"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Compass’ın Gayrimenkul Listelerinin Değeri 1 Milyar Doları Aştı

New York merkezli bir gayrimenkul girişimi olan Compass, fonlama dairesine bir yenisini daha katarak değerini 1 milyar doların üzerine çıkarmayı başardı. Wellington Management Capital tarafından yönetilen bu yeni finansman, toplam sermayeyi de 210 milyon dolara taşıdı. Hali hazırda bulunan IVP, Thrive Capital ve Founders Fund ise Compass’ın fonlama dairesinin içerisinde varlıklarını sürdürüyor.

İçerisinde Zillow ve Redfin’in de bulunduğu bir dizi emlak sitesine kıyasla Compass, hem kiralık hem mülkiyet fırsatları için odaklanılan broker listelerinden kendini bir nebze de olsa ayırmayı amaçlıyor. Compass, reklamlardan gelir elde etmek yerine, alım satım işlemlerinden bir kısmını alarak yılda 7 milyar dolarlık bir işlem ağından gelir elde etmeyi tercih ediyor.

Hamptons ve Miami’nin içinde bulunduğu ve pazarın yalnızca bir avuç kadar kısmına odaklanan Compass, elde edeceği yeni nakitler ile daha fazla ilerleme göstermeyi umut ediyor. Compass’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Ori Allon bu beklentileri nasıl karşılayacaklarını şu sözlerle ifade ediyor:

Yeni pazarlara yayılacağız ve dönüşebilir teknoloji geliştirmeye devam edeceğiz. Ülkenin geneline yayılan bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için benzersiz firma desteği ve pazarlama kaynakları sağlamaya devam edeceğiz.

IVP’de yatırımcı olan Todd Chaffee ise firmadan beklentilerini anlatırken, artık demode hale gelmiş olan gayrimenkul endüstrisinde Compass’ın dramatik, yenilikçi ve dönüştürücü bir etki yaratacağını söylüyor.

Ancak sektörü yakından takip edenler çok iyi bilir ki, bu alan çok rekabetçi bir alandır. Trulia’dan RadPad’e kadar sayısız gayrimenkul sitesi mevcuttur ve kiracılar brokerlara ücret ödemeden işlerini görmek için can atmaktalar. Compass’ın gayrimenkul sektöründe yaratacağı gelişmeleri hep birlikte ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

DİĞER HABER
03 Eylül 2016