“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Duygusuz Veriler: Emlak Sektöründe Verileri İnsanlaştırmak

Çok fazla teknoloji girişiminin aslında endüstrimizi insanlıktan çıkarmak için çalıştığı açık bir gerçek. Bazı geleneksel endüstriler teknoloji ve otomasyon yoluna gittiği için bu eğilimi anlayabiliyoruz. Fakat bunun emlak için işe yaramayacağına derinden inanıyoruz.

Geleneksel aracı kurumlar son 15 ila 20 yıldır otomatik pilotta, değişim ve evrimin gerçekleşmesine ve emlak girişimlerinin işlerini yönlendirmesine izin veriyor. Şimdi daha faydalı bir şeyler yapabileceğimiz zaman geldi. Emlak girişimcileri olarak, verileri yeniden insanlaştırarak ve işimizde en önemli olanı uygulayarak sektörü gerçekten etkileyebiliriz.

Yüzlerce girişime, risk sermayedarlarına ve özel sermaye şirketlerine olduğu kadar sektörümüze de para akıyor. Kenarda daha fazla para var gibi görünüyor, sonra onu harcayacak uygun fikirler de var - ve sektörümüzle ilgilenenlerin çoğu, emlakçının yerini alacak teknolojiye bahse giriyor. Bu bizi büyülüyor: İnsanlardan ve insan ilişkilerinden ne zaman vazgeçtik?

Teknoloji hiç bir ev alıcısına veya satıcısına çocukları, kanserden kurtulmaları veya hayallerindeki evi bulma yolculukları hakkında sorular soracak mı? Teknoloji, emlak kariyeriniz için özlemlerinizi ve aileniz için sahip olduğunuz hayalleri öğrenmek için zaman harcayacak mı?

Bu konuşmalar hala önemlidir. Çünkü bu konuşmalar ilişkiler geliştirir. Bu ilişkiler hayatımızın derinliğine ve yaşam rengine katkıda bulunur.

Duygusuz Veriler: Sadece Anlamıyorlar

Değerleme, ilan siteleri ve iBuyers girişimleri, emlakla ilgili duyguyu görmezden gelerek verilere odaklanır. Onlara göre alıcılar ve satıcılar (çoğunlukla) bir elektronik tablodaki başka bir veri noktasıdır. Ne kadar çok veri toplarlarsa, o kadar hızlı ve daha ucuza işlem yapabilirler.

Bu sadece bizim işimizi anlamadıklarını ve verinin gücünü anlamadıklarını gösteriyor. 20 yıl önce, “veritabanlarının” yeni moda kelime olduğu zamanı hatırlayalım. O zamandan bu zamana o kadar çok veri topladık ki bunlarla ne yapacağımızı bilemedik. Sonra, sadece 10 yıl önce, konuşma tamamen veri madenciliği hakkındaydı. Bugün, veri havuzu çok miktarda veri kaynağından toplanan ham verilerden oluşuyor. Bu veri havuzundaki ham veriler normalleştirilir ve tüm kullanıcı türlerinin alışkanlıklarına ve eylemlerine dayalı olarak makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitiği devreye sokabilmemiz için en üste bir tahmin katmanı eklenir. Ardından yapay zeka devreye girerek kararlarımızı ve hayatımızı daha basit hale getirir.

Ya bu veriler, o kullanıcı profilinin derinliği, ruhu ve duyguları hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanıldıysa? Birbirimizi daha iyi anlayabilir miyiz? Birbirimizi daha hızlı tanıyabilir miyiz?

İşlemin Her Yönünde Değer Yaratmak

Emlak verileri, önümüzde duran bir fırsattan yararlanmak için olağanüstü bir konumdadır. Bir gayrimenkul işleminin özünde bulunan derin anlam ve duygu nedeniyle, gayrimenkul profesyonelleri ve müşterileri, işlemde ucuz ve hızlı olanın ötesinde "değer" aramaya devam edeceklerdir. Verileri, deneyime daha da fazla değer katmak için kullanabiliriz; doğru emlak profesyonelini doğru ofise, doğru alıcıları yalnızca doğru eve değil, aynı zamanda mükemmel bir ev için de eşleştirebiliriz.

Biz emlakbroker.com olarak bunu yapabilecek deneyime, teknolojiye ve altyapıya sahibiz. Vizyonerliğimiz bu endüstrinin en değerli kaynağı olmaya devam ediyor ve bilinçli okurlarımız sayesinde gelişiyoruz, çünkü bizim bu endüstride değer yaratmak isteyenlerle aynı hedefimiz var: Dünyanın her yerinde, her gün, birlikte insanların yaşamlarında olumlu bir fark yaratmak. 

DİĞER HABER
27 Temmuz 2022