"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Kariyerinde Başarılı Olmanın Yolu: Büyük Hedef Yolunda Küçük Hedefler Edinmek

Her gayrimenkul firması, hizmet verdiği bölgede en yüksek satış oranlarına ulaşan firma olmayı hayal eder ve ister. Fakat çok sayıda firmanın bu sektörde faaliyet gösterdiğini düşündüğümüzde, ortaya korkunç bir yoğun rekabet ortamı çıktığını görürüz. Bu nedenle bölgenizdeki küçük bir alana yönelmek ve oradan hedeflerinize ulaşmaya çalışmak, tüm bölgenin pazarı içinde mücadele etmekten daha etkili bir yöntem olacaktır. Yani yoğun rekabet ortamından sıyrılarak niş pazarlama alanına yönelmek bu durumda emlak firmalarına çok daha fazla yarar sağlayacaktır.

Küçük Bir Gölette Büyük Balık Olmak

Pek çok firma, tek bir muhitteki belli bir alana yığın halinde odaklanır ve ileriyi göremez. Akıllı firmalar ise onların bu durumunu kendisi için bir avantaja çevirebilir. Muhitteki rekabetin olmadığı veya en az olduğu alana yönelerek bu küçük alanda büyümeyi ve o alanın zirvesine yerleşmeyi deneyebilirsiniz.

Ardından başka bir küçük alana yönelerek orada da en büyük olmayı başarırsınız ve bu gölcükler sizin için toplamda büyük bir getiri anlamına gelir. Spesifik bir küçük alanda hâkim olmanız, bölgenizi yavaş yavaş kuşatmanız için çok önemli bir adımdır.

Küçük Bir Ayak İzi Büyük Bir Alana Ulaştırabilir

Pazarınızda var olan tüm firmalar ile rekabet etmek zorunda değilsiniz. Muhitteki küçük bir alana odaklanmanız, aynı zamanda içerik yayınlamak açısından da size kolaylık sağlar. Potansiyel müşterilerinizin size ulaşması çok daha kolay olur. Çalıştığınız son birkaç ev alıcısını düşünün. Bölgedeki tüm evleri aramaları mı yoksa yaşamak istedikleri küçük bir alan içerisindeki evleri aramaları mı daha kolaydır?

Aynı şey, müşteriler online platformlarda ev ararken de geçerlidir. Alıcılar, hangi tarzda bir ev istiyorlarsa veya belli özelliklere sahip evleri aratıyorlar. Küçük bir alana hitap etmekte olan siz ise, bu sayede alanınızdaki evlerin özelliklerine göre ev arayan herkesin odak noktası oluyorsunuz. Bu satıcılar açısından da size fayda sağlar. Belirlediğiniz alandaki tüm alıcılara ulaşabildiğinizi gören satıcılar, sizin ne kadar başarılı olduğunuzu görecek ve size güven duyacaktır.

Hitap Edeceğiniz Küçük Alandaki Merkezi Üssünüzü Oluşturun

Küçük bir alana yönelmenin ve orada zirveye oturmanın önemini anladığımıza göre artık işe koyulmanın zamanı geldi demektir. Gayrimenkul firmanız için bir web site hazırlamanız, bu site içerisine etkin içerikler paylaşacağınız bir blog bölümü eklemeniz ve içerik üretmeye başlamanız çok önemlidir. Hitap ettiğiniz küçük alana dair her türlü bilgi, detay, etkinlik ve iş bilgisini yerleştirmeniz gereken sitenizde, alıcı ve satıcılara ihtiyaç duyacakları tüm bilgileri vermeniz gerekir.

Örneğin en iyi alışveriş mekânları, okullar, restoranlar ve yerel etkinlikler hakkında bilgiler paylaşmanız etkili olabilir. Bunun yanı sıra odaklandığınız alana dair haftalık ve aylık pazar raporları hazırlamanız ve bu raporları kendi kimliğinizi kullanarak yorumlamanız da potansiyel alıcı ve satıcılar üzerinde önemli etki yaratabilir. Ses, video, resim, form ve buna benzer farklı içerikler üreterek sitenizi ziyaret edenlerin dikkatini çekmeniz de önemlidir.

İçeriğin Tanıtımını Yapmak

İlk adımda içerikleri oluşturduktan sonra işiniz bitmiyor. Bu içeriklerin potansiyel alıcı ve satıcılara ulaşmasını sağlayacak pazarlama işlerini de yürütmeniz gerekli. Örneğin birkaç sosyal medya platformuna giriş sağlayarak buralardan içeriklerini düzenli olarak paylaşmayı ve müşterilerinize ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Son derece küçük coğrafik sınırlara sahip olan hizmet alanınız için Facebook ve Twitter gibi platformlarda açacağınız hesaplar, anında dolacaktır. Buralarda hitap ettiğiniz alana yönelik çeşitli videolar çekip paylaşarak müşterilere daha etkili içerikler ulaştırabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak kendi bölgenizde zirveye oturmak imkansız değildir. Sadece çaba, gayret, plan, program ve zaman gerektirir. Ancak hangi işi yaparken bunlar gerekmez ki? Bir de size bahsettiğimiz yaklaşım tarzı çok önem arz eder. Kocaman bir piyasa içerisinde kaybolmaktansa belirlediğiniz küçük alanlarda zirveye oturarak ilerleyerek, pazara hakim olmanız gerçekten çok daha motive edici ve kolay!

DİĞER HABER
24 Ağustos 2016