"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Blogunuzu Geliştirmek için Kullanabileceğiniz İçerik Tipleri

Blog kurmak, sanıldığı gibi genç işi değildir. Bloglar, günümüzün iş dünyasında, hem pazarlama hem bilgilendirme hem de marka bilinci oluşturma anlamında kullanılan çok önemli bir araçtır. Nitekim bunun farkında olan gayrimenkul profesyonelleri, kurdukları emlak bloglarını geliştirmek için farklı yöntemler ararlar. İşte bu makalemizde o yöntemlerden birkaçına değineceğiz. Bu yöntemler sayesinde bölgenizdeki hedef kitlenize nasıl daha fazla ulaşabileceğinizi de çözmüş olacaksınız.

Viral İçerik

Blogunuzda yayınlayacağınız içeriğin hepsinin viral olması, yani yayılan cinsten olması gerekmez. Ancak içeriklerinizin çok paylaşılacak ve çok beğenilecek cinsten olması çok önemlidir. Buradaki amaç, daha fazla kişiye ulaşabilmektir. Bu yayılmanın hedef kitlenize yönelik olması için de hedef kitlenizin dikkatini çekecek içerikler üretmeniz gerekir. Bu tür içerikler, bloğunuzdaki toplam içeriğin yüzde 60’ını oluşturmalıdır.

Örneğin Ankara Batıkent merkezli bir gayrimenkul firmasının bloğu için örnek başlıklar aşağıdaki gibi olabilir:

- Batıkent’te ziyaret etmeniz gereken 10 restoran

- Batıkent’te zaman geçirebileceğiniz en popüler 5 mekân

- Batıkent’teki en lüks siteler

Bu başlıkların her biri, sizin hizmet verdiğiniz bölgeye ilişkin spesifik konuları içermelidir. İçeriklerin genelinde ise mutlaka markanızı ve firmanızı tanıtıcı bilgiler olmalı.

Bu alanda yapabileceğiniz bir hileden de bahsedelim. Eğer Batıkent’te ziyaret etmeniz gereken 10 restoran konulu bir içerik hazırladıysanız, bu 10 restoranın Facebook sayfalarında makalenizin linkini paylaşmayı düşünebilirsiniz. Böylece hem restoran sahibi bu durumdan memnun olacaktır, hem de diğer kaynaklardan ziyaretçi çekmiş olursunuz.

Keşfedici İçerik

İkinci içerik tipi, merak uyandırıcı ve keşfedilmeye yönelik içeriklerdir. Bu içeriklerde daha yerel ve özel bilgilere yer vermeniz gerekir. Yerel bölgeyi etkileyici ve onların dikkatini toplayıcı konular seçmelisiniz. Mahallelerin çevresinde gerçekleşen değişimler, yenilikler, ilk defa ev alıcılarına yönelik ipuçları gibi konular onların merakını cezbedebilir. Bu içerik tipleri bloğunuzdaki toplam içeriğin yüzde 30’unu oluşturmalıdır.

Örneğin Batıkent’teki İlkyerleşim Mahallesi’ne yönelik aşağıdaki başlıklarda içerikler üretebilirsiniz:

- İlkyerleşim Mahallesi’ndeki güvenli konut yatırım alanları

- İlkyerleşim Mahallesi’ndeki en iyi 5 okul

- 2xxx yılı konut pazarından İlkyerleşim Mahallesi nasıl etkileniyor

Bu başlıkların her biri yerel bölgeye yönelik çok daha özel konulardır. Aynı zamanda ev arayanların ve satıcıların merak edeceği özel konulardır.

Dikkat Çekici İçerik

Bu içerik tipinde, kendinize ve firmanıza yönelik bilgiler vereceğiniz ve uzmanlık alanınızdan bahsedeceğiniz içerikler yer almalıdır. Müşteri referansları, yeni çıkan listeler, son satılan listeler ve kampanyalar gibi okurların dikkatini çekecek bilgiler içermelidir. Geçmiş başarılarınızdan, neler öğrendiğinizden ve müşterilerin hakkınızda bilmesi gereken her şeyden bahsedebilirsiniz. Ekip arkadaşlarınızla yapacağınız röportajlar ve kaydedeceğiniz videolar ise çok daha büyük bir etki yaratır. Bu içerikler, bloğunuzdaki toplam içeriğin yüzde 10’unu oluşturmalıdır.

İşte bu içerik tipinde kullanabileceğiniz birkaç örnek başlık:

- Müşteri referans yorumları

- Kişisel hikayeleriniz (öğrendikleriniz, bildikleriniz, deneyimleriniz)

- Yeni listeleriniz

Bu tür içerikleri çok sık yayınlamamanız önemlidir. Toplam içeriğinizin yüzde 10’unu geçmemelidir. Örneğin haftada bir defa bu tür içerik yayınlayarak sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

DİĞER HABER
16 Kasım 2022