"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dünyanın İlk Akıllı Şehri: Neom

Suudi Arabistan’ın Tebük şehrinde neredeyse 27 bin km alan üzerine kurulan yapay şehir Neom, yatırımcıların, geliştiricilerin ve teknoloji sektöründen olanların mutlaka ilgisini çekecek. Tamamen ‘ütopik’ olarak tanımlanan bu şehir, aynı zamanda dünya üzerinde yeni bir inşaat yönteminin de doğmasına yol açabilir.

Neom’un planı ilk olarak 24 Ekim 2017 tarihinde Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından başkent Riyad’da düzenlenen Geleceğe Yatırım Girişimi konferansında duyuruldu. Suudi Prensi, şehrin mevcut hükümet yasalarından bağımsız olarak işleyeceğini, kendi vergilendirme, çalışma ve adalet sisteminin olacağını dile getirdi.

Daha önce Alcoa ile Siemens’te üst düzey pozisyonlarda yer alan, CEO görevini üstlenen Klaus Kleinfeld bizzat Neom projesinden sorumlu olurken, planlama ve inşaat için Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından 500 milyar dolar sermaye ayrıldı, aynı zamanda uluslararası yatırımcılar da 2025 yılında tamamlanması planlanan projeye destek sağladı.

Şehir tamamen çevre dosyu olacak ve güvenlik, lojistik, teslimat gibi işlemler robotlar aracılığıyla gerçekleştirilecek. Ayrıca enerji ihtiyacı rüzgar ve solar paneller aracılığıyla karşılanacak.

Neom ismi ise Yunanca ‘Yeni’ anlamına gelen ‘Neo’ kelimesinden geliyor. Dördüncü harf ‘M’ ise Arapça’da ‘Gelecek’ anlamına gelen ‘Müstakbel’ kelimesini temsil ediyor.

İşte şehrin göze çarpan diğer özellikleri;

Enerji ve Su: Geniş bir alan üzerine rüzgar türbinleri, solar paneller inşa edilecek ve enerji ihtiyacı karşılanacak. Hem binalar, hem de hava her zaman için temiz ve berrak kalacak.

Biyoteknoloji: Neom sağlık araştırmaları ve yenilikler için bir merkez olacak, yeni nesil gen terapisi, genom, kök hücre araştırmaları, nanobiyoloji ve biyomühendislik üzerinde çalışmalar burada gerçekleştirilecek.

Yiyecek: Şehirde deniz suyuyla ürün yetiştirilecek, güneş enerjisiyle çalışan seralar bulunacak.

Gelişmiş Üretim: Neom tamamen  kişiselleştirilebilir ve otomatik sistemlerle çalışacak. Yolcu droneları, kendi kendine öğrenen trafik sistemleri ve diğer yenilikçi mekanizmalar bulunacak.

Medya: Şehrin bir diğer amacı da global medya merkezi olmak ve film çekimleri, dağıtımları için stüdyolara alan sağlamak.

Eğlence: Eğlence ve su parkları için ayrılan bölümlerin yanı sıra alışveriş mağazaları ile spor tesisleri de Neom’da bulunacak.

Teknolojik ve Dijital Bilimler: Şehir dünyanın en üst düzey bilim adamlarını veri analizi ve yeni buluşlar için davet edecek. Aynı zamanda yatırımcılar Neom’u çalışmaları için test amaçlı da kullanabilecek.

DİĞER HABER
07 Şubat 2018