“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Daha Az İş, Daha Çok Başarı: Teknolojik Araçlarda Boğulmayın

EmlakBroker ekibi olarak sık sık gayrimenkul danışmanları ve brokerlar ile sohbet etme fırsatı buluyoruz. Bu sohbetlerimiz sonucunda yaptığımız bir çıkarım var ki, o da bu piyasadaki insanların çoğu işlerini olması gerektiği kadar hızlı büyütemediklerini düşünüyor. Aslında bu doğru. Gerçekten de birçok danışman daha iyisini yapabilecekken yerinde sayıyor. Ama bu durumun sebebi danışmanların bize sundukları sebepler değil.

Artık birçok teknolojik araç var ve danışmanlar genel olarak ilerleyişlerindeki duraklamayı yenilikleri işlerine adapte edememeleri olarak açıklıyor. Ama aslında durum bundan çok daha basit. Neredeyse her danışman gibi, siz de aynı anda çok fazla şey yapmaya çalışıyor ve odağınızı kaybediyorsunuz.

Emlak piyasası hakkında oldukça ilginç bulduğumuz bir gerçek var: Bu piyasaya hitap eden onlarca çevrimiçi platform ve yazılım bulunuyor. Bu araçların bazıları gerçekten de harika, ama birçoğu ise zaman kaybından ibaret. Nedense danışmanlar kurtarıcı gözüyle baktıkları bu platformlara büyük yatırımlar yapıyor ve aynı anda bir sürü şey yapmaya çalışırken aslında hiçbir şey yapmıyorlar.

Yani aslında ilerleyişinizin yeterince hızlı olmaması, teknolojiyi iyi kullanamamanızdan veya işlerinize adapte edememenizden değil, doğru araçları seçememenizden kaynaklanıyor.

Bu Tuzaktan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Teknolojiyi anlamak, özellikle de belli bir yaştan sonra size çok zor geliyor olabilir. Bu yüzden teknolojik araçlar hakkında değerlendirme ve eleme yapmaktan korkuyor olabilirsiniz. Gerçekten de bu karmaşık bir iş, çünkü eğer yanlış bir girişimden vazgeçerseniz zarara da uğrayabilirsiniz.

Bu sebeple bugün sizinle teknolojik araçlar hakkında değerlendirme yapabilmenizi sağlayacak birkaç ipucu niteliğinde bilgi hazırladık:

1# Meyve Vermeyen Ağaç

Yapacağınız ilk şey size hiçbir getirisi olmayan araçlardan kurtulmak. Bu araçları tespit etmek aslında kolay, çünkü biraz kafa yorarsanız günlük işleyişinize katkı sağlamayan ve başkalarının önerileriyle işinize adapte ettiğiniz araçları fark edeceksiniz. Başkalarının önerisiyle bir teknolojiye bağlanmak doğru bir tutum değil, çünkü herkesin iş planı farklılık gösteriyor. Kısacası, neden kullandığınızdan hala emin olmadığınız bazı teknolojik araçlar varsa, onlardan hemen kurtulun.

2# Hangi Günlük Aktiviteler Sizi Rahatsız Ediyor?

Zamanınızı tüketen verimsiz araçları bulmanın bir yolu daha var. Bir danışman olarak günlük bir planınız var ve işlerinizi bu plana göre yürütmeye çalışıyorsunuz. Hemen şimdi bu plan içerisinde sizi en çok mutsuz eden aktivitelerin bir listesini çıkarın. Bu aktiviteler arada sırada yapmanız gereken ve her yaptığınızda nefret ettiğiniz aktiviteler olmalı. Eğer bu aktivite kullandığınız bir teknolojik araçla ilgili ise bu aracı kullanmayı bırakın. Özellikle pazarlama konusunda tutarlılık her şeydir, yani tutarlı şekilde kullanmanız gerekmeyen bir teknolojik araç muhtemelen gereksizdir.

Burada dikkat etmeniz gereken şey sizi mutsuz eden ama sürekli yapmanız gereken işler için kullandığınız araçları elememeniz. Yani gerçekten yapmanız gereken şeylerden sırf mutsuz oluyorsunuz diye kurtulmaya çalışmayın. Unutmayın, sürekli gereken bir şey genelde gereklidir. Bunun yerine bu teknolojide uzman olan birisinden yardım isteyin ve süreci kolaylaştırmaya çalışın.

3# Hangi İşleri Dışarıya Yaptırabilirsiniz?

Teknolojik araçlar ve farklı platformlar arasında kaybolmamanın bir başka yolu da bazı işleri başkalarına yaptırmaktır. Yani o platform konusunda uzman olan bir firmadan yardım isteyebilir ve böylelikle kendi işlerinize daha çok odaklanabilirsiniz. Potansiyel müşteri edinmek, müşterilerinize hizmet sunmak ve ödemelerin doğru şekilde yapıldığından emin olmak sizin öncelikleriniz olmalı. Web sitenizi düzenlemeyi, profesyonel bir ev tanıtımı ya da e-mailleriniz için taslak oluşturmayı ise profesyonellere bırakabilirsiniz.

Ya Sonra?

Tüm bunları yaptıktan sonra kullanacağınız araçlar azalacak ve günlük planınızda daha az işe sahip olacaksınız. Bu da sizin daha önemli ve getirisi olan işlere yoğunlaşmanıza olanak sağlayacak. Odak başarıyı getiren en önemli bileşendir.

DİĞER HABER
21 Haziran 2019