"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Drone İle Etkili Emlak Pazarlama

Pilli fotograf makineleriyle başlayan, akıllı telefon ve tabletlerimizle devam eden portföy çekimlerini teknoloji sayesinde bambaşka bir boyuta taşımanın zamanı geldi.

Eskinin emlakçılık anlayışını yerle bir eden teknolojinin sektörümüzdeki faydaları gerçekten inanılmaz etkilere sahip. Sürekli yeni fırsatlar ve yenilikler arayan emlak profesyonelleri teknolojiyi uzaktan seyretmek yerine etkin kullanmayı biran önce öğrenmeli. 

Nedir bu drone? 

Kısaca, insansız hava aracıda diyebileceğimiz bu harika hava aracı sayesinde, hava fotografçılığı ve video kayıtları yapabilen kayıt cihazıyla müşteri ve yatırımcılarınıza etkili sunumlar yapmanın keyfini çıkarın.

Drone ile emlak pazarlaması nasıl yapılır?

Gayrimenkul piyasasında hava fotoğrafçılığı ile bir gayrimenkulün çevresini çekici bir bakış açısıyla kaydederek pazarlamada kullanmak yeni nesil emlak profesyonelleri için en iyi, en etkili yöntem.

Potansiyel müşteriler her zaman için ilgilendikleri gayrimenkulün nerede? hangi mahallede? etrafında neler var? neler yok? görmek istemiştir. Müşteri sunumlarınızda, gayrimenkulle ilgili fazla birşey anlatmanıza gerek kalmadan herşeyi net bir biçimde ortaya koyarak müşterinin direk algısına ve direk karar alma duygusuna hitap edeceğinize emin olabilirsiniz.

Özellikle  farklı ülke ve şehirlerde müşteri portföyüne sahip emlak broker ve danışmanlarının kayıt altına aldıkları bir gayrimenkulün video görüntülerini müşterilerine sunmaları her iki tarafa da zaman kazandırmış olur.

Drone tarafından kayıt altına alınan video sayesinde, müşteri, zevkle döşenmiş oturma odası ile cam kapıdan dışarı açılan yemyeşil peyzajlı bahçeyi ve harika bir havuzu ve evin tüm özelliğini sanki oradaymış gibi görebilir.

Drone, portföyünüzdeki bir gayrimenkulün çevresini, konumunu, uzaklığını, yönlerini, avantajlarını vurgulayan ve ona yakın olan herşeyi (binalar, evler, yollar, ağaçlar, okullar, parklar, marketler, vb). yukarıdan kuş bakışıyla tanıtan, düşük yükseklik, yükseklik ve belirli bir pozisyonda tutma veya gezi navigasyonu gibi işlevlere sahip.

Emlakçılar her zaman daha iyi hizmet sunmak ve işlerini teknolojiyle bütünleştirmek için çalışmalı. Yeni nesil emlak profesyonellerinin tek yetkili gayrimenkul portföylerinde kullanabilecekleri ve satış hızını arttırıcı bu kayıt cihazını edinmeleri artık bir ihtiyaç.

Emlak brokerlarının da emlak danışmanlarına kolaylık ve fayda sağlaması açısından kalabalık ofis çalışanlarının bulunduğu ofislerde en az iki adet bu harika pazarlama aracına sahip olmaları gerekir.

Eski yöntemlerle sadece tek bir gayrimenkulün çekimi için harcanacak paranın yarı maliyetine bu cihaza sahip olmak gerçekten çok kârlı bir iş.

Teknik özellikleri ve fiyatı

Droneler modellerine göre, wi-fi bağlantısı ile 2 km menzile sahip, 1 km yüksekliğe kadar uçabiliyor. Fotoğraf ve video çekmek için bazı modellerde akıllı telefon veya tablete sahip olmalısınız, yönetimi bu cihazlarla yapabiliyorsunuz, ayrıca kumandası olan modellerde piyasada satışta.

Pil ömrü tüm mobil cihazlarda olduğu gibi burada da sorun teşkil ediyor. Hd çekimlerde 12 dakika gibi bir  zamanda çekim yapabiliyorken standart çekimde yirmi dakikayı bulabiliyor bu sürenin uzunluğu. Güneş enerjisiyle şarj yapabilen değişik markalar ve modelleri de mevcut.

Otomatik pilot özelliği ve sensörleri sayesinde kullanılması son derece basit.

640*480 ve 1280*720 piksel kalitesinde hd video ve fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Türkiye'de satış fiyatları model ve markasına göre değişiyor, fakat 600-1500 Tl arasında çok satılan modelleri mevcut.

Teknosa.com, dr.com.tr ve birçok eticaret sitesinde bu harika kayıt cihazını bulabilirsiniz.

Yasal mı?

Şu an için ülkemizde yasal bir sorun teşkil etmemekle beraber özel hayatı rahatsız edici bir şikayet halinde veya askeri alanlarda herhangi bir çekim yapılması durumunda bazı sıkıntıları da beraberinde getirecektir.

Şimdilik önümüzde bayağı uzun bir yol var. Herkesin kolayca sahip olabildiği bu kayıt cihazları için Amerika'da yasal düzenlemelerin sağlanması adına yoğun bir çaba var.  Kötü kullanım amaçlı alınan bu cihazlar yarın kimin başını ağrıtır şimdiden bilemeyiz.

Burada yapmamız gereken en önemli husus özel hayatı ve gizliliği ihlal edecek herhangi bir davranıştan kaçınmalıyız, yani iş harici başka bir alanda kullanmamalıyız.

Dünyanın kabuk değiştirdiği bu hızlı zamanda herşeye çok çabuk alıştığımız gibi tüm teknolojik cihazlarlada iç içe yaşamayı öğrenmek yeni kültürün bir gerekliliği. İşimiz için de öyle olduğunu düşünüyoruz.

Bir kadının başına gelen, yaşanmış en ilginç drone şikayetini buradan izleyebilirsiniz.

Hiçbir fotoğraf karesi bir drone ile yapacağınız kayıtın yerini tutmayacak.

Evin hem içini hem dışını ve çevresinide çok rahat kayıt altına alabilirsiniz.

Drone kullanıcıları ufak tefek kazalara da hazır olmalı.

Örnek reklam ve ilan çalışmaları

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
14 Ocak 2015