"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
“Dikkat Dağıtıcı Diyet”i Denemenin Zamanı Geldi mi?

Kendinizi uyuşuk mu hissediyorsunuz? Dikkatiniz çok fazla yöne mi çekildi? Eskiden kolayca üstesinden geldiğiniz görevleri tamamlayamıyor musunuz? Ağır ve ilhamsız mı hissediyorsunuz? Enerji ve odaklanma eksikliği mi yaşıyorsunuz?

Eğer öyleyse, “Dikkat Dağıtıcı Diyet” diyeti dediğimiz şeyin zamanı gelmiş olabilir!

Ülkenin çeşitli yerlerinde farklı geçmişlere ve farklı uzmanlık alanında çalışan emlakçıları tanıyoruz. Ancak bu danışmanların bir çoğunun ortak noktası olduğunu söyleyebileceğimiz şey şu: Dikkat dağıtıcı şeyleri yönetme sorunu.

İşinizi insan vücuduyla karşılaştırırsanız, doğru beslenmenin sağlık ve başarı için kritik olduğunu bilirsiniz. Bir aktivite yapmadan önce - diyelim ki, bir futbol maçında - şekerli bir şey yer misiniz veya bir gazoz içer misiniz? Kondisyonunuzu etkilemeyen harika bir oyun istiyorsanız, tüm bu zararlı şeylere kocaman bir hayır diyeceksiniz!

loveforambition - Tumblr blog | Tumgir

Birçok emlakçı, işlerine aynı türden geçici olarak tatmin edici ama kesinlikle besleyici olmayan “iş kalorileri” ile kilo aldırıyor.

Tüm bu dikkat dağıtıcı şeyler, işletmeniz için abur cubur gibidir ve iş akışınızı sürünerek yavaşlatır.

Dikkati dağıtan şeyler bizi içine çeker çünkü ya hayatımıza zevk katarlar ya da hayatımızdan acıyı çıkarırlar. Bu kadar basit. Dikkat dağıtıcı şeyler, kolay yolu, zevk yolunu seçmemizi sağlar. En azından şimdilik, acıdan kaçınıyoruz. Ama şunu çok iyi biliyoruz ki, dikkat dağınıklığı başarılı bir işe giden yolda geçici bir sapmadır!

Dikkatinizi dağıtan şeyleri bir hafta boyunca izlemeyi deneyin ve herhangi bir alışkanlık olup olmadığına bakın. Sizi yoldan çıkaran şeyi anlamak, yolda ilerlemeye başlamanın en iyi yoludur. Ayrıca dikkatinizin dağıldığı şeye bakın. Dikkatinizi başka bir yere yönlendirmek istediğiniz kadar çekici veya acı verici olan nedir? Ardından, rutinlerinizin size neden bu kadar itici geldiğini anlamaya çalışmak için biraz zaman ayırın. 

How to manage distractions that are killing productivity? - SerbianTech

Her günün başında telefon, e-posta, aile veya arkadaşlardan kesinti olmadan çalıştığınız o saat, "Güç Saati" dir. Bu Güç Saat'i, her gün önemli bir işi halletmek için büyük bir zamanınız olmasını sağlıyor ve daha sonra olası dikkat dağınıklıklarını telafi etmeye yardımcı oluyor.

İşinizde başarı yaratan 1 numaralı şey budur. Bir saatlik bu alışkanlığı mutlaka, deneyin! Ne kadar çok şey yapabileceğinize şaşıracaksınız. Ama elbette işinize günde bir saatten fazla odaklanmanız gerekiyor.

The Benefits of Being Distracted - WSJ

Bu alışkanlığı kolaylaştırmak için bazı öneriler:

  • Temel öncelikleri belirleyin. İş rutininizde her hafta yapılması gerekenler nelerdir? Müşteri kazanımı? Takip et? Pazar araştırması? Mülklerin bölge araştırması mı yapılıyor? Listenizi yapın ve bu aktiviteler için adımları belirleyin.
  • Sizi bu önemli görevleri yapmaktan alıkoyan şeyi belirleyin – “dikkatinizi dağıtan şeyleri ” listeleyin ve takip edin.
  • Bir dizi küçük iyi alışkanlık başlayın. Roma bir günde inşa edilmedi ve alışkanlıkları değiştirmek zor. Ancak oldukça hızlı bir şekilde, küçük alışkanlıklar üretkenlik için yönetilmesi kolay rutinler haline gelir.
  • İşinizde hedefleriniz olsun. Günlük veya haftalık aktivitelerinizi bu perspektifte çerçevelemek, Facebook'ta (özellikle instagram'da) günde üç saat harcamamanın sosyal hayatınızın sonu anlamına gelmeyeceğini ve aslında iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceğini anlamanıza yardımcı olur.
  • Isırık büyüklüğünde iş parçaları oluşturun. Üç saatlik potansiyel müşteri yaratma projesi çok mu göz korkutucu? Bunun yerine 30 dakikalık parçalara bölün.
  • Sonuçlarınızı takip edin! Dikkat dağıtma diyetinin bir sonucu olarak ortaya çıkan başarılara dönüp baktığınızda, bir sonraki adıma motive olmak çok daha kolaydır.
  • Ödüller oluşturun. Belki de genellikle dikkatinizi dağıtan bir aktiviteye kendinizi kaptırabilirsiniz - ancak şimdi suçluluk duymadan tadını çıkarabilirsiniz. En iyi ödülün ne olduğunu elbette sadece siz bileceksiniz.
  • Zamanı engelle. Sadece iş için değil, eğlence için de!
  • Arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyin. Hedeflerinizi yakınlarınızla paylaşmak iki şeyi başarır: 1) İşinize devam etmenizi hatırlatarak sizi desteklemelerine izin verir ve 2) Eğer dikkatinizi dağıtıyorlarsa, bazen neden “hayır” demeniz gerektiğini anlamalarına yardımcı olabilir.
  • Elinizden geldiğince dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın!

What Do I Need to Know to Be an Expatriate? - WSJ

Tüm diyetler gibi, dikkat dağıtma diyeti de çaba gerektirir. Pekala bu diyet, hiç ödül verecek mi? Elbette bu diyetin sonunda edineceğiniz alışkanlıklar işinize ve ruh sağlığınıza pozitif katkı sağlayacaktır.

Yeni alışkanlık edinimlerinizi ertelemeden, uzun vadeli, sürdürülebilir sonuçlar için iyi “kalorili çalışma” seçimleri yapmaya başladığınız günü bugün yapın.

DİĞER HABER
24 Mayıs 2023