"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dünyanın Arama Motoru Google’dan Akıllı Mahalle Hamlesi

Google’ın ana şirketi konumunda yer alan Alphabet’in kentsel projeleri yürüten birimi Sidewalk Labs, akıllı mahalle inşası için kolları sıvadı. Yüksek bütçeli proje kapsamında Kanada’nın Toronto kentinde akıllı bir mahalle kurulacak. Yeni nesil teknolojiler çerçevesinde inşa edilmesi beklenen bu mahallenin ayrıca akıllı şehir projelerine de ön ayak olması bekleniyor.

Testler için 50 milyon dolar harcanacak

Açıklanan bilgilere göre söz konusu akıllı mahallenin test edilmesi için 50 milyon dolar yatırım yapacak olan Sidewalk Labs, yenilenebilir enerji kaynaklarını yüksek oranda kullanmayı hedefliyor. Quayside adıyla anılan mahallede otonom araçlar dolaşacak ve altyapı noktasında akıllı sistemler kullanılacak. Aynı zamanda ulaşımda yürüme ve elektrikli bisiklet paylaşımı hususlarına önem verilecek. 

Alphabet başkanı Eric Schmidt düzenlenen basın toplantısında bir açıklama yaparak "İnşaa edeceğimiz bu akıllı mahalle, teknolojinin insanların yaşam kalitesini nasıl geliştirebileceği konusunda 10 yıllık düşüncenin doruk noktasıdır." dedi

Geniş bir arazi üzerine inşa edilmesi beklenen mahallenin diğer önemli özellikleri arasında yüksek hızlı internet ve makine öğrenimi teknolojisi gibi önemli nitelikler bulunuyor. Böylelikle gelecek yıllar açısından çok daha akıllı şehirlerde yaşamanın önünü açacak olan yenilikçi mahalle, ayrıca Alphabet’in Kanada’daki merkezine de komşu olacak.

Gayrimenkul danışmanlarını bekleyen akıllı şehirler

Günümüzde her şey çok çabuk değişiyor ve tüketiliyor. Artık herhangi bir müşterinizin akıllı evde yaşamak istediğine şahit olabilirsiniz. Görülen o ki bu tarz “akıllı” istekler bununla sınırlı kalmayacak. Emlak danışmanları açısından şimdilerde önem kazanmaya başlayan akıllı ev olgusu, gelecek yıllarda yerini akıllı mahallelere ve hatta akıllı şehirlere bırakabilir. Bu nedenle satış aşamalarına ne kadar önem veriyorsanız mesleğimizde yaşanan bu değişimleri takip ederek geleceğin akıllı şehirlerinin değiştireceği yaşam tarzlarına da önem vermeniz gerekecek.

Emlakçılık sektörü de tıpkı diğer sektörler gibi gelişen teknolojilerden etkileniyor

Evler, şehirler, kullandığımız araçlar ve hatta tercihlerimiz dahi teknolojiye göre şekillenmeye başladı. Akıllı mahalle şimdilerde küçük ya da başlangıç olarak görülebilir ancak gelecek yıllarda yaşanacak olan değişim adına mükemmel bir örnek. Ülkemizde böyle bir "akıllı" mahallenin pilot bölge olarak kurulmasını sabırsızlıkla ve büyük bir heyecanla bekliyoruz. 

DİĞER HABER
24 Ekim 2017