"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Çılgın Emlak Piyasası Çoğu Ev Alıcısı İçin Pişmanlıklarla Geliyor

Çevrimiçi emlak şirketi HomeLight tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, çoklu teklifler, nakit teklifler ve hızlı satışlar, Amerika genelinde bir emlak çılgınlığı yarattı ve bu durum alıcıların yüzde 70'inin en az bir konuda pişmanlık duymasına neden oldu. 

ABD'deki her beş alıcıdan biri tarafından belirtilen en büyük pişmanlık, bir ev satın almanın toplam maliyetini hafife almak olmuş. Buna daha yüksek peşinatlar, ihale savaşlarıyla beslenen daha yüksek fiyatlar ve sigorta ve bakım maliyetleri gibi daha rutin şeyler de dahil ediliyor.

Anket, alıcılardan bazılarının ipotek faiz oranları daha da yükselmeden satın almak için acele ettiğini ortaya çıkarıyor. Amerika'da ipotek oranları son birkaç yılın çoğunda yüzde 3'ün altındaydı, pandemi kaynaklı enflasyon baskıları ipotek faizlerini, Nisan 2010'dan bu yana en yüksek oran olan 30 yıllık sabit ipotek için bu hafta yüzde 5,42'lik bir ortalamaya itti.

Amerika merkez bankasının bu hafta faiz oranlarını yarım puan artırması, global piyasalarda, ipotek oranlarını ve kredi kartları, otomobil kredileri ve diğer tüketici kredisi türlerindeki faiz oranlarını yükselmesine neden oldu.

Emlakçıların alıcı müşterilerle ilgili önlem almasını sağlayacak ve onların belirsiz bir piyasada endişelerini giderecek bu anket sonuçlarını iyi okumaları gerekiyor.

Anket sonuçları;

  • Ankete katılanların yaklaşık yüzde 20'si çok hızlı bir ev satın aldıklarını ve yüzde 40'ı  başlangıçta planladığından daha eski veya daha küçük bir ev satın aldıklarını söyledi.
  •  Katılımcıların yüzde 22'si bir evin tadilatına fazla harcama yaptıklarını hissetti ve bakım maliyetlerini hafife aldıklarını söyledi.
  • Alıcıların karşılaştığı en büyük zorluklardan ve sürprizlerden biri, yeni projelerden bazılarının inşaatın tamamlanmasını beklemek zorunda kalabilecekleri maliyet ve zaman olduğu ortaya çıkıyor.
  • Anket çalışmasının ortaya çıkardığı emlak rakamlarına göre, ev satın alanların yaklaşık üçte biri yaşadıkları bölge dışından pandemi sırasında güvenli bir sığınak arıyor. ABD'li ev alıcılarının yüzde 20'si sanal açık evler kullanırken, bazıları bu evleri yerinde ziyaret ettiklerinde hoş olmayan ve maliyetli sürprizlerle karşılaşıyor.

Bu anket sonuçları benzer biçimde, Zillow'un Şubat ayında son iki yıl içinde ev satın alan 2.000 ev sahibiyle yaptığı anketin bulgularını yansıtıyor; Alıcıların üçte biri yeni evlerinin beklediklerinden daha fazla bakıma ihtiyacı olduğunu söylüyor ve benzer bir yüzde de bir ev satın aldıklarına pişman olduklarını söylüyor; Ev çok küçük.

DİĞER HABER
09 Mayıs 2022