"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
CES 2019’da Dikkat Çeken Akıllı Ev Teknolojileri

CES (Consumer Electronic Show) 2019’da görücüye çıkan -geleceğin akıllı evlerinde göreceğimiz- en iddialı ürünleri ve teknolojileri masaya yatırdık.

8-11 Ocak 2019’da ABD Las Vegas’ta düzenlenen CES (Consumer Electronic Show) 2019, bu yıl da yeni teknolojilerin ve en son ürünlerin gövde gösterisine sahne oldu. 155’ten fazla ülkeden 4 bin 500’ün üzerinde şirketin yer aldığı CES (Consumer Electronic Show) 2019’u yaklaşık 200 bin kişi ziyaret etti. 

Uzaktan İzlenen Cihazlar, Ses Özellikli Yardımcılar

Yapay Zeka, sanal asistanlar, 5G'li cihazlar, 8K’lı TV’ler ile fütüristik otomobillerin çok konuşulduğu tüketici elektroniği fuarı CES 2019’da, “Akıllı Ev” (Smart Home) alanında da birçok iddialı ürün sergilendi. Kısa bir süre sonra evlerde görmeye başlayacağımız bu akıllı ürünler ve teknolojilere değinmeden önce CES 2019’da açıklanan tüketici anketinin can alıcı sonuçlarına bir göz gezdirelim. Şöyle ki bu anket, 2030 yılındaki yaşam ve teknolojinin nasıl hayal edildiğine dair tüyolar içeriyor.

Bağımsız pazar araştırma şirketi CITE Research ve Fransız teknoloji firması Dassault Systèmes ortaklığı ile ABD’de bin yetişkinle yapılan tüketici anketi, 19-29 Kasım 2018 tarihleri arasındaki süreyi kapsıyor. Ev, ulaşım, sağlık ve perakende deneyimlerine yönelik tüketici eğilimleri hakkında fikir veren bu anketin sonuçlarına göre 2030’un akıllı evi ise şöyle tasarlanıyor:

  • Tüketicilerin yüzde 70’inden fazlası uzaktan izlenen cihazlar veya ses özellikli yardımcılar kullanacak.
  • Yüzde 70’i tam bağlantılı akıllı ev sistemlerinin günlük hayatta etkin olacağına inanmakta.
  • Yüzde 49’u sanal bir kişiselleştirilmiş ev yardımcısı veya robot kullanmayı planlıyor.

Gelelim, CES 2019’a damga vuran akıllı ev teknolojilerine… Hangi ürünler çok konuşuldu? Yakın bir gelecekte evlerde hangi teknolojileri göreceğiz? İşte belli başlı ürünler ve teknolojiler:

Netatmo Akıllı Kapı Zili

cbyge-tablelamp-bed-v4-green-720x720.jpg

Apple’ın akıllı ev teknolojisi HomeKit’e uyumlu ürünler üreten akıllı ev ürünleri üreticisi Netatmo, CES 2019’da, geniş açılı lense ve 1080p HD video kaydedebilen bir kameraya sahip “akıllı kapı zili”ni tanıttı. Toz ve suya dayanıklı olan bu akıllı kapı zili, 160 derece görüş alanına ve yüz tanıma teknolojisine sahip bir kapı zili. Kızılötesi ve gece görüş özellikleriyle de dikkat çekiyor. Kapınızdaki herkesi fotoğraflıyor!

Altro Akıllı Kilit

grandcentr-5b561a6a576fc6276961532373114.png

Altro Akıllı Kilit sayesinde evinizin kilidini, telefonunuzdan (Wi-Fi üzerinden bağlanarak) kontrol edebileceksiniz. Kolay bir şekilde telefonunuzdan evinizin kilidini açıp kapatabileceğiniz akıllı kilit…

Google Asistan İçin Geliştirilen Cihazlar/ Özellikler

Google%20Assistant%20Connect.png

Sesli yardımcı kullananların akıllı telefonları olmadan da başka cihazlar ile komut verebilmelerini sağlayan teknoloji, CES 2019’un yeniliklerinden. Ürün geliştirici şirketler, “Asistant Connect” (Google Assistant Connect) özelliği ile “Yapay Zeka”nın bazı özelliklerini cihazlarına dahil edebilecek. Google ile birlikte ürün geliştiren firmaların ürettiği cihazlar, Google Home ile entegre olabilecek ve Google’ın bulut servisi ile iletişim kurabilecek.

Google, sesli yardımcının evde kontrol edebildiği cihaz sayısını arttırmak için Samsung ve Sonos ile de çalışıyor. Eklenmesi gereken özelliklerden bazılarını sıralayalım: Sonos’un Wi-Fi bağlantılı hoparlörlerinden çalacak müziğin kontrol edilmesi, Samsung televizyonların açılıp kapanması, kanal ve ses değişimleri gibi… Google ile birlikte ürün geliştiren iki şirket Anker ve JBL de sesli yardımcıya otomobildeyken erişebilmeyi sağlayan cihazları CES 2019’da tanıttı. Sesli asistan, akıllı sistem kullanılmayan eski otomobillerde de araçtan kullanabilecek.

