“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Depo Devi Prologis, Rakibi Duke Realty'i 26 Milyar Dolara Satın Alıyor

Dünyanın en büyük depo işletmecisi Prologis, rakibi Duke Realty'i 26 Milyar Dolara satın alıyor. Bu anlaşma, e-ticaret büyümesinin daha gidecek çok yolu olduğuna inananlar ile tükenmek üzere olduğunu düşünenler arasındaki genişleyen uçurumun altını çiziyor.

Gayrimenkul analiz firması Green Street'e göre anlaşma, pandeminin başlangıcından bu yana en büyük ticari gayrimenkul satışına işaret ediyor ve sektördeki bir dizi gişe rekorları kıran satın almaların en sonuncusu. Depolar ve dağıtım merkezleri, özellikle pandemi sırasında sıcak bir mülk türü oldu çünkü tüketici alışveriş alışkanlıkları çevrimiçi olarak değişmeye başladı.

Amazon.com, BMW ve FedEx dahil olmak üzere yaklaşık 5.800 müşteriye lojistik tesisler kiralayan Prologis, daha önce Duke'u özel olarak satın almayı teklif ettiğini söyledi. 

Mayıs ayında Duke Realty, Prologis'in daha önce özel bir teklifte bulunduğunu açıkladı ve  23,7 milyar dolarlık teklifini "yetersiz" olduğunu söyleyerek reddetti.

Duke Realty ve Prologis Ceo'ları
Duke Realty ve Prologis Ceo'ları

Prologis'in Kurucu Ortağı, CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Hamid R. Moghadam anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, "Duke Realty ekibinin son on yılda tamamladığı disiplinli yeniden konumlandırma stratejisine hayran kaldık" dedi. "Gelecekte daha iyi performans göstereceğine inandığımız coğrafyalarda bulunan ABD'de olağanüstü bir portföy oluşturdular."

Duke Realty Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Jim Connor yaptığı açıklamada, "Anlaşmanın ve iyileştirilmiş teklifin kasıtlı ve kapsamlı bir değerlendirmesinden sonra, birbirini tamamlayan iki işimizi bir araya getirmekten heyecan duyuyoruz. Birlikte, işimizin potansiyelini hızlandırabileceğiz ve daha iyi hizmet verebileceğiz" dedi.İki emlak firması, Prologis ve Duke Realty aylar süren görüşmelerden sonra pazartesi günü gerçekleşen anlaşmayla, ABD lojistik pazarında Prologis'in imparatorluğuna 160 milyon metrekarelik bir alan daha eklenmesi bekleniyor.

Prologis, dünya çapında Amazon dahil olmak üzere işletmeler için çevrimiçi siparişlerin depolanmasına, işlenmesine ve gönderilmesine yardımcı olan bir milyar metrekarelik endüstriyel tesis ağını işletiyor.

DİĞER HABER
14 Haziran 2022