"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Değerlendirme İstekleriniz İçin Nasıl Cevap Alabilirsiniz?

Marka, yalnızca bir logo ve slogandan ibaret değildir. Müşterilerin işlem sonunda hissettikleri şey sizin markanızın değerini oluşturur. Arkadaşlarına, ailelerine ve çevresindekilere sizden iyi bahsediyorlarsa, bu en iyi marka değeridir. Bunun bir parçası da hizmetinizden memnun kalan müşterilerden aldığınız referanslar ve değerlendirmelerdir. Günümüzde artık online bir rekabet içindesiniz. Bu, tabi ki düşmanınızı yol kenarından uçuruma atmanız anlamına gelmez. Referans rekabetinin kendi içerisinde kuralları ve yöntemleri vardır.

Muhtemelen işinizi yapmanızı engelleyen en önemli unsur, geçmiş müşterilerinizdir. İnsanlar bir ürün veya hizmet hakkında önceden online araştırma yaparlar ve web ortamında gördükleri değerlendirmeler sonucunda olumlu veya olumsuz bir online psikolojiye bürünürler. Kısacası, insanlar tecrübenizin ve hizmetinizin değeceğine dair bir kanıt ararlar ve bunun için ulaştıkları en birincil kaynak geçmiş müşterilerinizin sizin hakkınızda yaptığı yorumlar ve değerlendirmelerdir.

Müşteri yorumları, işinizi ve markanızı oluşturmak için anahtar noktadır. O zaman bu yorumların neden bu kadar önemli olduklarını ve nasıl elde edilebileceklerini birlikte inceleyelim.

Firma Değerlendirmeleri Neden Bu Kadar Önemli?

Yurtiçi ve yurtdışı en popüler emlak arama motorlarını düşünün. Hürriyet Emlak, Sahibinden.com, Zillow, Trulia, Realtor… Bunlara Yelp ve Google sonuçlarını da ekleyin. Bu sitelerin her biri sizin hakkınızda yorumlar ve değerlendirmeler ile dolu olabilir.

Bu platformlarda ve arama motorlarında çıkan sonuçlarda sizin hakkınızda bahsedilen yorumları takip etmek ve düzenlemek çok zor olabilir. Eğer içinde olumsuz yorumlar mevcutsa, bu yorumları gören potansiyel müşteriler ile iş yapmanız da zorlaşacaktır. Aksine olumlu yorumlar ile doluysa, o zaman müşterilerde bıraktığınız  güven katlanarak artacaktır.

İşte bu nedenle memnun kalan müşterilerden isteyeceğiniz değerlendirmeler son derece önemlidir.

Müşterilerden Nasıl Olumlu Değerlendirmeler Alırım?

Belli bir marka oluşturmak ve işinizde bir artış yaşamak istiyorsanız, şuna dikkat etmelisiniz: Müşterileriniz için noktaları bir araya getirin. Onlara gayrimenkul piyasası hakkında bilgi verdiğinizde ve bu bilgileri onların faydasına olacak şekilde bir araya getirdiğinizde, kendilerini güvende hissetmelerini sağlamış olursunuz. Bu, onlara olumlu bir deneyim yaşadıkları hissini verir.

Müşterilerinize bu olumlu deneyimi paylaşmaları için kaynaklar sunun. Örneğin kendi sitenizin linkini vererek bu linkte bulunan referans bölümüne yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz. Aynı şekilde, eğer müşterinize güveniyorsanız ve sunduğunuz hizmetten memnun olduğuna eminseniz, daha büyük harici kaynaklara da yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz.

İşte müşterinizden referans istemek için uygun bir metin:

“Tebrik ederiz! Yeni bir ev sahibisiniz ve eminim taşınmak ile meşgulsünüz. Eğer 5 dakikanız varsa deneyiminiz hakkında bir değerlendirme yapabileceğinizi umuyorum. Değerlendirmede bulunmanız için aşağıdaki linki tıklamanız yeterlidir.

[Link]

Yerel piyasa hakkında sunduğum verileri ve çalışma tarzım hakkında yazmaktan çekinmeyin. Açık ve dürüst olmanız benim için önemlidir.

Zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkürler.

[İmza]”

Bizden Size Birkaç İpucu

Eğer referanslarınız konusunda bir çöküş sürecindeyseniz ve istediğiniz hedefleri elde edemiyorsanız birkaç farklı taktik deneyebilirsiniz:

  • Müşterilerin değerlendirme yapmaları için küçük ödüller sunun.
  • Satış kapama aşamasından hemen önce değerlendirme talebinde bulunun.
  • Birkaç yıl önce hizmetinizden memnun kalmış olan müşterilerinizi arayarak değerlendirme talebinde bulunun.
  • Sosyal medya sayfalarınızda “Öne Çıkan Değerlendirmeler” bölümü hazırlayın.

Bütün bu çabalar, insanların sizin hakkınızda yapılan değerlendirmelerin önemli olduğunu düşünmesine yol açar ve onlara birer tane yorum yazmaya iter.

DİĞER HABER
25 Eylül 2019