“Filozoflar dünyayı yalnızca yorumlamışlardır, oysa sorun onu değiştirmektir.” Karl Marx 
Emlak Danışmanları Ev Sahiplerini Nasıl Yönlendirmeli?

Çoğu zaman piyasalardaki dalgalanma evini satmak isteyen kişilerin de kafasını karıştırıyor. Ya evi hemen elinden çıkartmak için değerinden düşük fiyat veriyor ya da değeri artar düşüncesiyle uzun süre beklemeye alıyor. Satıcının zihinsel olarak evini satmaya hazır olması gerekiyor. Bu süreçte de bir yol gösterici kafadaki bütün soruları cevaplandırıyor, yolunuza ışık tutuyor. Bu noktada emlakçının ev satıcısına evini makul ölçülerde satması için yol gösterici olması gerekiyor.

Peki nasıl?

- Öncelikle mülkün piyasasını güncel olarak araştırın. Bir yıl öncesinin rakamları sizi yanıltabilir. Bu nedenle araştırmanızı son 3 ya da 6 ay içerisinde satılığa çıkartılan benzer evlerin fiyatları üzerinden yapın.

- Pazar eğilimlerini dikkate alın. Evini satan kişinin semtine benzer semtlerdeki fiyat dalgalanmalarına dikkat edin. Bu eğilimler mevcut kompozisyonları aşabilir, ancak gelecek kompozisyonlarında bir değişiklik yaratacak bir trend oluşturur.

- Eğer satılacak ev eşyalı ise eşyalar için kullandığınız listelerin birer kopyasını elinizde bulundurun. Ayrıca alıcılar için de bu bir kılavuz olacaktır.

- Her zaman dürüst olun. Evini satacak kişiye gerçekleri anlatın. Satıcının, aşırı pahalı bir evin alıcısı olmayacak bir ev olduğunu anlamalarına yardımcı olun. Düşük fiyatlı evlerinse pazardaki yerini anlatın. Eğer ki satıcı evini pazarlanabilir bir fiyata satmaya istekli değilse, bunu reddedin ya da tetikleyicileri olan hızlı bir fiyat indirimi planını kurun ve ona sadık kalın.

- Evinden en iyi şekilde faydalanmasına yardım etmek istediğinizi anlamasına yardımcı olun. İstenilen fiyattan daha düşük bir fiyata satış yapmak, bu kez müşteride farklı bir sebep mi var algısını oluşturur. Bu nedenle satıcının evin değeri hakkında gerçekçi olmayan bir fikri varsa keşfetmesini sağlayın ve o sorunu çözün.

- Ev satışının önemini anladığından emin olun. Evini her an satmak üzere hazır olmasını sağlayın. 

- Pazar kararına güvenmesini teşvik edin. Size güvenmesini sağlayın. Sizin onun temsilcisi olduğunuzu unutmaması gerekmesi üzeride durun. Unutmayın ki O'nun çıkarı sizin de çıkarınız. 

- Fiyatın ilan süreci içerisinde sabit kalmasının önemini anlatın. Sürekli olarak değişen bir rakamın alıcılar üzerinde güven eksikliği sağlayacağı yönünde satıcıları uyarın.

- Satış ilanı verildikten sonra insanların mülkü görmek isteyebileceğini hatırlatın, yaşam tarzını buna göre ayarlaması önerisinde bulunun. En iyi tekliflerin ilanın ilk çıktığı sırada verildiğini unutmayın ve satıcıyı bu konuda bilgilendirin. İlan süresi uzadıkça ve ev satılmadığı sürece değerinin düştüğü gerçeğini satıcıyla paylaşın.

DİĞER HABER
03 Ağustos 2017