"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ne satıyorsun?
08-08-2023
Emlak Franchise Firmalarının Geleceği Robotların Dostluğuna Bağlı

Teknolojik gelişmeler vasıtasıyla yalnızca müşteri taleplerini değil gayrimenkul danışmanlarının çalışma tarzını da değiştirmektedir. Teknolojiden daha fazla istifade eden yeni nesil danışmanlar giderek daha esnek, verimli ve düşük maliyetli bir çalışma sistemi oluşturmaktalar. Alıcının zihninde ne uyandırdığı şüpheli olan marka itibarı haricinde franchise maliyetine ve dar kalıplarına katlanmanın ona nasıl bir fayda sunacağını sorgulayan bu danışman jenerasyonu gayrimenkul danışmanlığındaki franchise sistemini temellerinden çatırdatmaya başladı.

Peki franchise şirketlerin yeniden pazara dönmesi ve danışmanların güvenini kazanarak onları birlikte çalışmaya ikna etmesi mümkün olabilir mi? Veri odaklı teknolojilerin geliştirilmesi küçük çaplı işletmeler için tek başına mümkün olamamaktadır. Hem büyük kapasiteli verilerin toplanarak depolanması hem de işlenmesi ve analizi için ihtiyaç duyulan ilk yatırım büyüklüğüne ve iş kapasitesine sahip olmayan küçük danışmanlar belki de kendilerine teknoloji odaklı inovatif çözümler sunan, veri odaklı iş akışı oluşturarak yol gösteren ve verimliliğini arttıran bir franchise ile çalışmayı bu sayede tercih edebileceklerdir.

Kişiselleştirilmiş, bağlantı kurulabilen, müşterilerin güncel taleplerini bilerek ihtiyaçları doğrultusunda hedef kitleye etkin pazarlama imkanı sunabilecek kapsamlı veri sistemlerine sahip olabilmek bir danışmanın etkinliğini ve gelirlerini arttıracak, maliyetlerini ise ciddi şekilde düşürecektir. Kendimizi bu sistemi dizayn etmiş bir franchise şirketinin 2023 yılında hayal edelim.

Tolga, kendisine para kazandırmayan sözde marka itibarından başka vaadi olmayan X franchise şirketinden bıkmıştır ve ayrılmak, oraya yapacağı ödemeleri reklam/pazarlamaya aktarmak istemektedir. Ancak X franchise şirketi ona yapay zeka ve veri tabanlı iş akışına dayalı yeni danışman destekleyici bilgisayar yazılımını tanıtarak denemesini ister.

Hey dostum kaç elim var benim :) 

Robot Gayrimenkul Danışman Asistanı (RGDA) Tolga’yı uyandırır ve ona sabah sporu ve kahvaltısını yaptığı esnada günlük programını okuyarak hatırlatır. Bugün görüşme yapacağı kişiler ile ilgili detaylıca bilgi verir ve o görüşmeler için motivasyonunu ve hazırlığını tazeleyerek başarılı geçmesini sağlar.

Kahvaltının bitiminde ilk görüşme yapılacak kişi olan Nalan’ın ilgilenebileceği muhtemel mülkler tespit edilir ve bu konuda liste hazırlanarak Nalan’a sunulacak video görseller otomatik oluşturulur. Nalan’ın ilgilendiği mülk ile ilgili sisteme bir kaydı açılabilir ve kendisine açılacak kullanıcı kaydı ve tanınacak yetki ile birlikte Nalan artık eve kendisine tanınmış şifreyi tuşlayarak danışmanın eşlik etmesine gerek kalmaksızın girebilecek. Hatta bu tarz kimlik doğrulamalı bir sistemi kullanarak ev satın alması onun kredi notunu mortgage değerlendirilmesi esnasında yükseltebilir bile.

Ayrıca Nalan evi kimden alırsa alsın kimlik doğrulama sistemine takılacağı için mutlaka size komisyonunu ödemek zorunda kalacak, hizmetiniz zayi olmayacaktır.

Tolga, her sabah müşterileri ile telefon görüşmesi gerçekleştirir. RGDA bu görüşmeleri ile ilgili notlar alır, takvimler ve sonradan hatırlatılacak görevler hazırlayarak işlerin aksamasını ve verilen sözlerin tutulmasını sağlar.

Tolga, sosyal medyada hedef kitlesine hitap edebilecek özelleştirilmiş videolar hazırlamak için saatler harcıyor ve telefon görüşmeleri bittikten sonra buna konsantre oluyordu. RGDA sistemi ona bu konuda büyük kolaylık sağlayarak kişiselleştirilmiş, hedef kitleye özel videolar hazırlayarak sosyal medyada paylaşmasını sağlıyor.

RGDA, e-posta bültenlerine videolarını eklediği gibi bu videolarda Sanal Gerçeklik ve 3D Sanal Tur linklerini paylaşarak tıklanma oranını arttırmaya ve müşterinin dikkatini çekmeye çalışır.

Hayır! Hayır! Ben yalan söyleyemem :)

Tolga, ev gösterimlerine gidecek. Aslında sanal turlar ve yetkilendirilmiş kullanıcıların Tolga olmadan da evi gezmelerini sağlayan sistemler olsa da o yine de müşterisine eşlik etmek istemektedir. Müşteri eve girdiği an RGDA tarafından SMS ile bilgilendirilerek aslında nasıl bir profesyonel çalışma sistemi ve güvenlik ağı ile karşı karşıya kaldığını anlayacaktır.

Evini satmak isteyen bir müşterinin ev konum ve özellik bilgileri ile ilgili bir veri taraması yapıldığında bir kaç aydır franchise ağı içerisinde bu tarz bir ev arayan müşterinin hızlıca bilgilerine ulaşabiliyor ve sadece 2 gün sürecek sıcak bir satış yapabiliyor. Tolga’nın gelirlerini arttıran, iş yükünü azaltan ve verimliliğini yükselten yapay zeka ve veri tabanlı asistan sistemi, franchise sistemi içerisinde kalmasının artık yegane sebebi haline geldi. Ödediği her kuruşu hakettiğine ve mesleğinden keyif almaya başladığına ikna olan Tolga’nın öğrenebilen yapay zeka sistemi ile satış tekniklerini geliştirmesi kaçınılmaz bir hâl aldı.

Aynı zamanda müşterilere ekstra hizmet seçenekleri sunarak kapsamlı bir danışmanlık süreci vaad eden bu yapı sayesinde yalnızca komisyonlara bağlı kalmaksızın belli tutarları olan örneğin banka süreç danışmanlığı, taşınma, temizlik, tadilat gibi konularda tecrübeniz ve bağlantılarınızı kullanarak ilave hizmetler de sunulabilir hale geldi.  

Bu sistem gerçekten ne zaman üretilir bunu bilemiyoruz ancak danışmanların karşısına bu tarz bir veri tabanlı yapay zeka asistanı ile çıkmadıkları müddetçe tüm franchise şirketleri için gidişat yok olmaktır.

Makalemizi Isaac Asimov'un geçmişten geleceği öngören üç robot kanunu ile bitirelim :)

Üç Robot Kanunu

1. Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
2. Robotlar, Birinci Kanun’la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
3. Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun’la çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.

DİĞER HABER
26 Şubat 2019