"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İmparatoriçesi Barbara Corcoran'dan Altın Değerinde Öğütler

Mesleğe yeni başlayan kişiler o meslekte deneyim sahibi duayenleri gördüklerinde onlara mutlaka deneyimleri ve nasıl başarılı oldukları hakkında sorular sormak ister.

Biz de emlak duayeni Barbara Corcoran’ın çeşitli konferans ve konuşmalarında emlak piyasasına yeni başlayanlar için verdiği öğütlerini sizler için derledik.

Barbara Corcoran, ilk gayrimenkul firmasını 20 yaşında kurmuş ve onu New York şehrinin en başarılı şirketlerinden biri haline getirerek 66 milyon dolara satmıştır. Bugün ABC’nin 5 milyar yatırım bütçeli önemli programı Shark Tank’ta yatırım uzmanı olarak görev alıyor.  Corcoran aynı zamanda çeşitli programlara gayrimenkul uzmanı olarak katılmakta ve köşe yazarlığı yapıyor.

Şu an kariyerinin doruklarında olan Barbara Corcoran’ın mesleğe yeni başlayanlar için tavsiyeleri şunlar;  

Akıllı Olun

Corcoran, başarı olmak için zeki olmaya gerek olmadığını ancak mutlaka akıllı davranmak gerektiğini söylüyor. IQ’nuzun yüksek olmasındansa vizyonunuzun bulunmasının ve güçlü sosyal yetenekleriniz olmasının daha önemli olduğu üzerinde duruyor. 

Hata Yapmaktan Korkmayın

Tüm başarısına rağmen ünlü emlak brokerı Barbara Corcoran, başarısızlığa hiç de yabancı değil. Barbara Corcoran, henüz 23 yaşına ulaşmadan 20’den fazla iş değiştirmiş. Bu nedenle başarı ve başarısızlığın birbiriyle kesin olarak bağlantılı olduğunu düşünüyor.  Corcoran’a göre mesleğe yeni başlayanların başarılı olmak için sahip olmaları gereken en önemli özellik, başarısızlığı idare etme konusunda iyi olmalarıdır. Ona göre başarının anahtarı reddedilmeyi kabullenmekte iyi olmak, sonra tekrar reddedilmek ve daha fazla reddedilmektir.

Olaylara Farklı Açılardan Bakın

Olaylara herkesten farklı bakmanın sizi farklı kılacağı üzerinde duran Corcoran, akıllıca tasarlanmış farklılığın sizi başarıya götüreceğini söylüyor. Kendinizi gösterebilmeniz için mutlaka rakiplerinizden farklılaşmanız gerektiğine değiniyor.

Algı Gerçekliği Yaratır

Emlak piyasasında başarılı olmak istiyorsanız daha büyük, daha iyi ve daha güçlü görünmelisiniz”, diyen Corcoran “Eğer iyi görünüyorsanız muhtemelen iyisinizdir” diye de ekliyor. Algıyı yönetmenin önemi üzerinde duran Corcoran insanların sizin hakkınızdaki fikirlerini sizin yönetmeniz gerektiğinin altını çiziyor.

Cesur Olun ve Avantajları Yakalayın

Sizi kalabalıklardan ayıracak ve rekabette öne çıkaracak olan avantajları yakalamanız gerektiği üzerinde duran Corcoran,  gerekli yerlerde cesur davranmanın sizi başarıya götüreceğine değiniyor.

Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medyanın önemini Corcoran şu sözleri ile vurguluyor;

“Sosyal medyanın etkisini asla küçümsemeyin. İnternet ortamında varlığınızı doğru konumlandırabilirseniz etkisi soğuk telefon konuşmaları ve referanslardan çok daha fazladır. Sosyal medya hem ücretsiz bir reklam hem de ağınızı genişletme imkanı sağlar. Öncelikle bir Facebook hesabı açtırın, Twitter, Instagram ve Pinterest’e linkleyin. Bu mecralarda düzenli olarak emlak piyasası ile ilgili ilgi çekici yazılar, resimler yayınlamaya çalışın. Sayfalarınıza tekrar gelmeleri için okuyucularınıza duymak isteyecekleri içerikler sunmaya çalışın. Bu sayede hem onlara istedikleri içerikleri vermiş olursunuz hem de sizi uzman olarak görmelerini sağlarsınız.“

Niş alanlara Yönelin

Corcoran niş alanlara yönelmenin önemini vurgulayarak şunları söylüyor;

“Emlak piyasında az hizmet verilen niş alanlara yönelmeye çalışın. Örneğin lüks evlere ya da yenileme hizmetleri üzerine eğilebilirsiniz. Deneyiminiz arttıkça her alanda başarı sağlayabilirsiniz ancak başlangıçta niş bir alanda başlamak daha kolay olacaktır.“

Kendinizi Göstermeye Çalışın

İnsanlar sayılara çok önem verirler, değerinizi göstermenin en iyi yolu emlak piyasanız ile ilgili pozitif rakamlardan oluşan bir sektör raporu hazırlamaktır. Şu an piyasadaki ev satış fiyatları, sizin satış fiyatlarınız ve sektördeki rakiplerinizin satış fiyatlarını karşılaştırmalı gösteren bir istatistiği de raporunuza eklerseniz oldukça ilgi çekecektir.

Sizin satışlarınız, piyasanın üzerinde ise bunu sergilemekten çekinmeyin. Raporu gerçek rakamlar ile doldurun bu sizin işinizi doğru yaptığınızın göstergesidir.

Son olarak her zaman kendinizi pazarlamayı unutmayın. Bu tür istatistikleri basınla ve yerel emlak otoriteleri ile de paylaşmaktan çekinmeyin. Böylece basının emlak ile ilgili danışmak istedikleri bir konu olduğunda ya da bu tarz bir istatistiğe ihtiyaç duyması halinde akıllarına ilk siz gelirsiniz. İnsanların akıllarına isminizi yazmak ileride bir emlak profesyoneline ihtiyaç duyduklarında hatırlayacakları ilk kişi siz olacaksınız demektir.

Değişmeyen Tek Şey Değişimdir

Değişmeyen tek şeyin çalışmayan şey olduğunu söyleyen Corcoran, değişime mutlaka ayak uydurulması gerektiği üzerinde duruyor. Emlak profesyonellerinin değişiklikleri takip ederek kısa sürede onlara uyum sağlamalarının önemine değiniyor.

DİĞER HABER
22 Şubat 2016