalıdır.

Bir diğer önemli harekete geçirici mesaj ise iletişim formunuzdur. “İletişim” sayfanızda sadece bir iletişim formu bulundurmak yerine, web sitenizin her sayfasına formunuzun daha basit bir versiyonunu yerleştirmeyi düşünün.

DİĞER HABER
26 Temmuz 2022