Mail listemize abone oldunuz mu?
Emlak Alıcıları İklim Değişikliği Tehdidinden Hala Habersiz

Bilim insanları, insan kaynaklı iklim değişikliğinin, daha yoğun orman yangınlarının yanı sıra, Hindistan ve ABD'deki evler için ciddi riskler oluşturan kasırga ve sellerin artan vahşetine yol açtığını söylüyor.

Doğaya karşı savunmasız bölgelerdeki alıcılar, afete eğilimli bölgelerdeki evlerin satın alınabilirliği nedeniyle risklerden o kadar endişeli görünmüyor.

Redfin Ceo'su Kelman, CNBC'ye verdiği demeçte , "Alıcıların kendileri satın alınabilirlik tarafından yönlendiriliyor ve Amerika'daki en uygun fiyatlı yerler, iklim değişikliğinden etkilenme riski en yüksek olan yerler." dedi . “ Afet bölgeleri, kasırgalar tarafından sular altında kalacaklar. Orman yangınlarından etkilenecekler.”

Redfin CEO'su, günümüzde metropol şehirlerden göç eden Amerikalıların çoğunun Florida'ya ve Güneydoğu'ya taşındığını gösteren verileri vurguladı; bu, yalnızca sele eğilimli değil, aynı zamanda yükselen sıcaklıklar nedeniyle “inanılmaz bir ısı riski” dedi.

Alıcılar ayrıca uzmanların iklim değişikliği riski altında olduğunu söylediği bölgeler olan, Phoenix, Las Vegas ve Utah gibi bölgelere de taşınıyor. Kelman, Redfin'in yakın tarihli bir analizinin Utah'taki evlerin üçte birini "yüksek yangın riski" olarak nitelendirdiğini söyledi.

CNBC'ye verdiği demeçte, “İklim değişikliğinin insanların konut satın alımı hakkında nasıl düşündüklerini etkileyeceği fikrinin henüz gerçekleşmediğini düşünüyorum” dedi. "Afetlerin ne anlama geldiğini anlayan insanlar, bu mülkleri sigortalamanın maliyetini hesaplamak zorunda olan insanlar."

Kelman, "Yüksek riskli bölgelerdeki ev sahiplerinin konut sigortası yaptırmanın giderek zorlaşacağı konusunda uyardı. Sadece bu değil, kredi verenler de bu tür evleri finanse etme konusunda temkinli olacak, çünkü yatırımlarının risk altında olduğunu anlıyorlar."

Kelman'ın yorumları, ABD'deki birçok bölgenin doğal afetlerle boğuştuğu bir zamanda geldi. Louisiana ve diğer eyaletler, Ida Kasırgası'nın yol açtığı yıkımın ardından büyük bir temizlikle karşı karşıya. Bu arada Kaliforniya'da binlerce itfaiyeci devasa Caldor ve Dixie orman yangınlarıyla mücadele etmek için seferber edildi . Louisiana ve California'da binlerce ev sahibi evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Ülkemizde yaşanan sel felaketlerine dayalı afetlerle, kasti çıkarılan orman yangınları, yatırımcıların yatırım yönünü afet riski taşımayan bölgelere kaydırdığı gelen haberler arasında.

İnsanın aklına afetlerle ilgili tek bir soru geliyor: Afetler doğanın ona iyi davranmadığımızın bir göstergesi olabilir mi? 

DİĞER HABER
20 Eylül 2021