"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Patron Kim?
12-12-2017
Daha Hızlısı Yok: Asansör Konuşmanızı 3 Adımda Mükemmelleştirin

Asansör konuşması nedir ve kariyerinize nasıl yardımcı olabilir? Asansör konuşması, ne yaptığınızı açık ve öz bir şekilde açıklayan kısa, önceden hazırlanmış bir konuşmadır. Ve bu bilgilerin kısa bir asansör yolculuğu sırasında sunacak kadar kısa olması gerekmektedir.

Az önce havaalanında bir iş adamıyla karşılaştınız. Biraz konuştuktan sonra size şu an ne yaptığınızı soruyor. Ağzınızı açarsınız ve sonra duraklarsınız. Anlatmaya nereden başlayacaksınız?

Sonra, siz düşüncelerinizi düzenlemeye çalışırken, iş adamı uçağa çağrılır ve aprona doğru gider. Eğer, önceden hazırlıklı olsaydınız, emlak sektörüne ilgi duyan ve çevresi geniş olan iş adamıyla bir toplantı planlamak için 30 saniyeye ihtiyacınız olacaktı.

Asansör konuşmanızı birkaç saniyede yapmak için bu basit üç adımlı formülü kullanın. 

Adım 1 : Pazar yerinizin karşılaştığı sorunlara odaklanan ve çözebileceğiniz retorik bir soru sorun. Bu soru otomatik olarak düşünceyi harekete geçirecektir, bu nedenle potansiyel müşterinizin dikkatini çekecektir. 

Adım 2 : “Yaptığım şey...” gibi basit bir ifadeyle devam edin.

3. Adım : Müşteri adayınızın, çoğu insanın dikkate almayacağı şekilde nasıl fayda sağladığını açıkça belirten özel değerlere odaklanın.

İşte harika bir asansör konuşmasının nasıl yapılabileceğine dair bir örnek:

“Çoğu ev satıcısının hak ettiğinden daha azını aldığını biliyor musunuz? Ben ev pazarlayan ve sözleşmeleri müzakere eden bir emlakçıyım, bu yüzden müşterilerim mümkün olan en yüksek fiyatı ve en iyi teklifleri alır. Ben de bu işlemleri onların istediği süre içersinde hızlı sonuçlandırırım.”

DİĞER HABER
06 Mart 2023