"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Daha Çok Ev Satmanıza Yardımcı Olacak En Çok Kullanılan Emlak Pazarlama Araçları

Bir emlak danışmanı olarak elinizdeki işin otomatik bir biçimde müşteriye ulaşmasını beklemek yanlış olacaktır. Sektörde işin içerisine dahil olan pazarlama olgusu, evin ya da herhangi bir mülkün gerekli araçlar kullanılarak pazarlanmasını gerektiriyor. Kendinizi bir emlak danışmanı olarak nitelendirseniz dahi kimi zaman bir pazarlama görevine soyunmanız ve elinizdeki malın uygun alıcılara ulaştırılmasını sağlamanız zorunlu hale gelebilir. Bu noktada ise etkili pazarlama araçları devreye giriyor.

Pazarlama araçlarını profesyonel bir şekilde kullanırsanız, var olan müşterilerinize ek olarak potansiyel müşteriler edinme şansına da sahip olabilirsiniz. Bunun için geniş kitlelere hitap etmeli ve daha fazla kişinin size ulaşmasını sağlamalısınız. Peki, sektör içerisinde en çok kullanılan emlak pazarlama araçları hangileri?

Elektronik postanın mükemmel gücü

Günümüzün en etkili pazarlama aracı e-mail uzun bir süre bu ünvanını korayacağa benziyor.

Yapılan araştırmalara göre emlak ofisi sahipleri açısından pazarlama hususunda en etkili ve en sağlam geri dönüşlerin sağlandığı pazarlama yöntemi e-posta hizmetleri. %97 kullanım oranı ile etkili pazarlama teknikleri arasında başı çeken elektronik posta, hızlı ve kolay olmasından ötürü sıkça tercih ediliyor. Ayrıca bilgi akışı sayesinde de epey etkili olmayı başaran e-posta, emlak pazarlamanın yanı sıra iş hayatının olmazsa olmaz parçaları arasında görülüyor.

E-posta aracından sonra gelen en etkili pazarlama araçlarından bir tanesi ise kartvizit. Profesyonel iş hayatı içerisinde kişinin çok daha başarılı bir etki oluşturmasına yardımcı olan kartvizitler, emlak ofisi sahiplerinin %94’ü tarafından kullanılıyor. Müşterilerin sizi unutmamasını desteklediği gibi istenildiği anda size ulaşmayı da kolaylaştıran kartvizit, çeşitli iletişim bilgilerinin sürekli olarak elde bulundurulmasına imkan tanıyor.

Kişiye özel yollanan posta kartlarının açılma ve okunma oranı çok daha yüksek

Geleneksel ürünlere olan ilgi de halen devam ediyor. Direkt posta, tanıtım broşürleri, el ilanları kartpostallar ve bunlar gibi diğer ürünler emlak ofisi sahiplerinin %87’si tarafından tercih ediliyor. Aslına bakılırsa sektör dijitalleşmeye başladı. Buna nazaran geleneksel basın ürünlerine olan ilginin bu denli fazla olması, aslında kartpostal ve ilan gibi materyallerin hala daha güçlü olduğunu da kanıtlıyor olabilir.

Emlak danışmanlarında ise durum değişiyor

Emlak ofisi sahipleri tarafından sıkça kullanılan yöntemlerin emlak danışmanları tarafından daha az kullanıldığını görüyoruz. Araştırmaya göre kartvizit, emlak danışmanlarının %60’ı tarafından tercih ediliyor. Bu oran her ne kadar yine de yüksek gözükse de emlak ofisi sahipleriyle karşılaştırıldığı takdirde düşük seviyede denilebilir.

Kartvizit en eski pazarlama araçlarından birisi olarak günümüzde hala geçerliliğini koruyor.

Kartvizitin yanı sıra emlak danışmanlarının %52’si direkt postayı tercih ediyor. Buna benzer materyalleri kullanan danışmanların oranı da aynı seviyede seyrediyor. Aynı zamanda danışmanların %53’ü direkt postanın yanı sıra dergi ve gazete gibi basılı yayını kullanıyor.

Bahsi geçen tüm pazarlama teknikleri günümüzde etkili olarak tanımlansa da dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğu bir dönem içerisinde yaşıyoruz. Direkt postanın yanı sıra elektronik posta ve internet sitesi gibi araçlar etkili bir şekilde kullanıldığı takdirde başarının da kaçınılmaz olduğu düşünülmekte. Bu nedenlerden ötürü söz konusu tekniklerin yanı sıra değişen şartlara da uyum da önemli olarak görülüyor.

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
28 Aralık 2022