"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Çalışma Sisteminizi Tamamen Değiştirecek Kitap: Kontrol Listesi Manifestosu

Bu haftaki kitap tanıtım makalemizde sizi biraz şaşırtacağız. Çünkü kitabın adını ve yazarın kimliğini öğrendiğinizde, büyük ihtimalle aklınızdan “Bunun gayrimenkul sektörü ile ne ilgisivar?” diye bir soru geçireceksiniz.

Ancak her yenilikçi ve faydalı bilgiyi kendi işine uyarlamayı önemseyen ve bunu başaran emlakbroker.com ekibi olarak, bu seçtiğimiz kitabın da tüm gayrimenkul çalışanlarına bir katkısı olacağına eminiz.

Kitap: Kontrol Listesi Manifestosu

Yazar: Dr. Atul Gawande

Gawande, cerrahi operasyonlarda izlenilen çalışma yöntemi sebebiyle artık kaçınılmaz hale gelen ölümleri inceleyen ve bu ölümleri azaltmak için farklı bir çalışma yöntemi geliştiren başarılı bir cerrah. Yazdığı ‘Kontrol Listesi Manifestosu’ kitabında da geliştirdiği bu çalışma yönteminden bahsediyor.

İşi Doğru Yapmanın Basit Bilimi’ sloganını taşıyan kitapta Gawande, daha uzun süre eğitim gören, daha fazla uzmanlık sahibi olan, daha ileri bir teknoloji kullanan, ancak buna rağmen daha fazla hata yapan uzmanlarla karşı karşıya olduğumuzu çok etkili bir ifade ile kaleme alıyor. ‘Peki, neden hata yapmaya devam ediyoruz?’ sorusunun cevabının ise çok basit olduğunu, çoğalan bilgi birikimini nasıl daha düzenli ve pratik biçimde kullanacağımızı bilmediğimizi okurlarına detayları ve örnekleri ile birlikte açıklıyor.

Gawande’nin Kontrol Listesi Yönteminin Gayrimenkul Çalışanlarına Getirisi

Yazarın konuyu yapılan cerrahi hatalar üzerinden anlattığına bakmayın. Bu kitap aynı zamanda tüm uzmanlık alanlarında çalışanları da ilgilendiriyor. Buna teknolojinin hızlı bir şekilde adapte edilmeye çalışıldığı gayrimenkul sektörü de dâhil. Bu işin içinde olanlar iyi bilir ki her yıl büyük hayallerle kurulan pek çok gayrimenkul firması, teknolojinin takip edilememesi, edilse bile nasıl daha planlı kullanılacağının bilinememesi, günlük çalışma planı ortaya çıkarılamaması ve neticede sektör içinde kaybolup gitmesi nedeniyle hüsrana uğruyor.

Gawande’nin kitabında bahsettiği çalışma yöntemi ise gayrimenkul çalışanlarına bir örnek teşkil edebilir. Çünkü o, kontrol listesi oluşturarak çalışmanın önemini vurguluyor. Bu yönteme göre ameliyat öncesi hazırlanan bir kontrol ve görev listesi, ameliyat sonrası ölümlerde yüzde 46 daha azalmaya sebep olabiliyor. Çalışma sırasında önceden hazırlanan bu kontrol listesi takip edildiğinde cerrahlar hata yapmıyorlar.

Şimdi aynı yöntemin gayrimenkul çalışma sistemine uyarlanmış halini inceleyelim. Bir gayrimenkul çalışanının haftalık çalışma rutininde bulunması gereken temel görevleri içeren birkaç kontrol listesi konusu oluşturalım.

- Haftalık Hedef Listesi

- Varlık Yönetimi Listesi

- Kazanım Listesi

- Durum Tespiti Kontrol Listesi

- Pazar Tarama Listesi

- Haftalık İş Planı Listesi

Haftalık olarak oluşturduğunuz bu kontrol listelerini takip ederek bir çalışma sistemini takip ettiğinizde, çok daha planlı ve programlı çalıştığınızı fark edecek, daha az hata yapacak ve işinizde ilerleme kaydedeceksiniz. Bu listeleri sadece haftalık planlarınız için değil, anlık işleriniz için veya günlük işleriniz için de hazırlayabilirsiniz. Bunun örneklerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

- Günde en az 10 potansiyel müşterisine e-posta at

- Daha önce iletişime geçmediğiniz bir müşteri ile iletişime geç

- Günde üçer tane gayrimenkul makalesi oku

- Bir girişim projesi üzerine araştırma yap ve çalış

Bunun gibi oluşturabileceğiniz kontrol listelerini takip ederek çalıştığınızda, işinizde çok daha başarılı bir çizgi göstereceğinize emin olabilirsiniz.

Kitap Hakkında Yapılan Yorumlar

Time dergisi tarafından 2010'da dünyanın en etkili 100 insanı arasında gösterilen Atul Gawande’nin kitabı, yaşamımızdaki karmaşıklığı gideren, sizi merak içinde bırakan ve kitabı bitirdiğinizde sizi harekete geçiren etkili bir kitap. Hangi işi yapıyor olursanız olun, eğer işinizi doğru şekilde yapmak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun.

Hor görülebilecek kadar basit bir fikir hakkında dahiyane bir kitap. Gawande tezini o kadar başarılı savunuyor ki kimsenin bu kitabı ikna olmadan kapatma şansı yok. — SEATTLE TIMES

İçtenlikle söylüyorum, bu kitap dünyaya bakışımı değiştirdi. Yıllardır okuduğum en iyi kitap.  — STEVE LEVITT, NEW YORK TIMES FREAKONOMICS BLOG

Akılla yazılmış, tecrübe ile sınanmış. — WASHINGTON POST

Gawande, kalemi neşter kadar keskin, konuya X ışınlarıyla bakan bir yazar. Tanı: Muhteşem.  — TIME

Yıllardan beri bu kadar etkileyici bir kitap okumamıştım. Gawande muhteşem bir yazar ve bu kitabın iddialı amaçları var. — MALCOLM GLADWELL

DİĞER HABER
06 Ocak 2023