"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Ekibinizi Eğitebiliyor musunuz?

Emlak işi yürüten herhangi biri, başarmak istedikleri öncelikli hedefinin kârını arttırmak olduğunu bilir. Her yıl emlak ekipleri, kendilerine yıllık hedefler belirler ve çoğu zaman geçen yıla ait aldıkları neticenin daha üstüne çıkmaya çalışırlar. Bu hedefe ulaşmanız için yapılabilecek pek çok yol vardır ama en kolay yolu ekibinizin verimliliğini arttırmanızdır.

Ekip üyelerinizi desteklemek için müşteri kazanma stratejilerine daha yakından bakabilirsiniz. Ayrıca hangi teknolojinin işlerinizi daha basitleştireceği üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Ama bu hengamede unutulan bir şey daha vardır ki o da eğitimdir. Eğitim, genellikle yeni bir işe başlarken veya yeni bir beceri edinirken öğrenilen bir kerelik bir olay gibi görülür. Ancak öğrenmek her insan için ömür boyu süren bir devinimdir.

Birçok emlak ofisi sahibi, eğer ekip üyelerinin kullanabilecekleri teknolojiyi onlara sunuyorsa, işinin bununla bitmiş olacağını düşünür. Oysa eğitim, onlara araçları verip “nasıl kullanabileceğinize bakın” demekle olmuyor. Onlar için düşünmelisiniz.

Gayrimenkul iş dünyasında taktikler değişiyor. Yeni özellikler geliyor ve bu duruma herkes ayak uyduramıyor. Bu nedenle bir emlak ekibinin eğitimi için en yaklaşık şöyle olmalıdır: İstediğiniz nihai hedefi görselleştirin ve eğitim için güçlü, uygulanabilir hedefler belirleyin. Azim; verimlilik ve daha fazla kâr için en uzun etkili silahtır.

Biraz çaba ve düşünce ile eğitiminizin içeriğini ve etkinliğini büyük ölçüde arttırabilirsiniz. Daha iyi eğitim ile öğrenme yolculuğunda emlak ekibinize yardımcı olmak için birkaç ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Akıllı Öğrenme Hedefleri Oluşturun

Konusu ne olursa olsun, herhangi bir eğitimde akıllı öğrenme hedefleri oluşturmanız gerekir. Bu hedefler, ekip üyelerinize öğrenecekleri şeyleri tam olarak sunar ve eğitimi tamamladıktan sonra ne yapacaklarını bilmelerini sağlar.

Gerçekten mükemmel olan öğrenme hedefleri oluşturabilmek için şu kuralları takip ettiğinizden emin olun:

  • Özel
  • Ölçülebilir
  • Ulaşılabilir
  • Alâkalı
  • Zamana bağlı

Gerçekleştirdiğinizde sonradan onu ölçebileceğiniz eylem fiillerini kullandığınızdan emin olun. Daha fazla bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Eğitimlerinizi Hafif ve Eğlenceli Hale Getirin

İnsan beyni, ihtiyaç duyduğumuz bilgileri almaya ve gerisini atmaya programlanmıştır. Ekip üyelerinize bir kerede çok fazla öğrenecek şey sunarsanız, daha sonra bunları pekiştirmekte zorlanabilirler.

O zaman onların esas olarak öğrenmek zorunda oldukları şeye odaklanın. Esas olanı onlara aktardıktan sonra geri kalan kısmı “bunu da bilirseniz hoş olur” şeklinde nitelendirerek yansıtın. Bu kısım az miktarda olmalıdır. Örneğin bu kısmı bir okuma kitabı olarak veya bir broşür olarak onlara sunabilirsiniz.

Eğer onlara hedeflenen noktaya gidebilmeleri için bir liste sunuyorsanız, bu listeye kendilerinin de eklemeler yapabilmelerine izin verin. Bunu planlarken kendinize karşı düşürt olun. “Bu, benim dikkatimi çeker miydi?” sorusunu kendinize sorun. Onların karşısına sıkıcı eğitimler koymayın. Eğlendikleri zaman bilgiler kafalarına daha iyi kazınacaktır.

Dağıtım Materyallerinden Yararlanın

Yeni ekip üyeleri yetiştirirken bunu bir anda yapamazsınız. Çoğu zaman kolayca unutacakları bir şeyler olacaktır. Eğitim aldıktan sonra da sorular sormaya devam edeler. Bu yüzden yardımcı kaynaklar ve materyaller kullanabilirsiniz. Okumalar, deneyimler ve buna benzer materyalleri onlara sunarsanız, size daha az geri dönüş yapmak durumunda kalırlar.

Sonuçlarınızı Değerlendirin

Eğitim döneminden sonra aldığınız sonuçları ölçmeniz çok önemlidir. Hedefleriniz ile ekip üyelerinizin eğitiminden sonra aldığınız sonuçları karşılaştırın. Bunun için her ekip üyenizden günlük tutmalarını ve yaptıkları işleri kaydetmelerini isteyebilirsiniz. Bu, işinizi kolaylaştıracaktır.

Özetlemek gerekirse ekibinizin eğitiminde şu aşamalardan geçmelisiniz:

1. Aşama: Reaksiyon – Dikkatlerini çekti mi?

2. Aşama: Öğrenme – Öğrenebildiler mi?

3. Aşama: Davranış – Kullanabildiler mi?

4. Aşama: Sonuçlar – Sonuçlar durumu etkiledi mi?

DİĞER HABER
30 Ocak 2019