"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dinamik Bir Emlak Pazarlama Planı İçin Müşterilere Yaklaşım Tarzı Belirleme

Potansiyel müşterileri kazanmak ve onları beslemek anlamında açık ve net kurallara sahip olmanız gerekir. Daha doğrusu dinamik bir emlak pazarlama stratejisi oluşturmak için bir felsefe çerçevesinde hareket etmelisiniz. Bu felsefe sizin belirleyeceğiniz görüşleri içerebilir, ancak mutlaka sahip olması gereken birkaç tane unsur vardır. İşte biz bu unsurlardan bahsedeceğiz. Gerçek ve samimi müşteri ilişkileri geliştirme, insanlarla bağ kurmak için mükemmel içerikler oluşturma ve daha fazlası…

Müşteri Etkileşimlerinde Özgünlüğü Yakalama

Potansiyel alıcılar ve satıcılar, her yerde olabilir ve onları yaşamın farklı anlarında yakalayabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki potansiyel müşteriler ile sadece iş yaratmak için değil aynı zamanda değerli bir bilgi kaynağı sunmak için ilişkiler kurmalısınız. Çünkü özgünlük ve samimiyet, sadece onları kazanmanız için değil onlarla ilişkilerinizi geliştirip sürdürmeniz açısından da önemlidir. Sonuç olarak kimse güvenemediği ve ilgi görmediği biri ile iş yapmak istemez.

Sizin çevrenizdeki herkes potansiyel bir müşteri olacağı için sabah kahvenizi satın alırken komşularınıza bir merhaba demeyi unutmayın ve onlara dostça davranın. Yaşam içerisinde onların güvenini kazanmanız, daha sonradan bir satış söz konusu olduğunda güven aşamasını kolayca geçmenizi sağlayacaktır.

Aynı şey sosyal medya ilişkilerinizde de geçerlidir. Sosyal medya, potansiyel müşterilerinize ve hedef kitlenize ulaşmanız için en etkili ortamlardan biridir. Sosyal medya üzerinden insanlar ile bağlantı kurmanızı sağlayacak bazı yöntemler vardır. Örneğin hizmet verdiğiniz bölge veya mahalle ile ilgili video turları hazırlayarak sunabilir veya mahallenizdeki yerel işletme sahipleri ile kısa röportajlar yapabilirsiniz. Bu sayede hedef kitleniz ile aranızda duygusal bir reaksiyon yaratmış olursunuz.

Potansiyel Alıcı ve Satıcılara Özgü İçerikler Oluşturma

Eğer sizin söylemek istedikleriniz ile potansiyel müşterilerinizin ilgilendikleri şeyler arasında fark varsa bu konuda bir düzenleme yapmanız gerekiyor demektir. Bu düzenlemeyi onlarla ilgili içerikler üretmeye çalışarak ve onların faydalı bulacağı bilgileri paylaşarak yapabilirsiniz. Tabii ki bununla bitmiyor. İçerik hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

Mobil uyumlu içerikler oluşturma

Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 79’unun günün en az 2 saatini telefon başında geçirdikleri düşünüldüğünde, içeriklerinizin tamamının mobil uyumlu olarak sunulması çok önemlidir. Metinleri büyütmenin yanı sıra daha fazla bilgi grafikleri ve ilgi çekici görseller kullanarak bunu başarabilirsiniz.

Niş alıcı ve satıcılara hitap etme

Belki kentsel alanlardaki şehir evleri konusunda veya demografik olarak yeni emekli olan müşteriler konusunda uzmanlaşmış olabilirsiniz. Ne olursa olsun içeriğinizin yöneldiğiniz alanla ilgili spesifik noktalara değindiğinden emin olmalısınız. Mahallenizdeki popüler bir mekânın videosunu veya emekli bir topluluğun ev değerlerine ilişkin raporlarını yayınlamak gibi…

Analiz yapma

Potansiyel müşteriler üzerinden ne kadar geri dönüş aldığınızı ölçmeniz önemlidir. Çabalarınız sonucunda sadece birkaç dönüşüm elde ediyorsanız, web sitenizdeki ziyaretçilerin ne kadar süre vakit geçirdiklerini anlamak için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Bu verileri incelerken şu bilgiler üzerine yoğunlaşabilirsiniz:

  • En çok tıklanan içerik
  • En iyi ve en kötü sayfanız
  • Ziyaretçilerin sitenizde ne kadar süre kaldığı

Müşterilerin İlgi Alanlarını Zirvede Tutma

Potansiyel müşterilerin beklentilerinin farkında olmak, onların ilgi alanlarına dokunabilmeniz açısından önemlidir. Müşteriler, sizden mahalle yakınlarındaki okulları, ev alım satımı hakkında mali bilgileri ve pazar hakkındaki mevcut istatistikleri yayınlamanızı beklerler. Onlara sizden beklediği bu tarz bilgileri sunmalısınız.

  • Alıcı ve satıcı müşteriler için öneriler
  • Satılık liste raporları
  • Bütçe rehberleri

Pazarlama ve satışta başarıya ulaşmanın anahtarı, yabancıları arkadaşlara, arkadaşları müşterilere, müşterileri satış elemanlarına çevirmektir.

Elde ettiğiniz müşteriler ile iş tamamladıktan sonra onların artık sizin bir elemanınız gibi olacağını aklınızdan çıkarmayın. Sizinle yaşadıkları iş deneyimini etrafı ile paylaşacak olan mevcut müşteriler, adeta artık sizin elemanınızdır.

DİĞER HABER
05 Ocak 2023