"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Büyük Veri Toplamak: VivaReal CEO’sundan 3 Önemli Tavsiye

2017 yılının başında Brezilya’nın lider gayrimenkul portalı VivaReal, gayrimenkul araştırma ve analiz veri tabanı Geoimovel’i satın aldı. Miami’deki Küresel Online İlanlar Zirvesi’nde konuşma yapacak olan VivaReal CEO’su Lucas Vargas veri toplamanın ne kadar değerli olduğu hakkında açıklamalar yaptı: “Şu anda veri toplamaya başlayan herhangi bir şirket 2000 yılının başlarından beri veri toplamaya başlayan Geoimovel’in 10-15 sene gerisinde kalmaktadır. İnsanlar bugünden 10-15 yıl sonra son verilerin gündemle daha alakalı olacağını düşünebilirler ama bu %100 doğru değildir. Tahmini modeller gelecekteki davranışları öngörüp, verileri zenginleştirebilir. Artık verilere kim sahipse karar verme sürecini başlatabilir, bilgi elde edebilir, veri toplama sürecini geliştirebilir ve organizasyonun her bir ekibine; veri odaklı yaklaşımlara ve yönergelere yatırım yapmaları için bir fırsat sunar.”
Lucas Vargas, veri toplama sürecinde bu süreçten en iyi şekilde yararlanabilmek için akılda tutulması gereken 3 önemli faktör olduğunu söyledi. 

Verilerinizi Takip Edin

Verileri takip edebilmeyi başarabilmenin herhangi bir veri deposunun yaratılması için ilk aşama olduğunu ifade eden Lucas sözlerine şu şekilde devam etti:
“ Bugün kesinlikle her veriyi; onları nasıl kullanacağınızı ya da gelecekte hala bunlara ihtiyacınız olup olmayacağını bilmeseniz bile biriktirebildiğiniz kadar biriktiriyorsunuz. Bundan 10 yıl önce bilgi depolamak belki hala pahalıydı fakat günümüzde depolama alanları sadece bir üründür ve Azure, Google Cloud, AWS ve buna benzer platformlarda talep üzerine herkes için yoğun miktarda veriyi işleyebilen platformlar bulunmaktadır. Ham verileri kaydetmek ve bireysel müşterilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı sunumlar için onları kullanıma hazır tutmak çok önemli. Örnek vermem gerekirse; tavsiye sistemleri oluşturan bir veri bilim ekibinin ihtiyaçları, kullanıcı etkileşimleri hakkında rapor hazırlayan bir ürün analistinin ihtiyaçlarından farklı olacaktır. Dolayısıyla, spesifik sorularına yanıt almak ve işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları veri temsillerini yaratma sürecinde ekiplere esneklik tanımak çok önemlidir. 

Doğru AraYüz Kullanın

Lucas Vargas, veri toplamanın önemli bir konu olduğunu ama aynı zamanda bu verilerin analiz edilme şekillerinin ve bunu etkili bir biçimde gerçekleştirebilmek adına ihtiyaç duyulan araçların da süreçte çok büyük bir payı olduğunu söyledi:
“  Şu çok önemlidir ki biz sadece kaliteli bir veri tabanı oluşturmakla kalmıyoruz; bu veriyi kullanabilmeleri için ekiplerimize en uygun arabirimleri de sağlıyoruz. Verileri kullanmaktan vazgeçen şirketlerin ve takımların sayısı hiç de az değil çünkü güvenilir bir altyapıya veya birden fazla yapı hizmetinin veri kullanabileceği bir son noktaya sahip değiller. Verileri kullanamamak iyi düşünülmemiş kararlara ve kötü planlanan ürünlere dönüşür.”  

Veri Odaklı Bir Kültür Yaratın 

Başarılı veri toplama sürecinin sadece bir numara vermekten daha fazlası olduğunu ifade eden Vargas, toplanılan verileri besleyen bir çalışma ortamının yaratılması gerektiğine dikkati çekiyor:
“ Eğer üst düzey bir şirket, ürün geliştirme döngüsüne veri odaklı olarak yaklaşmayı önemsemezse teknik ekibin verileri birleştirmesi çok zor olacak. Kullanıcı araştırmaları ihmal edilebilir ve ürün yöneticileri en gerekli olan KPI’ları ölçmez. Bu durumda başarılı bir ürünün tanımı güvenilir olmayacaktır. Üst düzey şirket yöneticisi tarafından başlatılan bir veri odaklı kültür yaratılmamışsa tüm şirket zarar görür. “

DİĞER HABER
22 Nisan 2019