"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Büyük Verinin Gücü Gayrimenkul Sektörünün Geleceğini Nasıl Değiştirdi?

Big Data'nın birçok endüstride hızı artırdığı bir sır değil. Günlük yaşantımızda insanlar ve işletmeler, hayatımızın farklı alanlarında gerekli ve yardımcı olan büyük miktarda bilgiyi yaratır ve işler. Uzmanlar, 2025 yılına kadar küresel olarak her gün 463 exabyte veri üretileceğini tahmin ediyor. Bu rakam, yakın gelecekte tüm pazar sektörlerinin veriye dayalı teknolojilerden etkileneceğini kanıtlıyor. Bazı endüstriler, Big Data'nın en son gelişmelerini zaten başarıyla uyguluyor. Gayrimenkul sektörü de artık bu konuda geride kalmıyor.

Gayrimenkulde Büyük Veri ve yapay zekanın uygulanması, sektörü önemli ölçüde dönüştürdüğü için bir dayanak noktası haline geldi. Gayrimenkul veri sağlayıcıları, şirketlerin tüketici alışkanlıklarını daha iyi analiz etmelerini ve iyi düşünülmüş iş kararları vermelerini sağlıyor.

Bununla birlikte, gayrimenkul veri bilimi girişimlerinin önceliği, çok sayıda kaynaktan elde edilen büyük veri kümelerini işlemek ve gayrimenkul iş modellerine entegre etmektir. Büyük Veri analitiğinden elde edilen bilgiler, tüketici aramasını optimize etmeye yardımcı olur ve emlak ilan siteleri potansiyel müşterilere önerilerde bulunur. 

Bu nedenle, konut gayrimenkul analitiği, şirketleri ve müşterilerini, çevrenin ayrıntılı analizi, satış eğilimleri ve söz konusu bölgenin mahalle verileri ile güçlendirir. Böylece, potansiyel alıcıların hayallerindeki evi bulmalarına, zamandan ve emekten tasarruf etmelerinde yardımcı olabilir. Öte yandan, emlak danışmanlarına müşterilerinin tercihlerini bildirir ve gerçekte ne istediklerine rehberlik eder. 

Mülk yönetimindeki ana zorlukları Büyük Veri çözebilir

Modern emlak yatırımcıları artık piyasayı incelemenin geleneksel yollarına güvenemez. Başarılı olmak için teknoloji odaklı gayrimenkul sektörüne uyum sağlamaları gerekiyor. Gayrimenkulde tahmine dayalı analitik, yatırımcılara aşağıdaki zorlukların üstesinden gelmeleri için bir dizi araç ve kaynak sağlar.

Gayrimenkul Piyasasının İlgili ve Doğru Değerlendirilmesi

Ticari gayrimenkul analitiği, en iyi konumda makul yatırımın anahtarıdır. Hem deneyimli hem de deneyimsiz emlak yatırımcıları, bu verileri uygulayarak ev fiyatları, boşluk ve kira oranları ve piyasa döngüleri hakkında bilgi sahibi oluyor.

Doğru bir değerlendirme sadece yatırımcılar için değil, piyasanın diğer aktörleri için de önemlidir. Satıcılar, evlerini iyi bir fiyata satmak için buna ihtiyaç duyarlar. Alıcılar, belirli faktörlere bağlı olarak mülklerinin ne kadara mal olabileceğini bilmek isterler. Bankalar, kredi verirken düşük risklere sahip olduklarından emin olmalıdırlar.

Bir rapora göre Ticari Gayrimenkul yatırımcılarının %39'u ticari gayrimenkul yatırım kararları için tahmine dayalı analitiği kullanmayı planlıyor. Ayrıca, yatırımcıların %84'ü, emlak şirketlerinin binaları geleceğe hazır hale getirmek için tahmine dayalı analitiklere öncelik vermesini istiyor. 

