“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlak Girişimlerinin En Başarılı Aynı Zamanda  En Başarısız Girişimi WeWork Halka Arzını Kutluyor

WeWork'ün halka açık bir şirket olma girişiminin olağanüstü bir şekilde alevlenmesinden iki yıl sonra, yeni ortak SPAC, yatırımcıların Wework'ün beklentilerine inanacağını umarak Perşembe günü borsada işlem görmeye başladı.

Daha önceki yıllarda girişim, WeWork'un baş döndürücü büyümesi, büyük kayıpları ve kurucu ortağı Adam Neumann'ın endişe verici yönetim tarzı hakkındaki endişelerle çatıştı. Yeniden yapılanmaya giden WeWork, harcamalarını azaltan ve pandemi tarafından altüst olan bir ofis alanı pazarından yararlanmayı uman yeni liderlere sahip. Ancak şirketin dünya çapında 762 lokasyonunda hala yüksek büyüme hedefleri, büyük kayıpları ve birçok boş masası var. Ve WeWork, son iki yılı yalnızca WeWork'ün en büyük hissedarı olan Japon holdingi SoftBank'ın büyük mali desteği sayesinde başardı.

WeWork'un yönetim kurulu başkanı ve kıdemli bir SoftBank yöneticisi olan Marcelo Claure Perşembe günü CNBC ile yaptığı röportajda, "Buraya beklediğimizden farklı bir yoldan geldik ama buradayız" dedi.

WeWork, ilk halka arz yerine, özel amaçlı bir satın alma şirketi SPAC ile birleşerek halka açıldı. Anlaşmadan, yatırım firmaları BlackRock ve Fidelity'nin elindeki hisseleri içeren bir meblağ olan 1,3 milyar dolara kadar yükselmesi bekleniyor. Perşembe günkü hisse senedi fiyatında, WeWork, yatırımcıların 2019'da sömürülmeden önce şirkete verdiği 47 milyar dolarlık değerlemenin bir kısmı olan yaklaşık 9,5 milyar dolar değerindeydi.

SPAC'de BowX adı verilen hisseler bu ay 10 dolar civarında işlem görüyordu. Perşembe günü, yeni WeWork hisseleri - WE - 11,78 dolardan kapandı.

WeWork ofis alanı kiralıyor ve bunu kullanmalarını sağlamak için serbest çalışanlar, yeni kurulan şirketler, girişimler, küçük ve büyük işletmeler dahil olmak üzere müşterilerden aylık veya yıllık üyelik ücreti alıyor. Girişimin iş modeli, insanların konforlu bir çalışma ortamının esnekliğini, yıllarca sürebilen ve başka külfetli koşullara sahip geleneksel bir ofis kiralamasına tercih edebileceği inancına dayanıyor.

DİĞER HABER
22 Ekim 2021