"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Çin'in İnternet Yaptırımları Airbnb'yi Ülkeden Uzaklaştırıyor

Çinli Y kuşağının popüler bir uygulaması olan Airbnb, Pekin'in internet yaptırımları nedeniyle dünyanın en kalabalık ülkesindeki faaliyetlerini durdurmayı planlıyor.

New York Times'ın bildirdiğine göre, Airbnb, 2016'dan beri faaliyet gösterdiği Çin'den, daha ucuz konaklamalar sunan yerel "süper uygulamalar" ile rekabet etmekte yaşanan güçlükleri gerekçe göstererek ayrılıyor. Airbnb, Çin'in yerli işletmeleri desteklemesi, yabancı şirketlerden daha fazla talepte bulunmaya ve içeriği sansürlemeye başlamasıyla geldi. Yaptırımlar, Çin'deki son ABD sosyal ağı olan LinkedIn'in Ekim ayında ülkeden çıkmasına neden oldu.

Airbnb, ülke dışına seyahat etmek isteyen Çinli müşterilere hizmet vermeye devam edeceğini ve Pekin ofisini açık tutacağını açıkladı. Şirket, Airbnb'nin son işlerinin yaklaşık yüzde birini oluşturan Çin'deki yaklaşık 150.000 kiralık ev kaydı kaldıracak.

Airbnb, özellikle Çin'deki müşterilerinin yüzde 69'unu oluşturan Çinli Y kuşağı arasında oldukça popülerdi. Çinli Y kuşağının yaklaşık yüzde 70'inin kendi evi bulunuyor - her yaştaki Amerikalıdan daha yüksek bir yüzde. ÇinliY kuşağı başka yerlere seyahat ederken evlerini ekstra gelir getirmesi için genellikle kiralık olarak Airbnb sitesinde listeliyor. Airbnb tarafından açıklanan verilere göre bu kategorideki nüfus, Amerika'nın toplam nüfusunu geride bırakıyor.

Ayrıca, Amerikada kiralama maliyetlerinde etkisi olduğu için farklı kesimlerin tepkisini çeken Airbnb, hizmetinin konut sıkıntısında bir rol oynadığını rutin olarak reddediyor ve insanların pahalı şehirlerde yaşamaya devam etmelerine yardımcı olan ve aksi takdirde karşılayamayacakları ek gelir sağladığını söylüyor.

DİĞER HABER
02 Haziran 2022