En İyi Yatırım Gayrimenkullerini Hızlı Arama

Konum, ticari mülkün çok önemli bir özelliğidir. İnsanlar ticari gayrimenkul tasarlarken ve inşa ederken birçok faktörü göz önünde bulundurmak zorundadır. Ticari gayrimenkulde Büyük Veri, iş adamlarının, örneğin gelecekteki bir alışveriş merkezi mi yoksa bir iş merkezi mi gibi yatırım hedeflerine göre en iyi yeri seçmelerini sağlar. Tahmine dayalı analitik sayesinde, emlak yatırımcıları öngörülen kira gelirlerini ve giderlerini görebilirler. Ayrıca en büyük nakit akışını hangi yatırım amaçlı gayrimenkullerden alacağınızı tespit etmeniz de mümkün.

Başarılı Hedefli Pazarlama

Eğer, belirli bir mülkün satılmayacağı bir durumla karşılaşırsanız, Büyük Veri teknolojilerine başvurmanın tam zamanıdır. Bu araçlar, potansiyel alıcılar (yaş, cinsiyet, medeni durum, finansal koşullar, etnik köken, vb.) ve mülkün coğrafi konumu ile ilgili farklı faktörlere bağlı olarak en son mülk trendlerinden haberdar olmanızı sağlar. Büyük Veri, hem konut hem de ticari gayrimenkul şirketleri için pazarlama stratejisinin geliştirilmesini kolaylaştırır.

Gayrimenkul Sektörü için Büyük Verinin En Önemli 3 Faydası

Büyük Veri'nin gayrimenkul sektöründeki avantajlarını ne küçümsemek ne de abartmak pratik olarak imkansızdır, çünkü bunlar gerçek ve inkar edilemezdir. Gelin şimdi günümüzün veri teknolojilerinin emlak sektörü üzerindeki en büyük olumlu etkileriyle tanışalım.

  • Risklerin minimizasyonu

Ticari gayrimenkulde büyük veri çözümlerinin uygulanması, finansal belirsizliği azaltmak açısından şirketlere fayda sağladı. İşletmeler, tahmine dayalı analitik araçları aracılığıyla binanın yaşı ve durumu, yeniden inşa kayıtları, mevcut sahibine ilişkin bilgiler vb. gibi çeşitli faktörleri analiz eder. Bu tür ayrıntılar sayesinde emlakçılar mülkün değerini tahmin eder ve müşterilerine gereken saygıyla güncel bilgileri verir.

  • Daha İyi Müşteri Katılımı

Öngörülemeyen müşteri davranışları emlakçılar için ciddi bir sorun yaratabilir. Müşterilerin neden bu evi sevmediğini ve başka bir evi tercih ettiğini anlamak zordur. Alıcıların belli bir evi satın almaya hazır göründüklerinde neden aniden fikrini değiştirdikleri sorusu açık kalıyor. Bu gibi durumlarda, özel bir yazılım faydalı olur. Büyük Veri algoritmaları, emlakçıların potansiyel müşterileri daha iyi anlamasına ve onlara yeterli hizmetleri sağlamasına yardımcı olur. Sonunda, genel müşteri katılım oranı ve gayrimenkul işletmelerine olan güven artar.

  • Veriye Dayalı Sigortada Yeni Düzey

Gayrimenkul sektöründe sigorta hizmetleri günümüzde büyük talep görmektedir. Büyük Veri, emlak şirketlerine, sigorta şirketlerine ve alıcılara çok yardımcı olabilir. Büyük Veri analitiği ile sigorta acenteleri olası riskleri hesaplayabilir ve tam olarak o bölgede insanların ihtiyaç duyduğu belirli bir sigorta türünü bulabilir. Farklı bölgeler için özel planlar geliştirmelerine de olanak tanır. Müşteriler, konutlarını güvence altına almak için bir sigorta hizmeti seçerken veri teknolojilerinin avantajlarından yararlanmaktadır.

