"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İçin Yaratıcı Pazarlama Fikirleri

Gayrimenkul sektöründe başarılı bir pazarlama, enerji ve yaratıcılık ister. Satıcı veya alıcılar olsun, bir gayrimenkul için uygulanan pazarlama stratejisinde hızlı satış yapabilmek için, gereken süreyi, fiyatı ve piyasa analiz bilgilerini belirlemelisiniz.

Gayrimenkul  pazarlama kampanyasının başarıya ulaşması için, uygun bir hedef kitleye pazarlama kampanyası hazırlamalı ve bu kitleye ulaşmak için sosyal ağların kullanılması faydalı olur.

Ekibiniz ile yapacağınız pazarlama ve tanıtım faaliyetleri için görüş alışverişinde bulunun. Toplantılarınızın ana konularından birini yaratıcı pazarlama faaliyetleri üzerinde yoğunlaştırın. Yaratıcı pazarlama toplantınıza tüm ekip arkadaşlarınız hazırlıklı gelmeli. Göreceksiniz hem keyifli hem de inanılmaz fikirlerin ortaya çıkacağı bu toplantılar hızlı ve etkili sonuçlar almanızı sağlayacak.

İnternet Seçenekleri

Emlak ilan siteleri pazarlamanızı kolaylaştıracak ilk adımdır. Ülkemizde sektörü ayakta tutan ve emlak sektörüne yön veren ziyaretçi trafiği milyonları bulan emlak ilan siteleri var. Potansiyel müşterilere kolay ulaşmanızı sağlayacak emlak sitelerine verilen ilanlar, pazarlama sürecinde maksimum etkiyi elde etmenize yardımcı olur. 

Kendi firmanıza ait emlak sitesine mutlaka sahip olmalısınız. Çekici bir web sayfa tasarımı, alan adınızın kolay ve akılda kalıcı olması, ayrıntılı ve emlak özelliklerini ön plana çıkaran fotoğrafların sitenizde yayınlanması çok önemli. Satışa sunduğunuz gayrimenkulün özellikleri hakkında iyi ipuçları vermelisiniz.

Hatırlatıcılar

Firmanız için hazırlayacağınız hediyelik listesi oluşturmalısınız. Promosyon şirketlerine yaptıracağınız özel ögeler firmanızı veya emlak ofisinizi her zaman hatırlanır yapar. Mıknatıslar, saatler, kalem ve not kağıtları, şemsiyeler, şık dekoratif çantalar, ajandalar hatta ofisler için koltuk yastıkları yaptırmanız firmanızın pazarlama çalışmalarına büyük katkı sağlar.

Sponsorluk

Bölgenizde yapılacak etkinlikleri takip edin. Firmanızın pazarlama bütçesiyle orantılı, uygun olan bir etkinlik seçerek  kaynak ayırın. İlla büyük bütçe gerektirecek etkinliklerde yer almanız gerekmiyor sponsorluk için. Çocuklar için yapılan gösterilerde, bölgenizde yapılacak festivallerde yer alarak tanıtımınızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Çevre

Çevresel faktör emlakçılık sektöründe çok önemli. Eski müşterilerinize ve yakın dostlarınıza vereceğiniz yemek ziyafeti ile, etkili bir pazarlama oluşturursunuz. Yirmi kişilik bir liste yapın. Bu listede mutlaka yakın dostlarınızın ve iş çevrenizin yanında, eski müşterilerinizde olmalı. Yemeğin maliyetini pazarlama bütçenizden karşılayın. Firmanıza geri dönüşümler bu yemek ziyafetinden sonra daha somut olacaktır. Firmanıza ait promosyonları yemeğinize katılan misafirlerinize mutlaka dağıtın.

DİĞER HABER
11 Aralık 2012