"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dikkat Etmeniz Gereken 3 Planlama Tuzağı

Daha önce birçok kez yazdığımız gibi, başarılı bir gayrimenkul uzmanı olabilmek için verimli ve kârlı bir iş planına sahip olmak çok önemli. Ama bu planı yapmak çok kolay bir iş değil. Bazen plan yapmak üzerine ne kadar kafa yorarsanız yorun istediğiniz hedeflere ulaşamayabilirsiniz.

Bu çok şaşırtıcı bir sonuç değil, çünkü plan yapmak değil doğru plan yapmak önemli. Aksi takdirde yaptığınız iş planı bir başarısızlık listesine dönüşebilir. İş planınızın istediğiniz hedeflere ulaşmasını sağlamak için ulaşılabilir hedefler belirmeli ve uygulamanız gereken adımları sayısal verilerle desteklemelisiniz.

Yukarıdaki tanım çok geniş oldu farkındayız, o yüzden bu yazımızda farklı bir strateji izleyelim ve iş planınızı oluştururken yapmamanız gereken şeylere bakalım:

 • Kompleks Aksiyon Listeleri

 • Odak Kayması

 • Motivasyon Eksikliği

Bu 3 madde, iş planlama sürecinizde bulunmaması gereken 3 ölümcül günahı ifade ediyor. Bu özelliklerden arındırılmış planlar yapmaya çalışırsanız hedeflerinize çok daha rahat ulaşabilirsiniz.

 1. Kompleks Aksiyon Listeleri

Yaptığınız iş planı, içerisinde birbirine bağımlı ve değişkenlik göstermeye meyilli aksiyonlardan oluşmamalı.  Birçoğunuzun işletme eğitimine sahip olmadığını ve iş planı yapmak konusunda deneyimsiz olduğunun farkındayız.

Bu yüzden, tavsiyemize kulak verin. Yaptığınız iş planları gereksiz detaylar ya da anlamsız aksiyonlarla dolup taşmasın.

Listenizdeki bir evi bugün müşterinize satmak istediğini varsayalım. Müşterinizin size anlattığı şeylerden konuşma konuları belirlemek, piyasanın çalkantılı durumuna bakmak ve belki de sözleşme hazırlamak günlük planınıza dâhil olabilir.

Ama ne giyeceğinize karar vermek, müşterinizin sorabileceği sorulara cevaplar ezberlemek, evi kaç dakikada satacağınızı düşünmek gibi gereksiz ayrıntılara girmenize hiç gerek yok.

Çözüm:
 • Basit aksiyonlar belirleyin. “Bugün bu evi satacağım” aslında basit ve ulaşılabilir bir aksiyon. Bu ana aksiyonunuza destekleyici birkaç aktivite eklerseniz o gün için yeterli bir plana sahipsiniz demektir.

 • Aksiyonları azaltmak için hedeflerinizi azaltmayın, onun yerine aksiyonları eleyin. Bir hedefe ulaşmak için uygulayabileceğiniz birçok yol var. Bu yolların hepsini iş planınıza eklerseniz işin içinden çıkamazsınız ve motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz.

 1. Odak Kayması

İş planınızda çok fazla ayrıntı olması ana odağı kaybetmenize ve getirisi daha düşük aktiviteler içerisinde kaybolmanıza sebebiyet verebilir.

İş planınız için basit bir odak noktası seçmeniz hem stresinizi azaltır, hem de iş planlarını takip etmenizi kolaylaştırır.

Çözüm:

Odağınızı artırmak için ölçülebilir iş hedeflerinizi “yeni müşterilerle yapacağınız ilk görüşmeler”le sınırlayın.

Bu gerçekten de çok önemli bir öneri. Binlerce gayrimenkul danışmanının yıllardır kullandığı bir yöntem aynı zamanda. İstatistiklere göre en az 1 yıldır bu piyasa içerisinde olan gayrimenkul danışmanları yeni tanıştıkları müşterilerin en az yarısına satış yapıyor. Bu istatistik, 2 yeni müşteri için en az 1 satış, 40 yeni müşteri için en az 20 satış demek.

Bu yüzden hedeflerinizi basit tutarak ana odağınızı yeni müşteri kazanmak olarak belirleyebilirsiniz. Süreç içerisinde bu yeni müşterileriniz devamlı müşterilerinize dönüşecek.

Odak noktanızı yeni müşterilerle görüşmeler yapmak olarak belirlemenizin başka yararları da var:

 • Her hafta görüşmeler yaptığınız takdirde doğal olarak satış yeteneğiniz gelişecek.

 • Yeni müşterilerle görüşmeniz güçlü ve zayıf taraflarınızı saptamanızı sağlayacak.

 • Ne konuda gelişmeniz gerektiğini anlamanız para ve zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacak ve özgüveninizi geliştirecek.

 1. Motivasyon Eksikliği

Hedeflerinizin olması sizi ilerleme kaydetmeye iten en büyük motivasyon kaynağıdır. Bu yüzden iş planınıza ulaşılmaz hedefler koymak, hatta daha kötüsü üzerine düşünülmemiş yanlış hedefler belirlemek en büyük düşmanlarınızdan birisidir.

Çözüm:

İş planınızla ulaşmak istediğiniz hedefi belirlerken, bu hedefinizle ulaşmak istediğiniz alt hedefleri de düşünün. Evet, bu yıl 2 kat daha fazla satış yapmak istiyorsunuz. Ama bu satışlar size ne kadar kâr getirecek, pazarlama kanallarınızı nasıl geliştirecek ya da tanınırlığınızı nasıl artıracak? Hedeflerinizi derinleştirmek size motivasyon kaynağı olacaktır.

Hedeflerinizi belirlemeden önce şu adımları takip etmenizi öneriyoruz:

 • “Yaptığım işin bana ve sevdiklerime yararı ne olacak?” Bu soruyu cevaplayacak en az 5 cevap yazın.

 • Sonra her cevap için kendinize bunu neden istediğinizi sorun ve düşündüklerinizi yazın.

 • Bu sürece daha duygusal sebeplere ulaşana kadar devam edin. Ulaştığınız zaman gerçekten heyecan duyacağınız bir hedef yazdığınız anda iş planınıza hedef belirleyebilirsiniz.

Artık iş planınıza koyduğunuz hedef için ne gerekiyorsa yapmaya hazırsınız.

Sonuçları Ölçün

Yukarıda anlattığımız 3 ölümcül günahtan kaçınmanız başarılı bir iş planı oluşturabilmeniz için çok önemli. Ama aynı zamanda çalışmalarınızın size getirdiği yararları da değerlendirmelisiniz.

Her gün 15 dakikanızı yaptığınız değişikliklerin size getirisini düşünmek için kullanın. İş hacminizdeki değişimi anlamak için sayısal verileri kullanın.

Her hafta da yarım saatinizi edindiğiniz verileri birleştirmek ve gelecek hafta daha iyisini yapmak için izleyebileceğiniz yolları planlamak için ayırın.

Bu küçük yöntem hep motive olmanızı ve başarıya odaklı kalmanızı sağlayacak.

DİĞER HABER
06 Aralık 2017