Mail listemize abone oldunuz mu?
Emlak Danışmanları İçin 30 Günlük Müşteri Kazanma Planı

2016 yılının son çeyreğine yaklaştığımız şu günlerde, özellikle iş hayatındaki insanlar analiz çıkarmak için daha fazla geriye dönüp bakıyor. Ocak ayının ilk haftasında iş hayatınızda yeni bir yıla başlamanın sizde yarattığı heyecanı ve coşkuyu hatırlıyor musunuz? O enerjinizin şimdi daha sönük olması tabi ki doğal bir şey. Ancak harekete geçmeniz için illa ki bazı vakitleri beklemeniz gerekmiyor.

Şu an işiniz ne durumda olursa olsun bu pek önemli değil. Harekete geçebilirsiniz. Bazen başarıyı dürtüklemek ve onu ortaya çıkarmak için basit bir müşteri kazanma stratejisi ve planı geliştirmek ilaç gibi gelir. Aşağıda sizler için hazırladığımız örnek bir planı inceleyebilirsiniz. Bu 30 günlük plan 13 adımdan oluşuyor ve işinize destek olacak bir nitelik taşıyor.

 1. Önünüzdeki 30 gün için ufak bir iş planı oluşturun.

Hedeflediğiniz randevuları, alım satım işlerini, alıcıları, satıcıları ve kapanan satışları listelemekle işe başlayabilirsiniz. Hedeflerinizi beyaz tahtaya yazın ve günlük olarak onları işaretleyin.

 1. Aynı tahta üzerinde 30 günlük potansiyel müşterilerinizi işaretleyin.

Bunu iki kategori şeklinde yapabilirsiniz. Alım yapacak olanlar ve satış yapacak olanlar olarak ayırabileceğiniz isimlerin her birinin yanına takip edeceğiniz bir tarih koyun ve onları elde etmek üzere bu tarihlerde harekete geçin.

 1. Fiyat indirimleriniz üzerine düşünün.

Oluşturulan her liste müşterilere ilk söyleyişte yüksek gelir ve mutlaka bir pazaralık payı olduğunu düşünürler. Siz de bunu önceden bilerek liste fiyatlarınızı hazırlamalısınız. Yani ücretleri gözden geçirme stratejisi belirleyin.

 1. Potansiyel müşteri kazanmak için çalışın.

Kendinize haftada 25 müşteriye ulaşma hedefi koyun. Bunun için haftanın 5 günü boyunca her sabah saat 9'da çalışmaya başlayın. Unutmayın ki haftalık 25 müşteri sizin minimum hedefiniz olacaktır. Bu sizin günlük olarak 2 ya da 3 saatinizi alacaktır. Her gün bunu aksatmadan yapmaya devam edin. Asla bahane bulmayın.

 1. Bir önceki geceden incelemelerinizi hazırlayın.

Sabah işe başlangıç vaktinizi boşa harcamayın. En verimli olacağınız saatler sabah saatleridir. O nedenle önceki geceden yapacaklarınızı hazır edin ve sabah ilk işiniz hazır bulunan listenizi uygulamaya geçirmek olsun.

 1. Geçmiş müşterilerinize tekrar ulaşın.

Haftanın 5 günü boyunca her gün en az 5 tane eski müşterinize ulaşın. Bu sayı iş yaptığınız müşteri sayısına göre daha yüksek olabilir. Onlara ulaştığınızda mutlaka vermiş olduğunuz hizmete dair referans bilgisi isteyin.

 1. Zamanını aşırı derecede sömüren alıcıları elimine edin.

Gerçekçi olmayan alıcılar ile iş yapmaktan sakının. Özellikle ilk defa alıcı olacakları listenize dahil etmeye gayret edin.

 1. Sahibinden satılık olan veya terk edilmiş evleri ziyaret edin.

Hizmet verdiğiniz sektördeki sahibinden satılık olan veya terk edilmiş en az 5 tane evi ziyaret ederek bu evlere kartvizitinizi yerleştirin ve sizi aramalarını belirten bir not bırakın. Yeni müşteriler kazanmanın bir yolu da budur.

 1. Kesinlikle sorumluluk sahibi olun.

İşinizde birisinin her gün düzenli sorumluluk sahibi olması ve istatistik çıkarması gerekir. Bu nedenle inceleme rakamlarını ve haftanın 5 günü boyunca satış sonuçlarını, sorumluluk sahibi bir partnere veya gayrimenkul koçuna rapor edin.

 1. Prova yapın ve kendinizi geliştirin.

Haftanın en az 3 günü, 30 dakikanızı pratiğe ve rol yapmaya ayırın. Eğer düzenli bir şekilde pratik veya prova yapmazsanız, kendinizi geliştiremezsiniz. Örneğin spesifik müşteri diyalogları durumlarını zihninizde canlandırın ve bunlar karşısında nasıl davranacağınızı kendi kendinize rol yaparak oynayın.

 1. Kişisel hedeflerinizi gözden geçirin.

Her sabah işinize başlamadan evvel hedeflediğiniz kişisel amaçları tekrardan tasdikleyin. Bu hedefleri her yeni güne başlarken yazmanız da tercih edilebilir.

 1. Yüksek enerjinizi koruyun.

Sağlıklı beslenin, uykunuzu yeteri kadar alın ve haftanın beş günü egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Ayrıca her gün erken ve aynı saatte kalkmaya da özen gösterin.

 1. Günlük olarak zihninizi güçlendirin.

Zihinsel ve duygusal dayanıklılığınızı arttırmak üzerine yoğunlaşın. Kitaplar, gazeteler ve radyo programları ile kendinize yeni ufuklar açmayı ve düşünmeyi ihmal etmeyin. Örneğin arabanızda giderken radyo dinlemek yerine, motive edici konuşmaları içeren bir CD'yi dinlemeyi tercih edebilirsiniz.

Sonuç

Bu plan basit gibi görünür ancak uygulaması o kadar da kolay değildir. Hazırladığınız bu plana günü gününe uymanız ve belirlediğiniz sayıları günlük olarak gerçekleştirmeniz sizin için büyük önem taşır. Planınızda yazacağınız sayılardan daha azına hiçbir zaman rağbet etmeyin. Yazacağınız rakamlar her zaman minimum sayıları temsil etsin.

Düzeltme: "Kendinize günlük 25 müşteriye ulaşma hedefi koyun." cümlesinde ufak bir yazım hatası yaptık :) haftalık 25 müşteri olarak düzeltilmiştir.   

DİĞER HABER
04 Eylül 2016