"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Brokerları İçin İletişim Ağı Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Profesyonel emlak danışmanları iletişim kurmanın sektör içerisinde var olmak için en önemli araç olduğunu bilmektedir. Kuracağınız iletişim ağı hem mesleki bilgi ve deneyim paylaşımı, hem de satış işlemleri için iş geliştirmenize fayda sağlar.

İletişim ağı nerede kurulur?

İnternetin hayatımıza girişi ile birlikte sosyalleşme internet araçları ile gerçekleşmektedir. Ancak ne olursa olsun her zaman karşılıklı iletişim birey anlamında en etkili olan iletişimdir. Yerel etkinlikler, toplantılar, konferans ve seminerler emlak profesyonelleri için kaçırılmayacak fırsatlardır. Bu tür etkinliklerde potansiyel müşteri adaylarıyla rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.

İş ağınızda nicelik yerine niteliğe önem vermelisiniz.

Bazı etkinliklerde, ek bir ücret ödeyerek sektör içi iletişim toplantılarına katılım sağlayabilirsiniz, bu toplantılarda mutlaka emlak sektörü liderleri ile tanışma fırsatları yakalayabilirsiniz.

Benzeri yerel emlak organizasyonları yeni müşteriler için iyi birer fırsattırlar. Potansiyel müşteri kitlelerinize hitap eden uygun bir grup bulmaya çalışın. Bulacağınız topluluğun esas konusu “Emlak” olmamalı, yeme-içme, çevre-insan, eğitim, sağlık vb. konu başlığı üzerine etkinlikler bulmalısınız. Siz de faydalı olacağına inandığınız bir etkinliğe sponsor olarak katılım sağlayabilirsiniz.

Hazırlıklı Olmalısınız

Çok fazla konuyu bir kerede anlatmaya çalışmayın, onun yerine potansiyel müşterilerinizle anlamlı bir iş ilişkisi kurabileceğiniz konular seçin.

Düzenleyeceğiniz etkinliğe geleceklerin emlak konusundaki yönelimlerini önceden öğrenmeye çalışın. Etkinlik yapılacak mekana gelenler ile küçük sohbetler yaparak onları daha yakından tanımaya çalışın. Bir etkinlik planında dikkat etmeniz gereken önemli hususlar;

  • Basit, sade ve güncel iletişim bilgilerinizin bulunduğu kartvizitlerden yanınızda bol miktarda bulundurun,
  • Sohbet yönlendirici sorularınızı özenli seçin, kişilerin önemli emlak haberlerini merak etmesini sağlayın,
  • Organizasyon topluluğu içerisinde sizden başka bir emlak acentesi olmamasına dikkat edin,
  • Giyiminize dikkat edin, etkinliğin veya katılımcıların ciddiyetine göre giyinin,
  • Tüm ekibinize ve davetlilere yaka isimliği takılmasını sağlayarak birbirleriyle olan iletişim için kolaylık sağlayın,
  • İnsanların iletişim bilgilerini almayı unutmayın,
  • LinkedIn, Facebook gibi sosyal platformları aktif kullanın, sohbet ettiğiniz kimselerin hangi platformları tercih ettiğini öğrenin,
  • Çok talepkar olmayın, kişileri darlamayın, potansiyeli yüksek bir müşteri ile karşılaşırsanız hemen saldırmayın.

Kurduğunuz Ağı Takip Edin

Tanıştığınız insanları takip etmeye devam edin. Daha küçük gruplar halinde sosyal etkinliklere katılım sağlamayı sürdürün. Tanıştığınız yeni kişilerle iletişimde kalıp potansiyellerini gözlemleyin. Vereceğiniz bir iş yemeğine iş ağınızdaki yeni kişileri de davet edin.

DİĞER HABER
04 Mayıs 2016