"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Danışmanlık Kariyerinizde İş Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Ara ara iş hacminiz ve ilerleyişiniz hakkında bir değerlendirme yapıyor musunuz? Bir gayrimenkul danışmanı olarak siz bir iş sahibisiniz. Bu yüzden de her ay zaman ayırıp işlerinizin gidişatını gözden geçirmek sizin göreviniz.

Aslında çoğu danışman işlerini gözden geçirmenin öneminin farkındalar.  Ama görev yönetimi konusundaki eksiklikleri ve işleri ile ilgili incelemeyi nasıl yapacaklarını bilmemeleri onları bu uygulamayı yapmaktan alıkoyuyor. Yani aslında hedeflerinizle uyumlu ilerleyip ilerlemediğinizi ve daha iyi olmak için yapmanız gereken aktiviteleri saptamak istiyor, ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Size bugün 8 adet soru hazırladık. Bu soruları hey ay ya da her 3 aylık dönem sonunda kendinize sorabilir, böylelikle iş ilerleyişiniz hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

  • Bu dönem için belirlediğiniz satış miktarlarına ulaştınız mı? Eğer ulaşamadıysanız, sizi durduran şey neydi? Piyasa mı kötü, yoksa müşterilerle ilgili bir durum mu var? Kontrol edebileceğiniz ve edemeyeceğiniz çeşitli şeyler vardır. Pazarlamanızı kontrol edebilirsiniz mesela, ama piyasayı ya da müşterilerinizin ajandasını kontrol edemezsiniz. Bu değerlendirmeyi yaparak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve gerçekçi aksiyonlar alabilirsiniz.
  • Hedefleriniz gelecek dönem için nasıl güncellenecek? Bu dönem içerisinde ulaşamadığınız hedeflerinizin kaybını nasıl telafi edeceksiniz?
  • Bu dönem için düzenli olarak yaptığınız ve işlerinizi oldukça geliştiren aktivite neydi?
  • Bu dönem için düzenli olarak yapmayı hedeflediğiniz ama yapamadığınız aktiviteler neler?
  • Mail konusundaki veriminiz nasıldı? Müşterilerinizle yapmayı planladığınız düzenli mailleşmeyi gerçekleştirebildiniz mi?
  • Bu dönem boyunca hangi seminerlere, konferanslara ya da eğitimlere katıldınız? Bu katılımlarınızdan neler öğrendiniz?
  • Gelecek dönem işlerinizin ilerleyişi hakkında değiştirmek istediğiniz 3 şey nedir? Bu değişikliklerle hedeflerinize daha kolay ulaşabilir misiniz?
  • Geçtiğimiz dönemdeki piyasa davranışları işinizi nasıl etkiledi? Eğer piyasanın bu şekilde davranacağını önceden bilseydiniz neleri farklı yapardınız?

İşlerinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilmek için aktivitelerinizi değerlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Hedeflerini düzenli olarak gözden geçiren danışmanlar bu hedeflere ulaşmak konusunda çok daha başarılı oluyorlar. İlerleyişlerini gözden geçirmeyen danışmanlar ise aynı hataları tekrar tekrar yapıyor ve yerlerinde sayıyorlar.

İşleriniz hakkında objektif yorumlarda bulunabilmek, zaman içerisinde geliştireceğiniz bir yetenek. Kendinize yukarıdaki soruları sormaya başlamak ise bu alışkanlığı kazanmak için iyi bir başlangıç. Zaman geçtikçe daha iyi değerlendirmeler yapmaya başlayacak ve daha çok fayda sağlayacaksınız.

DİĞER HABER
17 Nisan 2018