“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlak Danışmanlarının Güvenliğini Arttıracak Yeni Uygulama

Birçok iş sektöründe olduğu gibi emlak sektöründe de belli başlı tehlikeler bulunuyor. Bunların arasında yer alan emlak danışmanı güvenliği ise farklı açılardan bakıldığında aslında asla hafife alınmaması gereken bir konu olarak görülebilir.

Evet, kişi kendini güvene alacak şekilde hareket edebilir ya da kendi güvenliğini farklı yönlerden sağlayabilir ancak bilinmeyen bir müşteri ile yüz yüze görüşme yaparken kişisel güvenlik ne olacak?

Emlak danışmanları açısından mükemmel bir uygulama geliyor

Forewarn adındaki yeni uygulama, emlak danışmanlarının güvenliğini arttıracak özelliklere sahip. Özellikle tanımadığınız bir müşteri ile görüşmeden önce daha fazla önlem almanızı destekleyen uygulama, Cogint tarafından geliştirildi. Önümüzdeki günlerde yayımlanması beklenen bu uygulamanın güvenlik açısından emlak danışmanlarına epey yardımı olacağı düşünülüyor.

Akıllı telefonlar üzerinden kullanılabileceği belirtilen uygulamanın mantığı aslında basit; müşterinin telefon numarasını girilmesi uygulamayı kullanmak için yeterli. Müşterinin herhangi bir suça karışıp karışmadığını gösteren uygulama, arka planda güvenlik önlemleri alınmasını sağlıyor. Üstelik suç raporunun yanı sıra finansman açısından da belirli bilgiler edinilen bir rapor oluşturuyor.

Tabi bu uygulamanın sadece önlem amaçlı ve ekstra bir güvenlik aracı olarak görülmesi gerektiğini belirtelim zira hizmetin tam anlamıyla finansman ya da adli suç raporu sunmasını beklemek yanlış. Ayrıca uygulamayı kullanmak isteyen emlak danışmanının bulunduğu eyalette mülk satma iznine sahip olması gerekiyor; yani lisanslı bir danışman olmak önemli.

Ülkemizde böyle bir uygulamaya gerek var mı?

Asıl konu şu ki Türkiye’de de böyle bir uygulamaya (hiç olmadığı kadar) ihtiyaç var. Sonuç olarak “blind meeting” olarak adlandırılan, karşı tarafla henüz tanışıklığın olmadığı ilk buluşmalarda müşteri hakkında daha fazla bilgi edinmek kişisel güvenlik için önemli. Her ne kadar emlak danışmanı kendi çapında çeşitli önlemler alabiliyor olsa da karşı tarafın tam anlamıyla tanınması ne yazık ki mümkün değil. İlk buluşma sonrası belirli bir izlenim yaratan müşterinin tehlike arz edip etmediğini ise az çok böyle bir uygulama üzerinden görmek mümkün olabilir. 

DİĞER HABER
20 Ekim 2017