"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Borsası Property Partner, Yatırım Miktarını 22,4 Milyon Dolar Artırdı

İngiltere’de konutlara yatırım yapmak isteyen herkese birkaç tuşa dokunarak yatırım yapma imkanı sağlayan Property Partner, internet üzerindeki emlak fonlama platformunu büyütebilmek için 22,4 milyon dolar daha yatırım alarak yatırım rakamını 31,7 milyon dolara çıkardı.

Maliye bakanı Mehmet Şimşek'in bugün açıklamış olduğu haberde ''kitle fonlaması'' sistemi yakında Türkiye'de hayata geçiyor. Yazımızın konusu ile birebir örtüşen bu iş modeli ile Türkiye'de yeni girişimcilerin ve yatırımcıların iştahını kabartacak bu girişimleri çok yakında görebiliriz.

İngiltere’nin popüler emlak fonlama platformu Property Partner, 50 pound gibi küçük yatırımlar ile ev sahibi olunmasını mümkün kılıyor. Sitede yer alan gayrimenkullere kullanıcıların yaptıkları ufak yatırımlar evin satılması halinde hisseleri doğrultusunda yatırımcılara ödeniyor. Yatırımcıların paralarını değerlendirdikleri bu yeni platform İngiltere’de son yıllarda çok fazla rağbet görüyor.  

Yaklaşık bir yıl önce lansmanı yapılan sitenin bugün 6200 kullanıcısı var ve bu kullanıcılar 166 gayrimenkul için toplamda 24 milyon pounddan fazla yatırım yapmış durumdalar. Bu gerçekten inanılmaz bir başarı.

Şirket platformu büyütebilmek, artan pazar hızından yararlanabilmek, ekibi büyüterek yeni ürünler ekleyebilmek için yapmış olduğu yatırım talebini 22,4 milyon dolar ile kapattı. Yatırımının büyük bir kısmı Octopus Ventures, Index Ventures ve şirkete daha önce de yatırım yapan Dawn Capital’den geldi. 

Property Partner, küçük yatırımcıların erişimlerine önceden kapalı olan yeni bir varlık sınıfı ortaya çıkarıyor. Haftada bir lansmanı yapılan bir gayrimenkul ile site şu an İngiltere’deki konut pazarında en çok alıcının olduğu en popüler site durumunda. Yatırımcıların ücretler sonrası yılda %13 kazandıkları site, her gün daha fazla kullanıcı sayısına ulaşıyor.

Şirket aynı zamanda beş yıl içerisindeki garantili satış sürecinden önce sistemden çıkmak istemeniz halinde aynı menkul kıymet borsasında olduğu gibi hisselerinizi başka bir alıcıya satabilmeniz için de imkan sağlıyor.

İngiltere’nin finans teknoloji alanındaki bu yeni yıldızı, emlak piyasasına canlılık getirdiği gibi konut olarak satın alınan gayrimenkullere yapılan yatırımların da artmasını sağlıyor. Bugüne kadar şirket üzerinden 4,7 milyon adet hisse işlem gördüğü bildiriliyor.

Property Partner, kalabalığın gücü ile sadece gayrimenkulü daha iyi hale getirmiyor; yatırımcılar kadar kiracılar, ilk kez alım yapacak müşteriler ve konut tedarikçileri için de fayda sağlıyor. Kiracılar daha profesyonel bir kiralama deneyimi yaşarken, ilk kez ev alacaklar mevduat tasarrufları ile neler yapacaklarına dair ilham alıyor ve evlerin bakımı konusunda destek veren firmalara da nakit akışı sağlanıyor.

Property Partners CEO’su Dan Gandesha, bu yeni yatırımın önemli bir kısmının platforma yeni yatırımcılar çekmek amacıyla reklamlarda ve pazarlama faaliyetlerinde kullanılacağı gibi platforma ortaklı sahiplik gibi yeni ürünler, yeni varlık sınıfları kazandırmak ve platformu kurumsal yatırımcılara açmak için kullanılacağını da dile getirmiştir. 

Maliye bakanı Mehmet Şimşek'in bugün açıkladığı habere göre artık ülkemizde de bu iş modellerine uygun yeni girişimleri görebileceğiz. Haberin linki için burayı ziyaret edebilirsiniz.

DİĞER HABER
22 Mart 2016