"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Firmanıza Yeni ve Dinamik Bir Yüz Kazandırmak İçin İpuçları

Bundan beş yıl önce emlak sektöründe en önemli sorunlardan biri emlak ekiplerine katılacak kaliteli genç yeteneklerin bulunamamasıydı. Günümüzde Y kuşağının öne çıkması ile birlikte bu sorunun biraz değişmeye başladığını söyleyebiliriz. Ancak sorunun hâlâ devam ettiği kesin.

Emlak firması olarak çalışanlarınıza yüksek komisyon oranları sunuyor olmanız, kaliteli personellerin sizi tercih etmesi için etkili bir unsur olabilir. Ancak en iyi performansı gösterme potansiyeli olan personellerin sizi tercih etmesi çok daha önemlidir. Peki, kaliteli emlak personelini kendinize çekmek için onlara ne gibi şeyler sunmalısınız?

Her şey, doğru dijital emlak sistemlerinin sunulması ile başlıyor.

Eğer emlak firmanızda daha çok sayıda Y kuşağından kişiler ile çalışmak istiyorsanız, onların hayatlarının önemli bir bölümünü kapsayan özellikler üzerine kendinizi geliştirmeniz gerekir. Örneğin sosyal medya bunlardan biridir. Firma olarak sosyal medyadaki dijital varlığınızı iyi hale getirirseniz, bu durum işe alacağınız yetenekli personelleri etkilemeniz için önemli bir sebep olacaktır.

Şüphesiz ki bu sizin için çok zaman alabilir ancak günümüzde hâlâ dijital varlığı sıfır olan emlak firmalarının kendilerini geliştiremeyeceklerini ve Y kuşağı personelleri tarafından tercih edilmeyeceğini unutmamalısınız. Uygulamaya LinkedIn ve Monster gibi iş arama sitelerine giriş yaparak başlayabilirsiniz. Bu gibi platformlardan firmanız için ihtiyacınız olan uygun emlakçılara ulaşabilirsiniz. Ancak sadece bir profil oluşturmanız yeterli olmaz. Aynı zamanda çalışacak bir emlak firması arayanların arama motorlarında yaptıkları aramaları takip ederek onlara uygun içerikler ile profilinizi donatmanız gerekir. Bunu, web sitenizin Google arama sonuçlarının birinci sayfasında çıkması için çabalamak gibi görebilirsiniz. Aynı şeyi LinkedIn profilinizde de uygulayabilirsiniz.

Emlakçılık kültürünüzü online emlak markanız ile birlikte sergilemelisiniz.

Sizce Google çalışanları neden şirketleri ile çalışmaktan son derece memnunlar? Bu sorunun cevabı için çok sayıda sebep sayılır ama aslında basit bir nedeni vardır. Şirket yöneticileri, çalışanlarını günlük olarak başarıya ulaştıracak yerleşik sistemlere ve bir çalışma kültürüne sahipler.

Eğer emlak firmanızda bir çalışma kültürü oluşturur ve bu kültüre uyum sağlamak için gereken özellikleri açıkça belirtirseniz, yaratıcı ve başarılı emlak personelleri tarafından mutlaka fark edilirsiniz. Bunun için personelinizin sahip olması gereken nitelikleri tanımlayın. Şirketinizin hedeflerini ve misyonunu açıklayın.

Şirketinizin hedeflediği en üst nokta nedir? Hedeflere ulaşmak için izlediğiniz yolda nasıl bir bakış açısına sahipsiniz? Piyasadaki rakip firmalardan ayrılmak için ve personelinize bu konuda kolaylık sağlamak için ne gibi destek sistemlerine sahipsiniz? Tüm bu soruların cevabını açıkça sunun ve onlardan ne beklediğinizi de net şekilde belirtin.

Diğer firmaların onlara sunamayacağı teşvik edici özellikler sunmalısınız.

Gayrimenkul markanızı rakiplerinizden nasıl ayırt edeceğinizi öğrenmenin en iyi yolu, hangi firmaların neler sunduğunu öğrenmek ve onların sunduklarından daha farklılaşmanızı sağlayacak bonus teşvikler hazırlamaktır. Örneğin satış ekibinize alacağınız bir emlak çalışanına özel web sitesi sunmak, ofis ücretlerinin düşürülmesine yardımcı olmak, farklı dijital pazarlama araçlarını sunmak gibi farklı teşvikler verebilirsiniz. Çalışanlarınıza sunacağınız bu tip bonuslar, diğer firmalar arasında tercih edilmeniz için önemli bir sebep olacaktır.

DİĞER HABER
20 Eylül 2022