"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Deneyim + Veri = Daha İyi Gayrimenkul Kararları

Profesyonel emlak danışmanları olarak, işimizi geliştirmek için bize yeni teknolojiler satan insanlar tarafından sık sık bombardımana tutuluyoruz. Özellikle, makine öğrenimi, büyük veri, yapay zeka, özel algoritmalar - bunlar genellikle teknoloji alanında yeni işe başlayanların pazarlama dilinde gelişigüzel sattıkları ifadelerdir.

Toplum olarak verilere ve istatistiksel olasılığa o kadar değer veriyoruz ki, insan analizinin önemini unutuyoruz.

Kanıta dayalı karar vermenin geleceğin yolu olduğuna dair hiçbir şüphe yoktur. Ama belki de bir emlakçı olarak, veri ve algoritmalara tecrübemizin, bilgimizin ve fikirlerimizin çok üzerinde öncelik veriyoruz. Veriler, eğilimleri anlamamıza ve daha iyi kararlar vermemize yardımcı olabilecek kapsamlı bir araçtır. Ama tek başına bir çözüm değildir.

Veriler konusunda okuduğumuz bir makaleden alıntı yapmak istiyoruz: 

"X mahallesine taşındıktan sonra, bölgenin suç istatistiklerine internetten baktım. Bulduklarım karşısında şok oldum. Mahalle haritamızı kaplayan kırmızı örtüden, bir savaş bölgesinin ortasına taşınmışız gibi görünüyordu. Ancak veriler, şu ana kadar mahalledeki deneyimlerimizle uyumlu değil. Taşındığımız mahaleden bir suç katmanına dayanarak kaçmış olsaydık, harika bir fırsatı kaçırmış olurduk. Bölgedeki suçun tek bir sayı veya renk şemasıyla temsil edilemeyecek kadar karmaşık olduğunun farkındayız."

Gösterişli teknoloji, günümüz müşterilerinin ihtiyaçlarına odaklanmamızı engelleyebilir. Müşteriler parmaklarının ucunda zengin bir veriye sahip olsalar da, veri eksikliklerinin keskin bir şekilde farkındalar. Veriler yalnızca düz olmakla kalmaz, aynı zamanda genellikle yanlıştır. Bu gerçekler, kısmende olsa, son on yılda kitle kaynaklı bilgi paylaşım sitelerinin (emlak ilan siteleri ve emlak değerleme sitelerindeki veriler) yükselişini hızlandırdı.

Bu siteler sanal su soğutucuları gibidir. Müşteriler veriler için can atıyor, ancak aynı zamanda emlak danışmanlarından içgörü ve görüş de istiyorlar. Emlak danışmanları verilere dayalı bir karar verirken çok daha dikkatlidirler. Bölgenin gerçek navigasyonu olan emlakçılar yanlış bilgileri elemek için çok sayıda veriye ve geri bildirime sahipler. Müşterilerinin doğru ve güvenilir kararlar almasını sağlamak için piyasa deneyimlerinin ve bu girdilerin bir kombinasyonunu kullanırlar.

Yapılan bir anket çalışmasının sonuçlarına göre, müşteriler çevrimiçi olarak bol miktarda veri elde edebilmelerine rağmen, ev satın alan ve satıcıların yüzde 91'i işlem süreçlerinde yardım için hala profesyonel emlak danışmanlarına yöneliyor.

Verilerden elde edilen bilgileri paylaşmak - başka bir deyişle, çevrimiçi olarak mevcut sayılara bağlam veren bir anlatı anlatmak - emlak profesyonelinin yeni rolüdür. Verileri yorumlamak çevrimiçi yeni müşterilerle bağlantı kurmanın anahtarıdır.

Veri, yalnızca kendisinden türetilen hikaye kadar değerlidir. Makine öğrenimi, büyük veri ve özel algoritmaların tümü, daha bilinçli kararlar için heyecan verici ve değerli başlangıç ​​adımlarıdır.

Ancak bir emlakçı olarak baş döndürücü bir dizi karmaşık teknoloji karşısında, müşteriler için en değerli varlığımızı gözden kaçıramayız: Analizimize ve kişisel deneyimimize dayalı olarak getirdiğimiz benzersiz bakış açısı.

DİĞER HABER
06 Eylül 2022