Mui Akıllı Tahta

Mui Akıllı Tahta, dokunmatik özelliğe ve LED ekrana sahip bir tahta blok veya panel. Kapalı olduğunda tahta blok gibi dursa da çok akıllı! Kickstater’da 110 bin dolar bağış toplayan, internete bağlanabilen bu akıllı tahta, Indiegogo projesinde start alacak. Japon Mui tarafından bir akıllı ev merkezi olması amacıyla üretilen ürün, bağlandığı cihazlar üzerinden bilgi verebiliyor. Dokunmatik olarak kontrol ediliyor; ışıkları kapatıp açabiliyor, sıcaklığı kontrol edebiliyor, müzik çalabiliyor. Yerleşik olarak Google Assistant ile gelen “akıllı tahta” ile konuşarak birçok işinizi halledebilirsiniz! IFTTT temelinde bağlantı kuruyor ve bir hoparlörü de yok. Kickstarter’dan bu cihazı satın alanlara eylül ayında gideceğini de ekleyelim.

C by GE Akıllı Aydınlatma

1186397-thumb-765x510.jpg

CES 2019’da tanıtılan bir diğer akıllı ev aleti: C by GE Akıllı Aydınlatma. Google Asistan ile uyumlu bir “akıllı aydınlatma”.

EVE Çoklu Priz

29162-46742-Eve-Energy-Strip-Profile-l.jpg

Elektronik aletleri Siri veya Google Asistan ile birlikte kontrol edebilmeyi mümkün kılan çoklu akıllı priz… Bu çoklu akıllı prize takılı olan elektronik aletleri açıp kapamak için sesli asistandan emir vermeniz yeterli.

Evdeki cihazları akıllı telefon ve sesli asistan yardımı ile yönetmek için bir başka rahatlık daha: Currant Akıllı Duvar Prizi. Elektronik aletlerin ne kadar elektrik harcadığını öğrenebilir, Google Asistan ve Alexa gibi sesli asistanlarla da prize takılı olan elektrikli aletleri kontrol edebilirsiniz.

Xiaomi Yi Home Camera 3

Xiaomi-Yi-home-Camera-3.png

Yapay Zeka özelliğiyle öne çıkan güvenlik kamerası: Xiaomi Yi Home Camera 3. Akıllı Xiaomi ürünleri arasına yeni eklenen bu akıllı güvenlik kamerası, kullanıcılara yalnızca önemli şeylerin bildirimini yapıyor. Örnek verelim: Evde olmadığınız zaman çevredeki otomobil farlarının eve yansıması, bir güvenlik zafiyeti olarak algılanmıyor veya evcil hayvanlarınızın hareketleri de “hırsızlık” olarak nitelendirilmiyor. Görüntü haricinde beş metre mesafedeki sesleri de algılayarak kullanıcılara bildiriyor, Full HD çözünürlükte kayıt yapabiliyor. Fiyatı da çok uygun; yaklaşık olarak 40 dolar.

D-Link Batarya Wi-Fi Su Sensörü

1-668x334.jpg

Bu su sensörü, gerçek zamanlı su sızıntılarını haber veriyor. Evin her köşesinde rahatlıkla kullanılabildiği söylenen D-Link Batarya Wi-Fi Su Sensörü, üstelik 50 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Evdeki eşyaları, mobilyaları, duvarları korumak için son derece pratik bir yöntem olduğu kesin.

Kohler Akıllı Banyo/ Tuvalet

09160742-numi-konnect0_article_920x613.jpg

Akıllı tuvalet, akıllı ayna ve üç parçalı makyaj masasından oluşan bir banyo… Banyodaki tüm aletleri Google Asistan ile kontrol etmek mümkün. Kohler’in Alexa Sesli Asistanlı/ LED aydınlatmalı akıllı tuvaleti de CES 2019’da büyük ilgi gördü. Kohler Numi 2.0 Intelligent Toilet adlı akıllı klozet, Amazon Alexa ile konuşmadan tuvaletini yapamayanlar için! Alexa desteği de sunuyor; oturak ısıtması, sifon kontrolü, temizleme/ kurulama fonksiyonlarının yanında değişen ışıkları, hoparlörleriyle bir klozetten çok fazlasını sunuyor.

Capstone Akıllı Banyo Aynası

sdMQDo4oV6FsxSVEj6G5Ud-970-80.jpg

Connected Home adlı şirketin akıllı banyo aynası ile Google Play Store’a bağlanarak uygulama indirmek çok kolay. Google Asistan ile merak ettiğiniz her soruyu sorabildiğiniz ve anında sesli yanıt alabildiğiniz bir akıllı ayna…

Foldimate Çamaşır Katlama Robotu

10173806-young-boy-removing-items_article_2000x1333.JPG

CES 2019 etkinliğinde dikkat diğer bir diğer akıllı ev aleti: Foldimate Çamaşır Katlama Robotu ya da Makinesi… Bir gömlek yerleştirin, beş saniye sonra gömleğiniz katlanmış olarak hazır! Yalnız büyük tekstil ürünleri ya da bebek eşyaları gibi küçük çamaşırlar/ kıyafetler için önerilmiyor.

Heatworks Duo Akıllı Sürahi

MVIMG_20190106_164110.0.jpg

CES 2019’da tanıtılan Heatworks Duo Akıllı Sürahi (Heatworks İkili Karaf) Ohmic Array adlı teknoloji sayesinde su moleküllerinin titreşim hızlarını değiştirerek suyu hızlıca ısıtıp soğutabiliyor. Böylelikle başka bir cihazla ya da çaydanlıkla suyun saatlerce kaynamasını beklemeye gerek yok. Bu yıl piyasaya çıkması planlanıyor.

DİĞER HABER
21 Ocak 2019