"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Kariyerinize Olumlu Etkisi Olan Online Değerlendirmeleri Kullanıyor musunuz?

Herkes, yapılan referans değerlendirmelerinin gayrimenkul işinde can damarı olduğunu artık biliyor ve kabul ediyor. Ancak neyin daha muhteşem olduğunu biliyor musunuz? Online değerlendirmeler!

Online değerlendirmeler, unutulmaz referanslara benzerler. Onlar, çalışmalarınızı ve müşteri ilişkilerinizi başkalarının olumlu ve olumsuz yönde görmesini sağlayan birer fırsattırlar. En önemlisi de müşterilerin yüzde 88’inin, bir satın alım yapmadan önce hakkınızda yapılan online değerlendirmeleri inceliyor olmalarıdır.

İşte bu nedenle online değerlendirmelerden yararlanmak, gayrimenkul işinizi kurmanın harika bir yoludur ve mükemmele doğru gidişin en önemli basamağıdır. Gayrimenkul işinizde online değerlendirmelerden nasıl yararlanabileceğiniz hakkında bazı ipuçlarını makalemizde bulacaksınız.

Gayrimenkul işletme sayfalarınızı kontrol edin ve daima güncel tutun

İlk adım, müşterilerinizin sizin hakkınızda değerlendirmeler yazabilmesi için bir ortam yaratmaktır. Bunun için emlak firmanızı/işletmenizi sosyal platformlar ile ilişkilendirmeniz gerekir. Yelp, Facebook ve Google Plus gibi ortamlardaki işletme varlığınızı oluşturun ve isim hakkınızı resmi olarak kendi üzerinize alın. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sizin için hazırlanan aşağıdaki kılavuzları kullanabilirsiniz:

Facebook için kılavuz

Yelp için kılavuz

Bu ortamlardaki iletişim adresi, telefon gibi firma bilgilerinizin doğru ve güncel olduğundan emin olun. Zaman içerisinde bu bilgilerde değişiklik olduğu vakit, tüm sayfalarınızdaki bilgileri de düzeltin. Bir müşteriniz bu ortamlarda sizin hakkınızda bir değerlendirmede bulunduğu zaman, onların bu değerlendirmesini diğer ortamlarda da kullanıp kullanamayacağınızı sormaktan çekinmeyin. Bu gibi yapılan değerlendirmelerde ne kadar ön plana çıkarsanız, sizin için o kadar iyidir.

Değerlendirme yapmalarını isteyin

Müşterilerden değerlendirme yapmalarını istemek etik olmayan bir davranış değildir. Olaya bu şekilde bakmaktan vazgeçin. Çünkü insanlar bir takım eylemlerde bulunmak için birilerinin soru sormasına veya hatırlatma yapmasına ihtiyaç duyarlar.

Bunun için eğlenceli ve ilgi çekici yöntemlere başvurabilirsiniz. Örneğin müşterilerinize 5 dolarlık küçük bir hediye kartı göndererek, şöyle bir istekte bulunabilirsiniz:

"Bildiğiniz gibi değerlendirmeler, bizim işimiz için hayati öneme sahiptir. Sunduğumuz hizmet hakkında xxx.com üzerinden küçük bir değerlendirmede bulunursanız size minnettar kalırız."

Bunun haricinde müşterilerinizden elde edebileceğiniz değerlendirme sayısını en üst düzeye ulaştırabilmek için başvurabileceğiniz bazı yollar vardır:

- Sürecin başında değerlendirme isteyeceğinizden bahsedin. Eğer satış sürecinin başlarında bir fırsatını bulursanız, gayrimenkul alım veya satım sonucunda müşterinizden bir değerlendirme isteyeceğinize dair erkenden bahsetmeyi deneyebilirsiniz. Böylece müşterileriniz, iş tamamlandığında bir değerlendirme yapmak için kendini hazırlayacaktır.

- Birden fazla değerlendirme isteyin. Tıpkı referansları birden fazla yol ile sorduğunuz gibi, değerlendirmeleri de birden fazla yöntem ile isteyebilirsiniz. Bir e-posta göndererek müşterilerin değerlendirme yapabilecekleri adreslerin linklerini yazabilirsiniz. Bir mektup veya kartpostal göndererek talebinizin içerisine küçük bir hediye kartı koyabilirsiniz. Birebir görüşmelerinizde değerlendirmelerin sizin için ne denli önemli olduğundan bahsedebilirsiniz. Haftada bir farklı yöntemlere başvurabilirsiniz.

- Önerilerde bulunun. Bazen insanlar bir değerlendirme yaparken ne yazabileceklerini bilemezler. Bu durumda onlara örnekler sunabilirsiniz. Onlara; “10 gün içinde evimizi sattık, harikaydı!” veya “Satış teklifimizden %10 daha fazlasını aldık!” şeklinde olumlu örnekler gösterebilirsiniz.

Satış kapama süreci olmasa bile değerlendirme isteyin

Sadece satış kapa sürecini tamamladığınız müşterilerin değerlendirme yapabileceklerini düşünmeyin. Bazı müşteriler ile uygun bir fırsat bulamamış olabilirsiniz. Belki satıcı uygun teklif almadığı için evini satamamıştır. Bir alıcı hayalindeki evi bulamamıştır. Ama sizinle çalışmak hakkında bir sorunu yoktur. Böyle müşterilerden de değerlendirme isteyebilirsiniz.

İşte iş tamamlamadığınız halde değerlendirme isteyebileceğiniz kişiler:

  • Listelenen fakat satılamayan bir ev veya arazi sahibine
  • Ev veya arazi gösterimi yaptıklarınıza
  • Sadece bir tavsiyede bulunduğunuz kişilere
  • Mülk bulmada yardımcı olduğunuz müşterilere

At gözlüklerinizi çıkarın. Sahip olduğunuz değerlendirmelerin sayısı ne kadar fazla olursa sizin için o kadar olumlu olacaktır. Birden fazla site üzerinden hakkınızda değerlendirme yapılmasına izin vermekten çekinmeyin. İnsanlar sizinle birlikte çalışmanın neye benzeyeceğini bilmek isterler. Onlara merak ettiklerini verin.

DİĞER HABER
29 Kasım 2020