"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşinde Başarılı Olmanızı Sağlayan Oyun Planı: Kişisel Hedefleri Ayarlamak

Bu sektör sağlam ve rekabete dayanan bir iklime sahip olmasına rağmen, bazı danışmanlar bu sektörün içerisinde gerçekten çok başarılı ve çok sağlıklı işlere imza atabiliyor. Bu danışmanlar, aldığı sonuçlardan son derece mutlu oluyorlar, çünkü genelde odaklanmayı ve disiplinli olmayı başarıyorlar. İşlerini yaparken kendilerine bir hedef koyuyorlar ve piyasayı kazanmaları gerektiğinin farkında oluyorlar.

Diğer bir deyişle başarılı emlak profesyonelleri, tek strateji üzerine yoğunlaşıyorlar. Peki, sizin bir stratejiniz var mı? Bu soruyu cevaplandırmaya kişisel hedeflerinizi düşünerek başlayabilirsiniz. İster sektöre yeni girmiş olun, ister bölgenizde yüzlerce satış yapmış deneyimli biri olun, aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar, işinizin temellerini oluşturacaktır.

Gelin bunları inceleyelim:

 • Konut gayrimenkul satışlarından elde etmek istediğiniz başarı nedir?
 • İşinizde bir inşaya yatırım yapmak için ne kadar zaman ve ne kadar çaba sarf etmeniz gerekir?
 • Ne kadar risk almaya hazırsınız?
 • Ulaşmak istediğiniz satış seviyesi nedir ve ne kadar zaman içerisinde bu hedefe ulaşmak istiyorsunuz?
 • Çalışma şekli olarak ne tür bir yöntemi tercih ediyorsunuz? Bireysel uygulamalar şeklinde mi yoksa büyük bir ekip veya çalışma grubu ile birlikte mi?
 • Odaklanmak istediğiniz piyasa veya niş alanı nedir?
 • Kişisel, ticari çıkarlarınız ile iş stilinizi en iyi yansıtacak emlak firması tanımı nedir?

Herhangi bir iş alanında olduğu gibi, sizin de iş planınızı detaylandırmaya ihtiyacınız vardır. Planınızı, bu sorulara vereceğiniz cevaplar ile daha iyi geliştirebilirsiniz. İş planınızı detaylandırırken aynı zamanda firmanızın ne tür bir emlak firması olduğunu da belirlemeniz gerekir. Yukarıda sıralamış olduğumuz sorulara vereceğiniz cevaplar, sizin stratejinizin en temel noktalarını oluşturacağını unutmayın. Dolayısıyla nasıl bir firma olduğunuzu tanımlamanız için de bu sorular etkili olacaktır.

Bazı soruları cevaplandırmakta zorlanıyorsanız, bu durumda saygı duyduğunuz iş profesyonellerinden geri bildirim ve fikir almayı deneyebilirsiniz. Özellikle bu sektöre yeni girenlerdenseniz, deneyimli gayrimenkul profesyonellerinden farklı bakış açıları ve fikirler edinmeniz çok önemli olabilir. Bu konuda emlakbroker.com’da yayımladığımız farklı profesyonellerden tüyolar verdiğimiz makaleleri de incelemeniz mümkün.

Oyun Planındaki İkinci Adım

Oluşturduğunuz bu oyun planı içerisinde eğer başarılı olma konusunda azimliyseniz, bir sonraki adımınız yöntemler ve sistemler belirlemek olmalıdır. Bu yöntemler ve sistemler şunları içerecektir:

 • Bir müşteri veri tabanı oluşturmak
 • Hedeflediğiniz piyasa alanı içerisinde daha zengin iş yapmanızı sağlayacak yazılı bir pazarlama planı geliştirmek
 • Yatırım yapmanız gereken noktalarda elinizdeki finans kaynaklarınızın ne olduğunu gösterecek bir yazılı bütçe planı oluşturmak
 • İş vaktinizi nasıl, nerede ve ne zaman kullanacağınıza dair bir takvim çizelgesi hazırlamak

Sonuç

Sonuç olarak iş yaşamınızda, çeşitli noktalarda neler hedeflediğinizi gösteren bir oyun planı hazırlamanız çok önemlidir. Zekânıza ve zihninize güvenerek plansız şekilde bir iş yürütmek bir süre sizi idare ettirse de mutlaka günün birinde tıkanmanıza neden olur. Dolayısıyla ister sektöre yeni girmiş olun, ister yıllardır bu işi yapıyor olun, oyun planınızı sizin için hazırladığımız soruları cevaplandırarak ortaya koyun ve stratejilerinizi işin başından belirleyin.

DİĞER HABER
21 Ekim 2022