"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Destekli Dijital Para Birimi Geliyor: BrickCoin

Eğer bir mağarada yaşamıyorsanız, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri ile ilgili haberleri mutlaka duymuşsunuzdur. Bunlara dünyanın ilk gayrimenkul destekli kripto para birimi olan bir yenisi daha katılıyor.

BrickCoin adı verilen bu kripto para birimi, REıT (Gayrimenkul Yatırım Ortakları) tarafından desteklenen bir finansal blockchain platformudur ve emlak destekli dijital para birimi hayali ile ortaya çıkmıştır. Hedef, kişilerin gerçek zenginliğini itibarî paranın enflasyonist etkilerinden korumayı amaçlayan finansal platform olarak destek vermektir.

BrickCoin’in Temel Unsurları

  • BrickCoin, geleneksel para birimi veya dijital para birimi ile satın alınan bir birimdir.
  • Borçtan arınmış gayrimenkulün bir kısmına yapılan yatırımları temsil eder ve bu pazarda rol oynamanın tek fırsatıdır.
  • Gayrimenkul, çok güvenli, yüksek değerli ve borçsuz yatırım ortaklarının parçası olarak tutulur. BrickCoin’ler mobil bir dijital cüzdanda saklanır. Tüm işlemler, blockchain teknolojisi sayesinde tamamen yönetilebilir ve doğrulanabilir ve izlenebilir.
  • BrickCoin’ler anında itibarî para birimlerine dönüştürülebilir.

En Büyük Düşman: Enflasyon

BrickCoin, yardımsever bir girişimci olan Lucas Cervigni tarafından kuruldu. Kendisi bu girişiminin sebebini şöyle açıklıyor:

Enflasyon seviyeleri dünya genelinde yükseliyor, reel gelir ve tasarruf oranlarıyla çiğneniyor. Dünyanın sıradan insanların paralarını enflasyona karşı korumaya ve bunu yaparken de daha iyi, daha güvenli ve daha kolay bir yönteme ihtiyacı var.

Enflasyondan en çok etkilenen grup, dünya nüfusunun üçte birini oluşturan ve banka hesabı olmayan kişilerdir. Bunlar daha çok Asya, Latin Amerika ve Afrika’dırlar. Bu bölgelerde enflasyon seviyeleri öngörülemez ve itibarî para birimi enflasyonu takip edemez. Bu durum, ülkelerin kendi para birimlerinin kullanım değerinin kaybı ile sonuçlanır.

Bununla birlikte Cervigni itibarî paranın belirsizliğinin sadece banka hesabı olmayan kişiler için değil diğerleri için de sorun olduğunu ifade ediyor:

Tasarruf hesapları ve sabit getirili faiz hesapları enflasyondan etkilenmez ve düşük faiz seviyelerine sıkışmıştır. Koruma fonları gibi karmaşık yatırım ürünleri, genellikle yüksek servetli bireyler tarafından kullanılabilir ve büyük miktarda başlangıç yatırımları gerektirir. Hazır likidite sağlamaz ve iflasa karşı savunmasızdır.

Çözüm

Cervigni’nin bu duruma çözümü, geçerli itibarî para birimi sisteminin zayıflıklarının yerini alacak varlık tabanlı bir kripto para birimi oluşturmaktır. Bu yöntem, bir emlak yatırımının güvenliğini, bir kripto para birimi işleminin likiditesi ve performansı ile birleştirir. BrickCoin, tasarrufun ve finansal istikrarın geleceğini temsil eder.

Buna karşılık borçsuz gayrimenkul, eski altın standardında olduğu gibi her zaman gerçek değere sahip olacaktır ve daima var olacaktır. Cervigni, bunu tasarruf sahiplerinin zenginliklerini korumak için ve ayrıca enflasyona dayanıklı, güvenli fakat esnek bir mekanizma yaratmak için kullanmayı planlıyor.

BrickCoin’in yatırım ortakları destekli paralarının, itibarî para biriminin sadece değer kazanarak büyümekle kalmayıp aynı zamanda daha fazla kişinin kullanılabilir tasarruflarını arttırmasına yardımcı olacağı düşünülüyor. Böylece küresel ekonomiler destek bulacak.

DİĞER HABER
16 Haziran 2017