"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dünya Emlak Kongresi 2018’de Dubai'de Düzenlenecek

International Real Estate Federation tarafından 69’uncusu düzenlenecek olan Dünya Emlak Kongresi’ne bu kez Ortadoğu ev sahipliği yapacak. Dünya çapında gayrimenkul sektöründekilerin büyük ilgi gösterdiği ve 2018 yılında nerede yapılacağı merak konusu olan Dünya Emlak Kongresi’nin Dubai’de düzenleneceği ilan edildi.

Kongrenin neden Dubai’de seçildiğini, ülkede yaşanan gelişmelere baktığımızda çok net şekilde anlayabiliriz. Savaşlarla adı anılan Ortadoğu’nun yükselen yıldızı olan Dubai, çölden de plazaların doğabileceğinin büyük bir kanıtı oldu. Arap sermayesi diye küçümsenen firmaların son yıllarda Amerika ve İngiltere’de yaptığı yatırımlar dudak uçuklatıyor. Bu anlamda bir değer oluşturan Dubai ekonomisi, gayrimenkul sektöründe de hızlı bir gelişme çizgisi gösteriyor. Bundan yirmi sene öncesine kadar komik sayılabilecek rakamlarla bir gayrimenkul sahibi olabilme imkânınız varken, bugün Dubai’nin en köhne sokaklarındaki evler için dahi binlerce dolardan söz ediliyor. Bu da piyasanın nasıl bir hızla büyüdüğünü ve kongre merkezi olarak neden Dubai’nin seçildiğini gözler önüne seriyor.

“Şehirlerin Geleceği” temasının işleneceği kongreye, 60’tan fazla ülkeden 1000’in üzerinde gayrimenkul profesyonelinin katılması bekleniyor. Ayrıca yatırım için bir küresel merkez haline gelen Dubai’nin gösterdiği büyüme çizgisi de örnek olarak gösterilecek.

Dubai Turizm ve Ticaret Kurumu’nda CEO olarak görev yapan Issam Kazim, ülkelerinde bu etkinliğin düzenlenecek olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirttikten sonra şu açıklamaları yapıyor:

Dünyanın birçok ülkesinde defalarca düzenlenen bu dev organizasyonun ilk defa bir Ortadoğu ülkesinde gerçekleşiyor olması heyecan verici. Bu ilke ev sahipliği yapacak olan şehri Dubai olması bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Bu etkinlik sayesinde ülkemize gelecek olan yatırımcılarla iyi ilişkiler kurarak dev projeler gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Şehrimizi ziyaret edecek büyük yatırımcıları heyecanlandırmak ve onları Dubai’de yatırım yapmaya ikna etmek için bu fırsatı iyi değerlendireceğiz. Bunun sağlanabilmesi için sadece bizim çalışmamızın yeterli olmayacağını bildiğimizden başta Dubai Emlak Enstitüsü olmak üzere eğlence ve iş sektörünün tüm önde gelen firmalarıyla da birlikte hareket etmeyi planlıyoruz.

Petrolün kaynakları çölden bir dünya şehri oluşturdu. Dünyanın en yüksek gökdelenleriyle ünlü bu şehir yabancı turistler içinde cazibe merkezi.Dubai Tapu ve Kadastro Müdürü Butti Bin Mejren ise, bu büyük başarının elde edilebilmesi için hükümetin büyük çaba gösterdiğini söylerken aynı zamanda gayrimenkul sektörünün Dubai’de nasıl bir gelişim gösterdiğine de dikkat çekiyor. Bu organizasyon sayesinde yurtdışından gelecek ziyaretçiler ile rahat ve hoşgörülü bir ortamda bir ticari ortaklık oluşturmayı planladıklarını belirten Mejren, Dubai’nin artık seçkin gayrimenkul merkezlerinden biri haline geldiğinin altını çiziyor. Dubai’nin 2021 yılına kadar gerçekleştirmeyi vaat ettiği şehir planını da gururla basına tanıtan yetkililer, Dünya Emlak Kongresi sayesinde ortaya çıkacak yeni fikirleri de kendi planlarına dâhil etmekten gurur duyacaklarını belirtiyor.

Dünya Emlak Kongresi’nde, emlak piyasasına dair şehir temalarını ve belirli eğilimleri tartışmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen gayrimenkul profesyonelleri ile dolacak gibi görünüyor. Ayrıca, gelişen ihtiyaçlara yönelik bilgi paylaşımının olacağı kongrede, uluslararası iş alanında yapılabilecek en iyi uygulamalar da paylaşılacak.

Daha önce Panama’da gerçekleştirilen Dünya Emlak Kongresi’nde, ticari, konut, lüks, perakende ve endüstriyel olmak üzere tüm sanayi sektörlerini temsil eden firmalar da bulunmuştu. Uygun fiyatlı konut, küreselleşen dünyadaki gayrimenkul fırsatları, akıllı şehirler ve uluslararası emlak etiği gibi konular üzerinde durulan kongrede, daha iyi bir dünya için nasıl geliştirmeler yapılabileceğine de değinilmişti.

DİĞER HABER
23 Haziran 2016