Big Data vs. Crowdsourcing Ventures - Revolutionizing Business Processes

Gayrimenkulde Büyük Veri Kullanım Örnekleri

Bildiğiniz gibi, birçok emlak şirketi, işlerini geliştirmek ve daha büyük getiriler elde etmek için zaten büyük verileri kullanıyor. Şimdi, karmaşık sistemler oluşturmak ve mülk uygulamaları geliştirmek için veri teknolojilerinin başarılı örneklerini paylaşıyoruz:

  • Şeffaf Veri

Her emlak şirketi, web sitesinde müşterilerine güvenilir ve kesin bilgiler sunmaya çalışır. Emlak ilan siteleri, emlakçılar, alıcılar ve satıcılar için oldukça bilgilendirici olan en son emlak verilerini sitelerinde paylaşıyor.

Örnek: Teknoloji devi Zillow , Büyük Veri teknolojilerine dayalı bir Zestimate aracı tasarladı. Bu araç, konumla ilgili mülkün değerini hesaplıyor. Ayrıca Zestimate, mevcut piyasa verilerini dikkate alarak konut veya ticari mülkün gelecekteki maliyetini tahmin edebiliyor.

  • Büyüyen satışlar

Emlak şirketleri, Big Data'yı uygulayarak müşterilerinin çıkarlarını analiz edebilir ve ardından web sitesindeki bilgileri müşterilerin ihtiyaçlarına göre uyarlayabilir. Bütün bunlar şirkete olan güveni ve sadakati doğurur. Sonuç olarak, emlak şirketlerinin daha büyük kârlar elde etmesi muhtemeldir.

Örnek: Bir emlak veri şirketi, müşterinin ilgi alanlarını, finansal koşullarını, satın alma geçmişini vb. incelemek için özel bir yazılım geliştirebilir. Bir başka faydalı ürün o mahallede yaşayan insanların görüşlerine yer vermek olacaktır: Halk Ne Diyor? Bu mahalle kılavuzu, muhtemel kiracıların ve alıcıların, mahallenin tercihlerine ve yaşam tarzlarına uyup uymadığını görmelerine yardımcı olur.

  • Çığır açan filtreler

Bu özellikler sayesinde alıcılar ilgilendikleri lokasyonda belirli bir evi bulabilmektedir. Big Data sayesinde arama süreci çok daha kolay olmaktadır.

Örnek: Zillow, konum özellikleri ve suç oranları gibi filtreleri ziyaretçileriyle paylaşıyor. İlk filtre, potansiyel ev alıcılarını mahalledeki eğitim (anaokulları, okullar, kolejler vb.) ve eğlence (kafeler, barlar, restoranlar, alışveriş merkezleri vb.) kuruluşları hakkında bilgilendirir. İkinci filtre, emlak şirketlerinin çeşitli alanlardaki suç seviyesini kontrol etmek için büyük verileri kullandığını ve kullanıcıların şehrin hangi bölümünün kendileri için en iyi olduğuna karar vermelerine izin verdiğini varsayar.

Gayrimenkul Sektöründe Büyük Verinin Geleceği

Büyük Veri, emlak sektöründe daha fazla dönüşüm geliştirmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. Ev sahipliği her zaman insanların en büyük rüyası ile ilgili olduğundan, Büyük Veri, potansiyel alıcıların hayallerindeki eve giderken mülk verileri hakkında daha derin bir fikir edinmelerini sağlayacaktır.

Büyük Veri, gayrimenkul yatırımlarıyla bağlantılı riskleri ortadan kaldırmak için birçok araç sağlayacaktır. Müşteriler için kişiselleştirilmiş tekliflerin yanı sıra belirli bir yerde inşa edilebilecek gayrimenkul tipi seçimleri söz konusu olduğunda, teknolojiler pazarlamada son derece verimli görünebilir.

DİĞER HABER
24 Mart 2022