“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlak İşinizde Yapay Zekada Neler İşe Yarar, Neler Yapılmaz

Bugün Gayrimenkulde Yapay Zeka Nasıl Kullanılıyor ve Aracı Kurumlar Gelecekte Nerelerde Fırsatlar Bulabilirler?

Son zamanlarda yapay zeka (AI) ile ilgili tüm konuşmalarda, bu teknolojinin yeni bir icat olduğunu düşünürdünüz. Bununla birlikte, modern AI'nın (bazen "derin öğrenme" olarak adlandırılır) arkasındaki temel algoritmalar aslında 60'larda icat edildi.

Son birkaç yılda, AI'nın nihayet kullanışlı hale gelmesine yol açan iki şey değişti:

  • Bir Google modelinde, onu kontrol eden 1,6 trilyon (evet 1,600,000,000,000) farklı parametre var - esasen İnternet'teki tüm metinleri kullanarak, öğrenilecek çok büyük miktarda veriye erişim.
  • Tüm bu verileri yeterince hızlı işleyebilen bilgisayarlar

İşte AI'nın gayrimenkulü ileriye doğru nasıl değiştireceğine ve bunu kendi yararınıza kullanmak için neler yapabileceğinize dair bir bakış açısı hazırladık.

Yapay Zekada Oyun Alanını Değiştirmek

Eğer yararlanabiliyorsanız, satışa sunulan ve piyasada satılan evler hakkında çok sayıda veri bulunmaktadır. Ancak bu verileri incelerken TÜİK verilerinde bile dikkatli olmanız gerekir. İlan açıklamaları, bir mülkün yararlarını abartırken zayıflıklarını azaltmak için kasıtlı olarak tasarlanmıştır. Şehir merkezinden sadece birkaç adım ötedeki bir şirin ev harika görünebilir, aslında gürültülü bir caddenin önündedir - Ya da değil.

Yapay Zeka, siz yapamıyorsanız, farkı nasıl söyleyebilir? Cevap, muhtemelen anlamak için fotoğraflara bakmanızdır. Fotoğraflara doğru bakmayı bilirseniz bir ev hakkında çok daha objektif bir okuma yapabilirsiniz. AI'nın da aynısını yapması ve eğitilmemesi için hiçbir neden yok.

Yeterli geçmişe sahip olan AI, bir evin hangi yönlerinin daha fazla potansiyel müşteri oluşturduğunu ve hangi yönlerin daha yüksek bir fiyata sattığını anlamak için mülkün fotoğraflarını incelemek üzere eğitilebilir.

Yapay zekayı evin resimleriyle beslediğinizi ve ardından satış fiyatını %20 oranında artıracak ev tadilatları önerdiğini hayal edin; AI, daha iyi bir mülk açıklaması yazmanıza yardımcı olur; ve ilana eklemek için en iyi fotoğrafları seçer.

AI ile satış sürecini iyileştirmek için neler yapılabileceğinin yüzeyini kısa bir örnekle çizdik.

Brokerler Yapay Zeka Yoluyla Nasıl Rekabet Avantajı Kazanabilir?

Bir emlak ofisi nasıl rekabet avantajı elde edebilir? Muhtemelen daha önce duymuş olduğunuz bir oyun oynayalım: Diyelim ki İstanbul'da yaklaşık 100 danışmana sahip bir emlak ofisisiniz. Muhtemelen, bölgedeki hemen hemen her ev veya apartman satıcısı, danışmanlarınızdan birini doğrudan veya en kötü durumda, bir arkadaş veya tanıdık tarafından etki alanları aracılığıyla tanıyor. AI amaçları için, bunu ilişki verileri olarak konuşalım.

Bireysel bir emlakçı veya küçük bir ekip olarak, etki alanınızla – örneğin Ülker şirketi çalışanlarıyla – ilişki kurmak, iş büyümesi için en etkili stratejilerden biridir.

Ancak bir emlak ofisi olarak daha iyisini yapabilirsiniz. Tüm danışmanlarınızın ilişki verilerini bir araya getirerek rekabet avantajı oluşturabilirsiniz. Bu bir ağ etkisi yaratır. Danışman sayınızı ikiye katlarsanız, ilişki verilerinizin değeri sadece iki katına çıkmaz; "N-kare düzeni" artışı olarak adlandırılan artışta birçok kez artar. Ağ etkisinin doğası budur.

Peki bu rekabet avantajıyla ne yapabilirsiniz? İşte size basit bir örnek: Web sitenize bir müşteri adayının geldiğini hayal edin. Normalde İnternet'teki potansiyel müşterilerin yalnızca %2-3'ü dönüştürülür. Ancak, potansiyel müşteriyle en güçlü kişisel ilişkiye sahip danışmanlarınızdan birine bu müşteri adaylarını yönlendirmek için AI kullanabilirseniz, dönüşüm oranınızı 5 kat artırabilirsiniz, çünkü hala güçlü bir güvenilir kişisel ilişkinin yerini alacak bir şey yoktur. Peki, dönüşümdeki bu 5 katlık iyileştirmenin size maliyeti nedir? Sıfır.

Tabii ki, tüm bunların, danışmanlarınızın veya onların alanlarının kişisel gizliliğinden ödün vermeden rekabet avantajınızı oluşturacak şekilde yapılması gerekir. Bununla birlikte, ilişki kurma benzersiz rekabet avantajınızdır ve AI kesinlikle size bu konuda yardımcı olabilir.

DİĞER HABER
30 Haziran 2022