"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dövizdeki Artış Emlak Broker ve Danışmanları İçin Fırsat mı?

Global piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelere bağlı olarak döviz kurunun ani artış göstermesi emlak sektörünü direk olarak etkilemektedir. Döviz kurundaki artışa istinaden emlak sektöründe yaşananları ve yaşanabilecek olumlu/olumsuz etkilerini kısaca inceleyelim;

 • Öncelikle portföyünüzdeki yetki belgesiz ve normal fiyat sözleşmesi yaptığınız gayrimenkullerin son durumlarını güncelleyin.
 • Tek yetki belgesine sahip olduğunuz TL cinsinden portföyünüze dahil ettiğiniz gayrimenkulleri mal sahiplerinin çıkarlarını korumak adına yenilemeniz gerekecektir. Bu sizi mal sahibinin gözünde daha güvenilir kılacak, hem de önemli bir referans ağının önemli bir parçasına sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Döviz kurundaki artış direk olarak maliyetlere yansıyacağından konut fiyatlarına zam kaçınılmaz olacaktır.
 • Mali tabloları güçlü olan büyük ölçekli markalı projelerde bu zam oranı stratejik olarak fiyata yansıtılmayacaktır. Bu durum, projelerindeki alım talebinin fırsata dönüştürülmesi için yatırımcıları harekete geçirecek taktiksel bir adım olacaktır. Olumsuz gibi görünen bu durumun neticesinde inşaat firmaları hızlı satışın gerçekleşmesini, mevcut stokların eritilmesini sağlayacak önemli avantajlar elde edecektir.
 • Pazarlığı döviz kuru üzerinden yapılan gayrimenkullerde yerli yatırımcı/müşteri tarafından gerçekleşecek alım süreci ertelenecektir.
 • Portföyünüzdeki yabancı yatırımcılar için bu durum bir fırsat olarak görülebilir. Yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olan ve çok yakın takibe alınan Türkiye'de yabancıların alım talebine geçmeleri hız kazanacaktır. Portföyünüzdeki yabancı yatırımcılarla bir an önce iletişime geçerek son piyasa bilgilerini hızlı bir biçimde paylaşın. Yatırımcılarınızı harekete geçirmek için bir fırsat oluşturun.

“Piyasadaki dalgalanmalara düşmanınızmış gibi değil dostunuzmuş gibi bakın, akılsızlık yapmak yerine ondan kâr edin” - Warren Buffet

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar emlak sektöründe cazip fırsatlar oluşturur.

 • Döviz kuru artışında, inşaat firmaları tarafından yapılan tüm planlar tepe taklak olur. Yeni projelerde oluşturulan satış fiyatlarının yeniden hesaplanması gerecektir. Portföyünüze dahil ettiğiniz bu projelerde mutlaka güncel fiyat listelerini isteyin. Projelerinde herhangi bir fiyat artışının olup olmayacağını sorgulayarak öğrenin, fiyat değişkenlikleri konusunda sizi ivedi bilgilendirmelerini sağlayın.
 • Yerli yatırımcılar ise bu süreci bekleyip görmek isteyeceklerdir. Buda piyasada durağan bir havanın oluşmasına neden olacaktır.
 • Küçük ve orta ölçekli projeler bu piyasa şartlarından olumsuz etkilenebilirler. Bu projelerdeki oluşturduğunuz portföylerinizi çok yakın takibe almanız gerekecek. Mali tablosu güçlü, projelerinde fark yaratan inşaat firmaları ayakta kalacak bu normlara uymayan inşaat firmaları ise ya elenecek ya da çok zorlu bir süreçten geçeceklerdir.
 • Döviz kurunun artışından önce mal sahipleri tarafından belirlenen TL bazlı fiyatlar Euro/TL paritesi göz önüne alınarak tekrar hesaplanacaktır. Bu durumda gayrimenkul fiyatları olağan bir artış gösterecektir. Tek yetki belgesi sözleşmelerinde ise bu durum geçersizdir.
 • Dövizle borçlanmış birçok kişi veya şirket, sahip oldukları gayrimenkulleri bir an önce satışa çıkartarak dövizdeki bu artışın etkisini kesmek isteyeceklerdir. Piyasada TL bazlı hızlı satışların başlamasına bir işaret olarak algılanacak bu durumda yatırımcılarınızı harekete geçirmek için tam zamanı.
 • Elinde döviz bulunduran yerli müşteri veya yatırımcılar daha önceden pazarlığa oturmuş fakat anlaşamadıkları gayrimenkuller için fiyat artışı göstermemiş veya çok az artış göstermiş emlaklarla ilgili görüşmek için sizi arayabilir. Tam tersi durumda söz konusu olabilir. Döviz kuru artışından etkilenmeyen, pazarlık sürecinde anlaşmaya varılamayan gayrimenkulü, müşterinizle iletişime geçerek tekrar sunabilirsiniz.
 • Emlak profesyonelleri durağan veya fırtınalı piyasalarda ustalıklarını göstermek zorundadır. Sadece müşteriyi beklemek, portföy oluşturmak yeterli değildir. Bir satış sürecini başlatmak ve başarıyla sonuçlandırmak için tüm varyasyonları denemek biz emlak profesyonellerinin en önemli önceliği olmalı.
 • Emlak sektörüyle ilgili piyasadaki tüm gelişmeleri yakından takip etmenizi öneririz. Sabah uyanır uyanmaz ilk işiniz gayrimenkul ve finans piyasalarındaki son durumu öğrenmek olsun. Emlak sektöründe neler olup bittiğini, yerli ve yabancı haber ajanslarını, internet sitelerini çok yakından takip ederek aranızda değerlendirmelerde bulunmalısınız.
DİĞER HABER
17 Aralık 2014