"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dalgalı Piyasalarda Pozitif Düşüncenin Etkisi

Ekonomi kötüye gittiğinde birçok piyasa gibi gayrimenkul piyasası da durgunlaşır. Bu dönemlerde geleceğinizi öngörmek konusunda sıkıntı yaşayabilir ve cesaretinizi kaybedebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız ruh hali tanıdık geliyor değil mi? İşin doğrusu, piyasanın bozulduğu dönemler gerçekten de olabilir. Ama umutsuzluğa düşmek bir çözüm değil. Böyle dönemlerde kendinizi silkelemeli ve işinizin başına dönmelisiniz.

Bazen gerçekten enerjiniz düşüyor ve motivasyon sıkıntısı yaşıyorsunuz biliyoruz. Kötü dönemlerinizde negatif enerjiden kurtulmanız ve işlerinize devam edebilmeniz için size Jon Gordon’un “Pozitif Enerjinin Gücü” kitabından öneriler derledik:

Hikâyeniz Mutlu Olsun

Hayat aslında başrolünde sizin olduğunuz ve hikâyeye sizin yön verdiğiniz bir kitap gibidir. Bu yüzden bu hikâyeyi kendinize nasıl anlatırsanız öyle gelişir.

Başarılı gayrimenkul danışmanları kendi hikâyelerine daha pozitif bakıyorlar.

  • Problem yaşayabilirsiniz ama bunlara çıkarabileceğiniz dersler olarak bakmalısınız.

  • Zor durumda kalabilirsiniz, ama bu durumları mücadeleci yönünüzü geliştirmek için kullanmalısınız.

  • Bazen çaresiz hissedebilirsiniz, ama bu histen kurtulup ilham kaynağı olmalısınız.

Evet, piyasa koşullarını kontrol edemeyebilirsiniz. Ama bakış açınızla bu koşullardan pozitif sonuçlar elde etmemeniz için hiçbir sebep yok.

Başarıyı Modelleyin

Gayrimenkul piyasasında başarılı olan ve pozitif enerjiyi kucaklayabilmiş danışmanlar var. Bu insanlarla mutlaka tanışın.

Hayatta mutlu olmayı öğrenmiş insanların size katacağı çok şey vardır. Söyleyecekleri her şeyi dinleyin ve hayata karşı duruşlarını kendinize model olarak kabul edin.

Kendinize sürekli şunu söyleyin, onlar yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz.

Önemli Şeylere Odaklanın

Hayatınıza negatiflik getiren şeylerden odağınızı çekin. Mesela haberlerde ekonomi hakkında gördüğünüz şeyler sizi mutsuz etmesin. Sizin için önemli olan şey sahip olduğunuz işiniz.

Dış etkenlerle moralinizi bozmak yerine sahip olduklarınıza odaklanın. Kendi işinizi geliştirmeye devam ettiğiniz sürece zaten dış etkenler sizi çok da etkileyemeyecek. Siz müşterilerinizle iyi ilişkiler kurmak ve pazarlama planınızı geliştirmekle ilgilenin mesela.

Her sabah kendinize “Bugün hangi 3 noktaya odaklanırsam başarıya daha çok yaklaşırım?” sorusunu sorun ve gününüzü bu cevaba göre şekillendirin.

Zorunlu değil, Gerekli

Hiçbir şeyi zorunda olduğunuz için yapmayın. Başarı için gerekli aktiviteler olabilir, ama bu aktiviteleri yapmaya zorunda hissetmeyin.

Çoğu zaman “Toplantıya yetişmeliyim”, “Müşteriyle buluşmalıyım” ya da “Bu evi satmalıyım” tarzı zorunluluklar hissediyorsunuz. Bu üzerinizde baskı oluşturur. Bunun yerine bu işlerin yapılmasının neden gerekli olduğunu kendinize anlatın.

Yaptığınız işlerin sizi başarıya götüreceğini idrak ettiğinizde negatif hissetmeyeceksiniz.

Siz Piyasa Değilsiniz

Piyasa durgun olabilir, ama bu işlerinizin yavaşlaması gerektiği anlamına gelmez. Ekonomik bunalımlarda hayatta kalmış gayrimenkul danışmanları, piyasanın durumuna bakmaksınız çalışmaya devam etmiş olanlardır.

Dalgalı piyasa karşısında endişe duymaz ve sürekli çabalamaya devam ederseniz, işleriniz yolunda gider ve negatif enerjiyi hiç bir zaman hissetmezsiniz.

Pazarlama Üzerine Kafa Yorun

Piyasa durgun olduğunda pazarlama aktivitelerine para ödemek size saçma gelebilir. Ama birçok rakibiniz çekingen davrandığı için böyle zamanlar marketi domine etmek için bir fırsat.

Piyasa durgunlaştığında emlak satışları azalabilir, ama kesinlikle durmaz. Müşteriler ince eleyip sık dokuyarak aldıkları karar için güvenilir buldukları danışmanla çalışmayı seçecekler.

Eğer genel olarak marka imajınız için yatırım yaparsanız durgun zamanlarda iş kaybı yaşamazsınız ve motivasyonunuzu düşürecek bir durum oluşmaz.

Hayata Pozitif Bakın

İçinde bulunduğunuz an kötüleştiğinde gelecekte nerede olmak istediğinize odaklanın.

Çok başarılı olduğunuz pozitif bir gelecek hayal edin. Bu hayali kurmanız, sıkıntılı durumlarda sizi düzlüğe çıkaracak aksiyonları almanız için motivasyon sağlar.

Örnek Olun

Hayata pozitif bakmakla kalmayın, çevrenizdeki insanlara da bu bakış açısını aşılayın. Müşterileriniz ve meslektaşlarınıza endişeye kapılmamaları için yardımcı olun. Başka insanların sizin sayenizde mutlu olduğunu görmek çok büyük bir motivasyon kaynağıdır.

Şikâyet Etmeyin

Bu madde hayatınızın her alanında takip edeceğiniz bir kural olsun. Şikâyet edeceğinizi düşündüğünüz anda derin bir nefes alın ve başka konulara odaklanın.

Şikâyet edebileceğiniz olaylar olması, şikâyet etmeyeceğiniz durumun bilincinde olmanızı sağlar. Kötü şeyler yerine bu pozitif duruma odaklanın ve sorunları fırsata çevirin.

DİĞER HABER
03 Temmuz 2023