"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dünyanın En Zengin Mülk Alıcıları Bu Şehirlerde Yaşıyor

Hong Kong, Singapur ve Mumbai… Sotheby’s Uluslararası Gayrimenkul tarafından yapılan son araştırmaya göre, bu şehirlerde yaşamakta olan dünyanın en zengin popülasyonu, toplamda 3 trilyon dolara yakın değerde lüks gayrimenkule sahip olduğu biliniyor.

Yapılan araştırma gösteriyor ki 2013 yılında dünyadaki ultra zengin kişilerin sayısı 210 bin iken, 2014 yılına kadar bu rakamda yüzde 6 büyüme görülüyor. 2013 yılında bu sayının yüzde 5’ini gayrimenkul kodamanları oluştururken, bu oranın 2014 yılında yüzde 7’ye çıktığı anlaşılıyor.

Ultra zenginler içinde gayrimenkul sahibi olanlar

The Global Luxury Residential Gayrimenkul’ün 2015 yılında yaptığı araştırma da bir başka gerçeği ön plana çıkarıyor. Bu araştırmaya göre dünyadaki ultra zengin kişilerin yüzde 79’u iki veya daha fazla lüks gayrimenkule sahip ve bu rezidansların değeri, global oranda yüzde 8 artmış durumda. Bu ultra zenginlerin yüzde 6’sı ilk rezidanslarını genellikle denizaşırı ülkelerden alıyorlar. Zengin kişiler ortalama olarak dört mülke sahip ve her üç yılda bir en azından bir mülklerini değiştiriyorlar. Ancak ilk iki mülkleri en az 10-15 yıl kullandıkları evler oluyor.

Bu yıl bir sürpriz gerçekleşerek ultra zengin olan kadın kodamanların servetlerinin yüzde 16’sını gayrimenkul sektörüne harcadığı da biliniyor. Buna karşılık dünyadaki ultra zengin kişilerin içinde kadınların oranı sadece yüzde 10’da kalıyor.

Emlak Sektöründe Hızla Büyüyen Kıta: Asya

Günümüzde Asya’daki ultra zengin kişilerin sayısı hızla çoğalmaya devam ediyor. Öyle ki sayıları Latin Amerika, Karayipler, Ortadoğu, Pasifik ve Afrika karmasının tamamını ikiye katlayacak kadar çok. Dolayısıyla buradan Asya zenginlerinin, küresel emlak pazarındaki rolünü arttırdıklarını anlıyoruz.

Son yıl içerisinde Asya’daki ultra zenginlerin sayısında yüzde 6 büyüme görüldü. Sahip oldukları zenginliğin miktarında ise yüzde 7 büyüme görüldü. Bu, bize dünyadaki ulaşılan en yüksek büyüme rakamlarını gösteriyor.

Hong Kong

Çinliler uluslararası kapsamda gayrimenkul oyuncuları listesinde zirveye oturuyor. Çinliler’in en çok yatırım yaptığı Hong Kong ve Singapur, dünyanın en pahalı gayrimenkul yerlerinden ilk ikisi olarak biliniyor. Hindistan ise küresel gayrimenkul pazarında varlığını arttıran bir diğer ülke olarak öne çıkıyor. Daha çok bölgesel alıcıların bulunduğu ülkedeki ultra zenginler, doğu ile batı arasında bir köprü görevi görüyor diyebiliriz.

Son olarak dünyadaki ultra zengin olan kodamanların sahip oldukları mülklerin en yoğun olduğu şehirlerin listesini aşağıda sizlere sunuyoruz:

  1. New York, ABD
  2. Londra, İngiltere
  3. Hong Kong, Çin
  4. Los Angeles, ABD
  5. San Francisco, ABD
  6. Washington, ABD
  7. Singapur, Çin
  8. Dallas, ABD
  9. Mumbai, Hindistan
  10. Paris, Fransa
DİĞER HABER
04 Ağustos 2016