"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dünyanın İki Büyük Online Emlak Devi Realtor.com ve Zillow’un Reklam Kavgası

Amerika’nın iki büyük online emlak şirketi Realtor.com ve Zillow rekabeti reklamlara taşıdılar. Realtor.com’un yeni reklamı Zillow’un listelerinde bulunmayan gayrimenkullere atıfta bulunuyor.

Rea,. Move Inc.’un News Corp tarafından satın alındığı geçen yıldan beri Realtor.com reklamları gittikçe daha agresif ve nükteli bir hal almış.

Yeni Realtor.com reklamında sahte bir belgesel hazırlanmış ve reklam metninde eğlenceli bir şekilde Zillow listelerinde bulunmayan gayrimenkullerden bahsedilmiş. Realtor.com’un sahibi Move Inc, reklamla Realtor.com’un kesinlik ve kapsamlılık özelliğini öne çıkarmayı amaçlamış. Reklamda bir ev tamamen siyah giydirilmiş ve hiçbir yeri görünmezken, komşular “Bu evlere ne oluyor böyle?” “Neden bu evler kayboluyor, neden bu evleri göremiyoruz?” şeklinde ağlıyor. 

Bir sahnede ise, babası artık mükemmel evlerinin online olarak kayıp olduğunu söylediğinde küçük kız, “Zillow, nedir? “ diye soruyor. Anne babaya göz ucuyla bir bakış atarken baba da “Bir daha o kelimeyi söylediğini duymak istemiyorum.” şeklinde yanıt veriyor. Reklamda komşuların ve alıcıların ev hakkında yaptığı konuşmalar ve arkada çalınan müzik insanda alacakaranlık izlenimi uyandırıyor.

Reklam metninde en az 6 kez Zillow’dan bahsediliyor. Metnin içerisinde “Zillow’un size gösterdiklerinden çok daha fazla ev var” şeklinde göndermede de bulunulmuş. Her ne kadar reklam boyunca Realtor.com’dan hiç bahsedilmese de reklamın en sonunda bir kurtarıcı olarak resmedilmiş.

Zillow ve Realtor.com ulusal çapta sırasıyla birinci ve ikinci online emlak portalları. Bu son reklam da iki rakip hakkındaki rekabetin müşterilerin akıllarında, emlak profesyonellerinin ise kalplerinde kalacak son yansıması. 

Realtor.com’un Marka Başkanı ve Kreatif Şefi,  Andrew Strickman, bu kavgayı müşterilerin kalplerini ve akıllarını kazanmak için verdiklerini ve en iyi teklifi kendilerinin yaptığını belirtmiş.

Kantar Medya’nın verilerine göre; 2014 yılında Realtor.com’un ölçülebilir medya harcamaları 16.1 milyon dolar iken Zillow 56.4 milyon dolar harcamış. Ancak bu oran 2015 yılında çok değişmiş. Yine Kantar Medya verilerine göre; 2015 yılında Realtor.com 34.5 milyon dolar harcamışken, Zillow 35.9 milyon dolar kasasından çıkmış.

Realtor.com’un aslında her zaman ezilen olmadığı, dört yıl öncesine kadar Realtor.com’un  en çok ziyaret edilen site olduğu hatta Ulusal Gayrimenkul Derneği’nin resmi internet sitesi olduğu belirtilmiş. Ancak sorunun Realtor.com’un müşterilere değil emlak profesyonellerine odaklanması olduğu üzerinde durulmuş. Zillow ve Trulia gibi şirketler daha müşteri odaklı yaklaşımlar ile geldiklerinde bu Realtor.com’un ikinci plana düşmesine neden olmuş.

Araştırma şirketi Hitwise’ın verilerine göre 2015 Kasım ayında, Realtor.com 46 milyon ziyaretçi ile emlak sektöründeki %10.8 hit alırken, Zillow ise 101.7 milyon ziyaretçi ile %23.7 hit almış.

Ülkemizde bu rekabete örnek olarak Hürriyet Emlak ve Sahibinden.com reklamlarını hatırlayabiliriz. Online emlak ilan pazarında yeni reklam stratejileri 2016 yılında bakalım nasıl olacak? Bekleyelim ve görelim.

DİĞER HABER
25 Şubat 2016