"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Değişen Emlak Piyasasında İzlenecek Temel İstatistikler

Dünya finans piyasaları çalkantı içinde ve kimse bu sis bulutunun ne zaman dağılacağını bilmiyor. Global borsalarda işlem gören hisse senedi piyasaları zirvelerinden çok aşağıda; Faizler yükseliyor.

Birçok insanın kafasındaki büyük soru şu: Ev fiyatları düşecek mi? Piyasanın yönü hakkında ne biliyoruz? Veriler bize ne gösterebilir?

İşte günümüz emlak piyasasında izlenmesi gereken önemli istatistikleri derledik:

1. Fiyat İndirimleri

Piyasanın yönü için önemli bir gösterge, piyasadaki fiyat indirimli evlerin yüzdesidir. Bu istatistik, takip ettiğimizden beri hiç olmadığı kadar hızlı yükseliyor.

Bu yaz, devletin emlak ilanlarını deneteleyeceğini açıklamasından sonra piyasadaki evlerin çok azında fiyat indirimi oldu - Perspektif olarak, listelenen evlerin bazılarının fiyat indirimi aldığını görüyoruz.

Pazar hareketli olduğunda, daha az satıcı fiyatında indirime gider - Mülk sahipleri bu piyasada geneliikle şu düşünceye sahiptir; "Evimi aşırı fiyatlandırdım ve tekliflerimi aldım, bu yüzden fiyat indirimi almak zorunda değilim." 2020 yılında dünya pandemiyle tanıştı ve insanlar görünen her şeyi satın almaya başladı. Ve böylece, az sayıda olsa fiyat indiriminin bu çılgın piyasada gerçekleşmesi gerekiyordu.

Şimdi, kimsenin fiyat indirimi yapmak zorunda olmadığı bu ultra hızlı piyasadan, eğer evinizi aşırı fiyattan ilana koyduysanız, piyasada uzun süre bekleyeceğiniz ve fiyat indirimi yapmanız gerektiği bir pazara geçiyoruz.

Bu, satıcıların bu ay fiyat indirimlerinin %10-20'nin üzerine çıktığını görecekleri anlamına geliyor - Bilgisiz satıcılar için normal aralığa dönsek bile, bu normal fiyatlara dönüş gerçekten yavaş geliyor!

Fiyat indirimleri küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak (Çin-ABD savaşı, Ukrayna-Rusya savaşının enerji başta olmak üzere piyasalara olumsuz yansıması) %20'nin üzerine çıkarsa, bu, 2023'te ev fiyatlarının çok az değerleneceğinin veya hiç değerleme olmayacağının bir işareti olacaktır. Liste fiyatlarındaki indirimler, henüz gerçekleşmemiş işlemlerde daha düşük fiyatlar anlamına geliyor.

2. Hemen Satış

Talep tarafında, son iki yıldaki pandemi patlamasının belirleyici bir özelliği olan “anında satışlar” dediğimiz bir istatistik de izliyoruz. Bunlar, listelenip teklif alan ve birkaç saat veya sadece birkaç gün içinde sözleşmeye giren evlerden oluşuyor.

Hala şaşırtıcı derecede yüksek bir oranda acil satışlarımız var, ancak bu satışlar yüksek kredi faizleri ve insanların satın alma gücünü azaltan enflasyon nedeniyle azalıyor. Şu anda yeni listelemelerin çok azı hemen sözleşmeye giriyor. Yılın başlarında yaşanan hızlı satışlardaki artışlar, her hafta çok istikrarlı bir şekilde düşmeye başladı.

Bununla birlikte, acil satışlar beklenenden daha iyi bir performans gösteriyor. İyi fiyatlandırılmış kaliteli evler hala hızlı bir şekilde satılıyor. Bir çok bastırılmış talebin kanıtı: Son birkaç yıldır satın almak isteyen ve belki de amansız rekabette teklif veren ancak şimdi nihayet satın alma fırsatını elde eden alıcıların taleplerini kapsıyor.

Alıcı talebi zayıfladıkça ve uygun kredi mevcudiyeti zayıfladıkça, daha fazla işleminiz başarısız olacak ve yeniden listelenen mülklerin tırmandığını göreceğiz.

3. Yeniden Satışa Çıkan Mülkler

İşte gelecek için öncü bir gösterge olarak izlenmesi gereken başka bir sinyal: Yeniden listelenen evlerin yüzdesi. Bu evler uzun zamandır piyasadaydı ve hiçbir teklif olmadan listeleme süresi doldu ya da belki sözleşmeye girdiler ve sözleşme bozuldu, bu yüzden şimdi yeniden satıştalar.

Alıcı talebi zayıfladıkça ve uygun fiyatlı kredi mevcudiyeti zayıfladıkça, daha fazla işleminiz başarısız olacak ve yeniden listelerin tırmandığını göreceğiz. Yeniden satışa çıkan mülkler önemli ölçüde tırmanırsa, bu aynı zamanda gelecekteki işlem fiyatları için bir düşüş sinyalidir.

4. Piyasa Eylem Endeksi

“Piyasa nasıl?” Piyasa Arz-taleptir ve bir hız göstergesi gibi çalışır. Piyasa Hareketi Endeksi daha yüksek olduğunda, bu arzın daha sıkı ve talebin yüksek olduğu anlamına gelir; arz arttıkça veya talep gerilemeye başladığında, o hız göstergesi soğumaya başlar. Şu anda, envanter arttıkça ve fiyat indirimleri veya yeniden listelemelerin arttığını gördüğümüz için satışlar her ay azalmaya başlıyor.

Piyasa Eylem Endeksi zaman içinde böyle görünüyor. Her ay rekor kıran yüksek seviyelerden çok hızlı bir şekilde düşüyor, ancak yine de envanter normalin oldukça altında kaldığı için pazar hala satıcıların piyasa koşullarında.

Mevcut envanter seviyeleri için yeterince güçlü talep var: Evler satılıyor. Fiyatlar normale dönüyor. Yine de piyasa TÜİK'ten gelen son gelen verilere göre soğuyor ve Piyasa Eylem Endeksi çok hızlı düşüyor. Emlak piyasası uzun yıllardır “alıcı piyasası” koşullarını görmedi, ancak bu koşulları yakında görebiliriz.

DİĞER HABER
10 Haziran 2024